Obeziteye karşı afişli uyarı

Obeziteye karşı afişli uyarı

20.05.2015

Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürlüğü 22 Mayıs Avrupa Obezite Günü dolayısıyla vatandaşları afişlerle uyarırken, Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, obezitenin ülkemizde görülme sıklığının gittikçe arttığını ve sağlık üzerindeki etkilerinin ciddi boyutlara ulaştığını söyledi, uyarılarda bulundu…

2-- (2) copy

KIRŞEHİR’DE “Yaşamına Hareket Kat, Obeziteye Dikkat” sloganıyla vatandaşlar, önemli bir halk sağlığı olan obeziteye karşı uyarılıyor.

22 Mayıs Avrupa Obezite Günü dolayısıyla toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından billboardlara azılan afişlerle vatandaşlar uyarılıyor.
22 Mayıs Avrupa Obezite Günü dolayısıyla Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, yazılı bir açıklama yaparak, sağlık üzerindeki etkileri ciddi boyutlara ulaşan obeziteye karşı bilgiler aktardı.
Birçok hastalığın ortaya çıkmasına zemin oluşturan ve önlenmediği takdirde yaşam süresini ve kalitesini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sağlık sorunu olan şişmanlık-obezitenin dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığının gittikçe arttığını ve sağlık üzerindeki etkilerinin ciddi boyutlara ulaştığını belirten Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Şişmanlık, yarattığı mekanik ve psikolojik sorunlar yanında yüksek kan basıncı, yüksek kan kolesterolü, kalp damar hastalıkları, inme, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, artritler ve solunum yetersizlikleri gibi birçok hastalığın ortaya çıkış hızını arttırmaktadır. Aşırı besin alımı, fiziksel hareketin yetersiz olması ve kalıtımsal nedenler şişmanlığın oluşumunda etkindir. Yapılan çalışmalar; şişman anne ve babanın çocuklarının, zayıf anne ve babanın çocuklarına kıyasla 3 kez daha fazla şişman olduğunu ortaya koymuştur. Yine hormonal etkiler, yaşın ilerlemesi ile birlikte bazal metabolizma hızının yavaşlaması ve cinsiyet farklılığı da şişmanlığa neden olabilmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla şişmanlık daha sık görülmektedir” dedi.
“Kimler şişman sınıfına girmektedir” sorusunu hatırlatarak, birkaç kilo fazlalığı olduğunu düşünenlerin kendilerini şişman olarak nitelendirerek, bilinçsizce düşük kalorili diyetleri uygulamalarının son derece sakıncalı olduğuna dikkat çekerek, öncelikle bireylerin boyuna, yaşına ve cinsiyetine göre uygun ağırlıklarının saptanması gerektiğini hatırlatan Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Şişmanlığı saptamak için çeşitli yöntemler vardır. En çok kullanılan yöntem beden kitle indeksine (BKİ) göre değerlendirme yöntemidir. Beden kitle indeksine [kg/boy (m2)] göre; 18,5’in altı zayıf, 18,5-24,9 arası normal, 25-30 arası hafif şişman ve 30’un üzeri ise şişman olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar yaş ilerledikçe BKI değeri kısmen artsa da bu değer 29’un üzerine çıkmamalıdır. Örneğin; 1,70 m boyunda ve 75 kg ağırlığında olan birinin BKİ değeri şöyle hesaplanır: BKİ=75/(1.70)2=75/2.89=26. Buna göre bu kişi hafif şişmandır. Bel çevresinin ölçülmesi de şişmanlığın saptanması için kolay bir yöntemdir. Bel çevresi, erkeklerde 94 cm ve kadınlarda 80 cm üzerine çıkmamalıdır. Bel çevresinin erkeklerde 102 cm ve kadınlarda 88 cm üzerine çıkması sağlık riskini arttırır” bilgisini aktardı.
Şişmanlığın tedavisinde uygulanan yöntemlerin diyet tedavisi, davranış değişikliği tedavisi, fiziksel aktivitenin artırılması, ilaç tedavisi ve cerrahi girişimler olduğunu belirterek, bunların içinde beslenme tedavisi ile birlikte davranış değişikliği tedavisi ve fiziksel aktivitenin artırılmasının en sağlıklı yöntemler olduğunu vurgulayarak, yaşamı tehdit eden bir şişmanlık söz konusu ise cerrahi girişimin düşünülebileceğini de ifade eden Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Konuyla ilgili uzmanların dışındaki kişilerin önerdiği, kişiye özel olmayan, kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan, çok düşük enerjili şok diyetler ile tek tip besine dayalı diyetler, zayıflattığı öne sürülen ve pek çok yan etkisi bulunan ilaçlar, gerçek kilo kaybı yerine vücuttan sadece su kaybına neden olan diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar, sağlığa zarar veren zayıflama yöntemleridir. Bu uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. Çok düşük enerjili diyetlerin, baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi, saç incelmesi, uyuşukluk, soğuğa karşı tahammülsüzlük, idrarda protein görülmesi, mineral ve elektrolit dengesinde bozukluk, bazal metabolizma hızında azalma gibi sağlığı etkileyen yan etkileri olduğu unutulmamalıdır” şeklinde uyarıda bulundu.
OBEZİTE RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN YAŞAM ŞEKLİNE YÖNELİK ÖNERİLER
Dr. Bekir Demirbaş, obezite riskini azaltmak için yaşam şekline yönelik önerileri de şöyle sıraladı:
“Yiyecek alışverişini tok karnına yapmak, yenmemesi gereken besinleri satın almamak.
“Alışverişe liste hazırlayıp çıkmak.
“Yenmeye hazır besinleri satın almamak.
“Satın alırken enerjisi düşük besinleri seçmek (yağlı peynir yerine yağsız peynir seçmek).
“Boş zamanlarda yiyecek atıştırmak yerine egzersiz yapmak.
“Sık aralıklarla azar azar yemek, öğün atlamamak.
“Göz önünde yiyecek bulundurmamak.
“Mutfağa fazla zaman ayırmamak, en kısa sürede işi bitirip uzaklaşmak.
“Yenilmemesi gereken besinleri evde bulundurmamak.
“Yemekte küçük, salatada büyük tabak kullanmak, servis malzemelerini küçük seçmek.
“Tabakta yemek bırakmaktan çekinmemek, kalanı ara öğünde yemek.
“Mümkün olduğunca iyi çiğnemek ve yavaş yiyerek lokmaların tadına varmak.
“Lokmalar arasında çatalı kaşığı elinden bırakmak.
“Yemek yerken başka aktiviteler (TV seyretmek, okumak gibi) yapmamak.
“Akşam yemeğinden sonra bir şey yememek.
“Özel günlerde düşük kalorili yiyecekleri tercih etmek, eğer fazla yenilirse sonraki öğünü sadece salata ve biraz peynirle geçiştirmek.
“Herhangi bir sağlık problemi yok ise aktiviteyi arttırmak, kısa mesafelerde taşıt kullanmamak, asansöre binmemek, hızlı tempoyla yürümek, ev işlerini kendi kendine yapmaya çalışmak.
“Yemek pişirirken düşük enerjili olmasına dikkat etmek (etli yemeklere yağ koymamak, yemeklerdeki yağ miktarını azaltmak, kızartma yerine haşlama, ızgara veya fırında pişirmek vb).
“Kilo verme konusunda kendisine güvenmek, sabırlı olmak, sıkıntıları yiyerek gidermek yerine başka faaliyetlerde bulunmak (hergün kitap okumaya vakit ayırmak gibi).YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .