“ÖĞRENCİ YURTLARINI ŞEHİR İÇİNE YAPALIM”

“ÖĞRENCİ YURTLARINI ŞEHİR İÇİNE YAPALIM”

11.01.2018

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’den il yöneticilerine çağrı…

Bahçeci, “Biz altyapı en şekilde yapacağız dedik, yaptık. Zor oldu, çok dayak yedik. Çok laf duyduk, ama başardık”

 


Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ahi Evran Üniversitesi’ndeki öğrencilerin şehir içinde barınmaları için Terme Caddesi’ndeki Cacabey kampüsündeki alanın yurtlar yapılarak değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.
Kırşehir’deki Ahi Evran Üniversitesi’nin öğrenci sayısının her geçen gün arttığını, Bağbaşı Kampüsü’nde yeni fakülte ve yüksekokul binaların hızla devam ettiğini ve bunun Kırşehir için taşıdığı önemin yüksek olduğunu belirten Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, öğrencilerin barınma sorunu için ihtiyaç duydukları iki binanın da Bağbaşı Kampüsü içine inşa edildiğine dikkate çekti.
Öğrencilerin şehirden uzaklaşmaması için eski Eğitim Fakültesi ile Meslek yüksekokulu ve yurt binasının bulunduğu Terme Caddesi’ndeki Cacabey Kampüsü’nün yeniden değerlendirilerek, üniversite öğrencilerinin ihtiyaç duyduğu yurt binaların buraya konuşlandırmasının önemine dikkati çeken Başkan Bahçeci, bu konuda il yöneticileri olarak bir araya gelip bu konuda bir karar vermeleri gerektiğini ifade etti.
Kırşehir’deki hiçbir üniversite öğrencinin yurt sorunu yaşamaması ve şehirden uzaklaştırılmaması gerektiğini belirten Başkan Bahçeci, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Ahi Evran Üniversitesi bizim için çok önemli. Üniversitenin doğru planlanması son derece önemli, yurtların doğru planlanması, şehirlere katkı sağlaması gerekiyor. Ben bu konudaki görüşümüzü her ortamda söylüyorum. Belediyemize ait Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin yanındaki Teknik Lise, Eğitim Fakültesi, Meslek Yüksek Okulu, yurt buradaki bölgenin yeniden değerlendirerek öğrenci yurtları bu bölgeye inşa edilmelidir. Belediye olarak bizlerin de arsası var. Ben Belediye Başkanı olarak 82 dönümlük bu araziyi yurt yapılması için vermeye hazırım. Gelin yurtların hepsini şehir merkezine yapalım. Kampüs içine yapılan yurtlar bana göre şehire çok bir katkısı yok. Onun için yurtları şehir merkezine yapmak zorundayız. Öğrenci şehirden kopuk olmasın. Hep beraber bir araya gelelim. Kim yönetiyor belediye başkanı, vali, milletvekilleri, rektör bir araya gelelim. Ben orada bana ait ne kadar arsa varsa vermeye hazırım. Öğrencilerin okuldan sonra şehirle bütünleşmesi gerekiyor. Hemen planlayalım. Özel yatırımcıya mı vereceğiz, ihaleye mi vereceğiz, yoksa devlet mi yapacak, üniversite mi yapacak, kim yaparsa gelsin yurtları yapsın. Çünkü öğrencilerimiz okulda geçirdiği vakitten çok yurtta vakit geçiriyor. Öğrencilerin okuldan sonra şehirle bütünleşmesi gerekiyor. Bunlar kritik kararlardır. Hata yapma lüksümüz yok onun için bunları da cesurca konuşmak lazım. Biz çalışırsak şehir vizyon kazanıp büyüyecek gelişecek.”
Belediye olarak yaptıkları Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nin Kırşehir’e yeni bir vizyon kattığını da belirten Başkan Bahçeci, “Kültür Bakan Yardımcımız burayı gezdi ve hayran kaldı. ‘Türkiye’de gördüğüm en güzel Kültür Merkezi’ dedi. ‘Büyüklerini gördüm ama kalite ve estetik olarak, fonksiyonlar itibari ile akustiği ile sıcaklığı ile vizyonu ile gördüğüm en güzel kültür merkezi’ dedi. Bir iş yaparken ya en iyisini yapacağız ya da yapmayacağız. Bir iş yapıyorsak en iyisini yapacağız. Yaptığımız alt yapı, yol çalışmalarımızda bu prensiple çıktı. Ya en iyisini yapacağız dedik ya da yapmayacağız dedik. Biz en iyisini yapıyoruz şuan da. Zor oldu çok dayak yedik. Çok laf duyduk. Alt yapı gerçekten zor. Sanki suç ve kabahat işlemişiz muamelesi yapanlarda oldu bize. Ama biz bu işe bilerek girdik. Çünkü bu zaruri bir şeydi, doğru olan buydu. Milliyetçilik bana göre budur. Vatanseverlik budur. Demokratlık da budur. İnsan severlik de budur. Müslümanlık da budur. İnandığımız ne varsa bu ülkeye bu millete hakkıyla hizmet etmektir. Tabi ki herkesin çıkarları kendince önemlidir. Bir ülkenin vatandaşları ülkesinin menfaatlerini kendi menfaatlerinin önüne koymazsa o ülkede hiçbir kalkınma ve gelişme olmaz. Hepimizin duruşu olması lazım. Kaybedeceğimizi de bilsek her zaman doğrunun yanında olmamız lazım. Bunu yapmazsak, Kırşehir önemli bir şehir. Kırşehir Türk tarihinde çok önemli bir yere sahip şehir. Halil İnalcık Kırşehir’e Türklüğün merkezi diyor. Burası Ahi Evran, Şeyh Edebali aynı şekilde Hacı Bektaş-ı Veli medeniyetimizin tohumları Kırşehir’de atılmış. O misyonu üstelenecek insan potansiyeline sahip bir şehiriz ama kendimize dikkat etmemiz lazım” diye konuştu. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .