Obruk da balıklandırılacak

Obruk da balıklandırılacak

23.08.2017

KIRŞEHİR’İN Mucur ilçesinde bulunan Obruk Gölü, programa dahil edilerek aynalı sazanlarla balıklandırılacak. Geçtiğimiz ay aşırı sıcaklardan dolayı çok sayıda balık ölümünün yaşandığı Obruk Gölü’nde ölümlerin önlenmesi için çalışmalara başlanırken, Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, ilimizde gölet ve sulak alanların balıklandırılması çalışmasına Obruk Gölü’nün de dahil edilerek, balıklandırılacağını söyledi. İl Gıda Tarım […]

KIRŞEHİR’İN Mucur ilçesinde bulunan Obruk Gölü, programa dahil edilerek aynalı sazanlarla balıklandırılacak.
Geçtiğimiz ay aşırı sıcaklardan dolayı çok sayıda balık ölümünün yaşandığı Obruk Gölü’nde ölümlerin önlenmesi için çalışmalara başlanırken, Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, ilimizde gölet ve sulak alanların balıklandırılması çalışmasına Obruk Gölü’nün de dahil edilerek, balıklandırılacağını söyledi.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Obruk Gölü’nde yapılan inceleme sonucunda balıkların dışında diğer canlılarda olumsuzlukla karşılaşılmaması sevindirirken, bugüne kadar böyle bir durumun yaşanmaması çevre halkını tedirgin etmişti.
Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, “Ciddi manada bir iklim değişikliği yaşıyoruz. Buna bağlı olarak ani sel, ani fırtınalar, ani felaketlerin oluyor. Su ürünleri mühendisimiz Obruk’ta olan 10 dekar alan üzerinde inceleme yaptı. Obruk Gölümüzün ciddi manada ekonomik önemi yok, ancak böyle bir olayın yaşanması tedirginliğe neden oldu. Su seviyesinin düşmesi ve aşırı derecede sıcaklığın neden olduğu oksijen kaybından mütevellit cüzi manada bir balık ölümleri olmuştu. Su ürünleri mühendisi balık ölümlerinin durdurulması için altyapı çalışmalarını başlattı. Arkadaşlarımız takip ediyorlar. Obruk Gölü’nü de gelecek sene aynalı sazan yavru atımı programına alacağız. Ekonomik önemi olmasa da bir canlı kaybı var onunla ilgili bütün tedbirler alındı” açıklamasında bulundu.
BU ARADA 2017 Yılı “Su Kaynaklarının Balıklandırılması” kapsamında 5 Temmuz 2017 tarihinde 100 bin adet sazan balığı yavrusuna ilaveten, yaklaşık 500 bin adet sazan balığı larvası da 22 Temmuz 2017 tarihinde su kaynaklarına bırakılmıştı.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .