Oda ve borsa seçimleri Nisan 2018’e ertelendi

Oda ve borsa seçimleri Nisan 2018’e ertelendi

26.09.2017

TSO Başkanı Selâhattin Ekicioğlu: “Bizlerin tehdite ve şantaja boyun eğecek insanlar olmadığımızı anlayan internet çetesi, çamur at izi kalsın mantığıyla iş dünyasının kıymetli insanlarına yönelik karalama haberler yapmaya devam ediyor”

Türkiye’deki tüm oda ve borsaların Ekim’de başlayıp Kasım’da tamamlanması beklenen organ seçimleri 2018 yılı Nisan ayına ertelendi.
Ertelemeye ilişkin Bakanlar Kurulu Kararnamesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra Resmi Gazete’nin 24 Eylül 2017 Pazar günkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Seçimleri erteleyen kararnamenin ekindeki maddede şöyle deniliyor:
“5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun 84’üncü maddesi gereğince tüm oda ve borsaların 2017 yılının Ekim ayında başlayıp Kasım ayında tamamlanması gereken organ seçimlerinin, 2018 yılının Nisan ayında yapılması kararlaştırılmıştır.”
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın organ seçimlerinin 1 Ekim’de, yapılacağı açıklanmıştı. Kararname kapsamında seçimlerin Nisan 2018’e ertelenmişinin ardından bir açıklama yapan Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selâhattin Ekicioğlu “21.09.2017 tarihli 2017/10828 Sayılı Kararname ile 5174 Sayılı TOBB Kanununun 84. Maddesi gereğince tüm oda ve borsaların 2017 yılının Ekim ayında başlayıp Kasım ayında tamamlanması gereken organ seçimlerinin 2018 yılının Nisan ayında yapılması kararlaştırılmış olup, karar 24.09.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Üyelerimize saygı ile duyurulur” dedi.
TSO Başkanı Selahattin Etkicioğlu, seçimlerin ertelenmesi nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada ise şunları söyledi:
“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı bütün Oda ve Borsaların, ekim ayında başlayıp kasımda tamamlanması gereken organ seçimleri, Nisan 2018’e ertelendi. Bakanlar Kurulunun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, tüm Oda ve Borsaların bu yılın ekimde başlayıp kasımda tamamlanması gereken organ seçimlerinin gelecek yıl nisan ayında yapılması, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ilgili yazısı üzerine Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırıldı.
“Bizler, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaklaşık 2 ay önce, 1 Ekim’de yapılacak Oda organları seçimleri için start vermiş, Üyelerimize seçimlerle ilgili her türlü bilgiyi sunmuş ve seçimlerle ilgili gerekli hazırlıklarımızı tamamlamıştık. Ancak Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda seçimler 6 ay sonraya Nisan 2018 tarihine ertelendi.
“Buradan şunu söylemek isterim ki; sözüm ona gazetecilik kisvesi altında kamu kurum ve kuruluşlarını şantajla tehditle baskı altına alan internet çetesi Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’na da, Odamızın saygıdeğer Üyelerine de kendi rantları için şantaj ve tehdit mekanizmasını uygulamaya çalıştı ve tabi ki başarıya ulaşamadı. Bizlerin tehdite ve şantaja boyun eğecek insanlar olmadığımızı anlayan internet çetesi, çamur at izi kalsın mantığıyla iş dünyasının kıymetli insanlarına yönelik karalama haberler yapmaya devam ediyor. 1 Ekim’de yapılacak seçimler için çok yerde aday aradılar ama bulamadılar. Şimdi, internet çetesinin 6 ay süresi var, gelsinler aday olsunlar, çalışsınlar yoksa 4 yıl daha beklemek zorunda kalacaklar ve unutmasınlar ki; kirli bir şekilde kazanmak yerine temiz bir şekilde kaybetmek daha onurludur.”
Öte yandan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, daha sağlıklı ve adil bir seçim sürecinin işletilmesi için tüm oda ve borsa seçimlerinin Nisan 2018’e ertelendiğini bildirdi.
Bakanlık olarak tüm seçimlerin sağlıklı ve adil bir ortamda yapılması sorumluluğunu taşıdıklarını belirten Tüfenkci, “Cumhurbaşkanımızın riyasetiyle hükümetimiz ekonomimizin gelişmesi yönünde iş dünyamızın yanında yer almaya devam ediyor. Bu nedenle 24.09.2017 tarihinde yayımlanan 10828 sayılı KHK ile seçme yeterliliklerinde bir değişiklik yaptık. Eskiden bir şirket kurulduğu gün oy kullanma hakkına sahip oluyor, seçilmek için ise en az 2 yıllık üye olması gerekiyordu. Yeni yaptığımız düzenleme ile artık seçme ve seçilme şartlarını eşitledik. Bundan böyle bir şirketin seçme ve seçilme hakkını kullanabilmesi için en az 2 yıl faaliyet göstermesi şartını getirdik. Seçim sürecine yaklaştığımız şu son aylarda birçok şikayet ve itiraz aldık. Muhtelif odalarda firma kuruluşlarında normalin çok üzerinde artışlar olduğunu tespit ettik. İçinden geçtiğimiz süreç, oda ve borsalarımızdan gelen şikayet ve talepler nedeni ile seçimlere 6 aylık bir erteleme kararı aldık” dedi.
Bakanlar Kurulunun, bugün de 10828 sayılı kararı ile 5174 sayılı kanuna göre kurulmuş tüm oda ve borsalarımızın Ekim-Kasım 2017 tarihinde tamamlanması gereken seçimlerinin Nisan 2018’e ertelendiğini belirten Tüfenkci, şunları kaydetti:
“Gelen yoğun itiraz ve şikayetleri daha sağlıklı değerlendirmek ve bazı oda borsalardan gelen talep doğrultusunda hükümetimiz 6 ay erteleme kararı almıştır. Daha sağlıklı ve adil bir seçim sürecinin işletilmesi için böyle bir değişiklik ve erteleme kararı alınmıştır. Nisan 2018’de tamamlanacak oda ve borsa seçimleri sonrasında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin seçimleri Mayıs 2018’de normal zamanında tamamlanacaktır. Tüm oda ve borsalarımıza bu kararın hayırlı olmasını temenni ederim.” (HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .