O Vali yine Türkiye gündeminde!

O Vali yine Türkiye gündeminde!

06.11.2018

Geçtiğimiz yıllarda Kırşehir’de 3,5 yıl valilik yapan, görevi sırasında kendisine “Vali Baba” dedirten, omuzunda siyah palto ile dolaşan, görevine başlar başlamaz “Kırşehir’in adını değiştirelim” diyen, ancak sözlerinden geri adım atmak zorunda kalan ve yaptığı gaflarla Türkiye’ye Kırşehir’i rezil rüsva eden eski Vali yine Türkiye gündeminde… Bir siyasi partinin il başkanıymış gibi davranan, kırdığı ceviz kırkı […]

Geçtiğimiz yıllarda Kırşehir’de 3,5 yıl valilik yapan, görevi sırasında kendisine “Vali Baba” dedirten, omuzunda siyah palto ile dolaşan, görevine başlar başlamaz “Kırşehir’in adını değiştirelim” diyen, ancak sözlerinden geri adım atmak zorunda kalan ve yaptığı gaflarla Türkiye’ye Kırşehir’i rezil rüsva eden eski Vali yine Türkiye gündeminde…
Bir siyasi partinin il başkanıymış gibi davranan, kırdığı ceviz kırkı aştığı yetmiyormuş gibi bir de verilen gazlara Kırşehir’den milletvekili adayı olmayı bile düşünen, Kırşehir’in her sorununu çözümlemiş gibi Kırşehir’in adını değiştirmeye kalkan o Vali ne bilsin ki Kırşehir’in tarih, kültür ve Türklük merkezi olduğunu, ne bilsin ki Ahiler kenti, ozanlar şehri olduğunu… Cumhuriyete giden yolun Kırşehir’den geçtiğini…
Emekliliğine birkaç ay kala elinde kılıçla, “ya Allah bismillah” diyen, medyada adını duyuran bu nedenle olsa gerek herkesin tepsini çeken ve sonunda bakanlık tarafından görevden alınacağı sırada emekliliğini isteyip, Kırşehir’den giden o Vali, Kırşehir’de görevi sırasında ziyaret ettiği, yeterli öğrencisi bile olmayan Fatmatüz Zehra İmam-Hatip Ortaokulu’nda öğrencilere içirdiği “Dini And” ile yine gündeme geldi.
O Vali yine yapacağını yaptı, Kırşehir’in adını yine lekeledi.
“Dini And” haberi medyaya yansıyınca, Kırşehir’in yeni Valisi Sayın İbrahim Akın, devlet adamlığını göstererek derhal soruşturma başlattı. Yapılması gereken de buydu…
O meşhur vali neler yapmadı ki?
Yolda hangi çocuk ya da genci görse “Yasin Suresi’ni oku, sana altın vereceğim” mi demedi?
Karne dağıttığı bir okulda öğrencilere “Süleyman Türkmani kimdir?” diye soru sorup, okulunun adının anlamını bilmeyen, ama babasının adının “Süleyman” olduğunu söyleyen çocuğa altın mı dağıtmadı?
Kırşehir’de boş bulduğu, ya da yeni yapılan binaları kimseye sormadan, danışmadan İmam-Hatip Okulları yapmadı mı?
Yaptı ne oldu, koca koca, devasa binalarda bir avuç öğrenci eğitim görüyor. Bununla eğitimde marka kent olan Kırşehir’e iyilik mi yaptı, yoksa kötülük mü?
Gençleri Valilik önünde toplayıp, bakan karşılarken, tekbir mi getirmedi; el mi öptürmedi?
Yani bir Valiye yakışmayan öyle gaflar yaptı ki, makamını küçülttü, yıprattı…
Kırşehir, Kırşehir olarak böyle bir vali görmemişti.
Kırşehirliler ne valiler görmüştü, hala Kırşehirlilerin dillerinden düşürmedikleri bir Vali Mustafa Yıldırım, bir Vali İrfan Kurucu, bir Vali Lütfullah Bilgin… Bu Valiler devlet adamıydılar, devleti en iyi şekilde temsil ettiler, hiçbir zaman makamlarını ayağa düşürmediler, Kırşehir’e yaptıkları hizmetlerle Kırşehirlilerin gönlünde silinmez izler bıraktılar.
Bu Valinin son “Dini And” meselesinin ardından rahatsızlık duyan ve beni arayarak üzüntülerini dile getiren eski Valimiz Mustafa Yıldırım, “Duyduğum bu habere çok üzüldüm. Kırşehir Anadolu’nun bir tarih ve Türklük merkezidir. Ben Kırşehirlileri çok yakından bilirim, Kırşehirliler memleketlerine sahip, dürüst, aydınlık, demokrat insanlardır, devletine bağlı insanlardır” dedi.
Buradan bu valilerimize selam ve saygılarımı gönderiyorum.
Şimdi görev yapan Sayın Vali İbrahim Akın ile görüşme ve tanışma imkanım olmasa da gördüğüm ve takip ettiğim kadarıyla halkın içinde, gösteriş ve şovdan uzak, sorunlara hakim, genç ama, kararlı ve ciddi bir kişiliği ile devlet adamlığı sergiliyor. İnşallah Kırşehir’de kalıcı hizmet ve eserler bırakır. Adını “Kırşehir’in unutulmaz valileri” arasına yazdırır.
Kırşehir’de yaptığı gaflarla iz bırakan o valiye ne diyelim, emekli oldu da, kendisi de kurtuldu, Kırşehir’de…

*ŞEVKET GÜNERYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .