Normalleşmeye doğru…

Normalleşmeye doğru…

03.06.2020

Yaklaşık 3 aydır çekilen sıkıntıların ardından normalleşmeye doğru gidiyoruz gibi. Ancak şöyle bir soru takılıyor aklıma. Gerçekten normalleşiyor muyuz, yoksa koşullar mı zorluyor, normalleşiyor gibi yapmaya. Şayet ikinci şık doğru ise vay halimize… En son verilen bilgilere göre, dolmuşlarda, şehirlerarası otobüslerde, yarı yarıya müşteri kısıtlaması kalktı, plajlarda sosyal mesafe konması şartı ile tüm kısıtlamalar kalktı. […]

Yaklaşık 3 aydır çekilen sıkıntıların ardından normalleşmeye doğru gidiyoruz gibi. Ancak şöyle bir soru takılıyor aklıma. Gerçekten normalleşiyor muyuz, yoksa koşullar mı zorluyor, normalleşiyor gibi yapmaya. Şayet ikinci şık doğru ise vay halimize…
En son verilen bilgilere göre, dolmuşlarda, şehirlerarası otobüslerde, yarı yarıya müşteri kısıtlaması kalktı, plajlarda sosyal mesafe konması şartı ile tüm kısıtlamalar kalktı. Zaten bütün işletmelerde açıldı.
Pardon 65 yaş üstü ve 0-18 yaş grubu hariç. Bu alınan kararlara göre riskin kalmadığı anlaşılıyor. Yoksa neden bir anda normalleşe adımları atılsın ki. Öbür yandan da madem normale döndü, bu iki yaş grubunun yasağı neden kaldırılmıyor?
Çelişkiler çok!
***
Yetkililer diyor ki “Aman gevşemeyin, risk henüz geçmedi!”
İyi de kardeşim neden o zaman tüm yasakları kaldırıyorsun?
Her şey normale dönmüş gibi tüm yasakları tek tek kaldırıyor, sonra da “Aman tedbiri elden bırakmayın!” diyorsun.
Bir de Bilim Kurulu denen bir kurul var. Bu kurul ne iş yapar? Şimdiye kadar ne yaptılar ben bilemiyorum. Çünkü hiç bir konuda bir kelime söylemediler.
Bu alınan kararlar onlardan mı çıkıyor, yoksa hükümetten mi? Çıkın iki laf edin arkadaş. Hiç olmazsa aldığınız paraları hak etmiş olursunuz. Eminim iyi para alıyorlardır. Ama diyeceksiniz ki, “Kim konuşuyor ki onlar konuşacak”
Ancak siz bilim insanısınız ve üç kuruşa ihtiyacınız yoktur sanırım. Size bir şey sorulmuyorsa, onurluca bırakın gidin.
***
Bana sorarsanız alınan kararlarda o kadar çok çelişkiler var ki!
Ana okulları, kreşleri açıyorsunuz ama 0-18 yaş grubuna yasak devam ediyor. Onları veliler götürecekmiş, yasal engel değilmiş. Komedi gibi. Kreş çocuğu kendi başına gidecek değil ya. Hiç olmazsa anaokulu ve kreş çocuklarına yasak yok deyin.
Plajlarda sosyal mesafe korunmak şartı ile her şey serbest, dolmuş ve otobüslerde sosyal mesafe yasağı kalktı, şaka gibi!
Şöyle baktığımızda her şey normale dönmüş, yaşama eskisi gibi devam. Ama dur bir dakika… 65 yaş üstü size her şey hala yasak neden?
Aldığımız bir duyuma göre virüs 65 yaş üstünü arıyormuş! Bu nedenle onların yasağı devam ediyormuş. Bir yasak ta virüslerin 65 yaş üstünün yaşadığı evlere getirin, “Bu evlere giremezsin, biz onları çok seviyoruz ve koruyoruz” deyin. Girerlerse para cezası kesin!
***
Yahu güldürmeyin insanı. Bazı kararları alırken önce oturup düşünün önünü arkasını. Ne getirir, ne götürür. Çok mu zor vatandaşın düşündüğünü düşünmek?
Bir de kıraathaneler konusu var. Oraları da açtılar. Ama kıraathaneler çay ocaklarına dönüştü. Açıksın ama oyun oynamak yasak. Oyun oynanması bu süreçte doğru değil mi? Kabul ama çay satarak çalışanların ücretini mi, kirasını mı nasıl çıkaracak bu insanlar? Hiç düşündünüz mü?
Açılmasa kiralarını nasıl ödesinler diyebilirsiniz. O zaman da devlet baba devreye girecek, sosyal devlet. İnsanlar çay içmek için saten çay ocaklarına gidiyor.
***
Biraz işi gevşetirseniz hemen bir hareketlenme yaşanıyor. İşte Mucur ilçemizde vakalar çoğalmış, karantinaya alınan yerler varmış. Kırşehir merkezde de vaka sayısı yok ama, bu artacağı anlamına da gelmez. Bunlar neyin işareti. Virüs bizi uyarıyor, “Her türlü önlemi almadan gevşeme. Benim sağım-solum belli olmaz pişman ederim sizi” diyor.
Evet, her türlü önlemi almadan salgını, riski tamamen ortadan kalkmadan bu kadar erken rehavete kapılmaz hiç doğru gelmiyor bana.
***
Liglerin başlıyor olması da beni endişelendiriyor. Özlemedik mi? Tabi ki izledik ama benim kafamı karıştıran nokta şu. Futbol liglerini oynatmak için koşullar uygunsa, basketbol, voleybol, hentbol vs. Diğer branşlar neden oynatılmıyor? Ortam uygunsa onları da oynatın. Yoksa hesapta başka şeyler mi var bizim bilmediğimiz?
Sonumuz hayır olur umarım.

Abdurrahman CemYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .