Obezite ve kansere farkındalık yaratılıyor

Obezite ve kansere farkındalık yaratılıyor

06.02.2015

KIRŞEHİR’DE 2014 yılında başlatılan ve yıl boyunca her hafta gerçekleştirilen “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü”, 2015 yılında da devam ediyor. Kırşehir’de Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’nde bu hafta 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla kanserde farkındalık yaratıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik […]

KIRŞEHİR’DE 2014 yılında başlatılan ve yıl boyunca her hafta gerçekleştirilen “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü”, 2015 yılında da devam ediyor.

Kırşehir’de Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’nde bu hafta 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla kanserde farkındalık yaratıldı.
Sağlık Bakanlığı tarafından toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıklarının görülme sıklığını azaltmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı yürütülüyor.
Fiziksel hareketsizliğin azaltılmasına yönelik Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü”, Dünya Kanser Günü de dahil edilerek, 4 Şubat Perşembe günü Kent Park’ta gerçekleştirildi.
Yürüyüşe katılanlara özellikle meme kanserinin sembolü olan pembe renkteki atkılar katılımcılara dağıtıldı.

YÜRÜYÜŞ.avi_snapshot_00.17_[2015.02.06_13.59.39] copy
Halk Sağlığı İl Müdürlüğü birimleri çalışanlarının katıldığı yürüyüşün amacına yönelik açıklamalarda bulunan Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdür Yardımcısı Dr. Yakup Yücel, “Her hafta olduğu Sağlıklı Yaşam Yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Bu hafta özel bir güne denk getirdik 4 Şubat Dünya Kanser Günü. Bu kapsamda biz vatandaşlarımızı KETEM’de taramalara çağırıyoruz. Çünkü kanserde erken teşhis hayat kurtarıyor. Bu yüzden vatandaşlarımızı meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri açısından erken taramaya KETEM’e davet ediyoruz. KETEM’de taramalarımız tamamen ücretsiz. Vatandaşlarımızı biz ücretsiz araçlarımızla evlerinden alıp tekrar bırakıyoruz. Bundan vatandaşlarımız yararlanabilirler. Bu yürüyüşteki amacımız obeziteyi engellemek ve özellikle de kanserin oluşmasını engellemek. Vatandaşlarımızın bu yürüyüşlere katılmalarını istemekteyiz. Bu hafta ki yürüyüşümüzde de kanserin sembolü, özellikle meme kanserinin sembolü olan pembe renginde atkılar dağıtarak yürüyüşümüzü gerçekleştirdik” ifadesini kullandı.

“HAREKET ETMEYE ÜŞENMEYİN”

ÖTE YANDAN Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıklarının arttığına dikkat çekerek, fiziksel aktivitenin önemini hatırlattı.
Ülkemizde bireylerin yüzde 71,9’unun hareketsiz yaşadığının belirlendiği, 6-11 yaş grubu çocukların yüzde 58,4’ünün düzenli, yani günde 30 dakika veya daha fazla süre ile egzersiz yapmadığının belirlendiğini açıklayan Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, bu yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma için hareketsiz geçirilen ortalama sürenin günde 6 saat olduğuna dikkat çekerek, ülkemizde obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıklarında da artış bulunduğunu kaydetti.
Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite, yani hareketsizliğin dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer aldığı, dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sını oluşturduğu belirtilirken, fiziksel inaktivite obezitenin ana nedenlerinden birisi olarak görülüyor. Ayrıca meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeninin fiziksel inaktivite olduğu tahmin edilirken, uzmanlar, “Hareket etmeye üşenmeyin” uyarısında bulunuyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .