NİŞASTA BAZLI ŞEKER KOTASI YÜZDE 5’E DÜŞÜRÜLDÜ…

NİŞASTA BAZLI ŞEKER KOTASI YÜZDE 5’E DÜŞÜRÜLDÜ…

17.03.2018

Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine tepkiler giderek artarken…  NİŞASTA BAZLI ŞEKER KOTASI YÜZDE 5’E DÜŞÜRÜLDÜ…  Hükümet özelleştirmeden geri adım atmıyor, Kırşehir  Şeker Fabrikası için son teklifler 3 Nisan’a kadar verilecek   KIRŞEHİR Şeker Fabrikası ile birlikte 14 fabrikanın özelleştirilmesine ilişkin satış ilanının yayınlanmasının ardından fabrika çalışanlarının yanı sıra Kırşehir kamuoyunda da özelleştirmeye tepkileri giderek artarken, hükümet […]

Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesine tepkiler giderek artarken…

 NİŞASTA BAZLI ŞEKER KOTASI

YÜZDE 5’E DÜŞÜRÜLDÜ…

 Hükümet özelleştirmeden geri adım atmıyor, Kırşehir

 Şeker Fabrikası için son teklifler 3 Nisan’a kadar verilecek

 

KIRŞEHİR Şeker Fabrikası ile birlikte 14 fabrikanın özelleştirilmesine ilişkin satış ilanının yayınlanmasının ardından fabrika çalışanlarının yanı sıra Kırşehir kamuoyunda da özelleştirmeye tepkileri giderek artarken, hükümet nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 10’dan 5’e düşürdü.

2011 yılında rafa kaldırılan Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi yeniden gündeme gelirken,  sanayisi olmayan, ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan, ekonomide turizm payının adının geçmediği ilimiz Kırşehir’de üreten bir kurum olarak faaliyetini sürdüren Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirilecek olmasına tepki giderek artıyor.

Pancar çiftçisi, esnaf ve işçi istihdamı ile birlikte Kırşehir ekonomisine 215 milyon TL katma değer sunan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesinin Kırşehir ve yöre çiftçisine büyük darbe vuracağı bildiriliyor.

Kırşehir’de Pancar Ekicileri Kooperatifi’ne kayıtlı 20 bin 552 pancar çiftçisinin kayıtlı olduğu ve bunlardan her yıl 3 bin 600’ün pancar ekerek, 57 milyon liralık kazanım sağlayarak Kırşehir’e girdiği sağladığı bildirildi.

Kırşehir’e yıllık pancar bedeli olarak 170.000.000.00 TL, taşeron işçiler dahil personele 35.000.000.00 TL, hizmet alımı ve malzeme bedeli olarak esnafa 10.000.000.00 TL olmak üzere toplam da 215.000.000.00 TL girdi ile bölgemiz ve özellikle de Türkiye ekonomisine büyük katkılar sağlayan Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte 14 fabrikanın özelleştirilmesi yolunda süreç devam ederken, bir çok kesimin, siyasi partilerin ve pancar üreticilerinin, illerin tepkilerine hükümet kulak tıkayarak özelleştirmeden geri atmıyor.

Mis gibi doğal pancar şekerinin önünü keserek NBŞ yani glikoz şurubunun önünün açıldığı iddiaları üzerine hükümet harekete geçti 4634 sayılı Şeker Kanunu 3. maddesinde yer alan nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesine ilişkin önerge verdi. AKP’nin önergesi ve 47. madde kabul edildi.

Önergeye göre, Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait fabrikaların özelleştirilmesi halinde, Türkiye Şeker Fabrikaları tarafından şirketlere tahsis edilen kotalar da devir tarihi itibarıyla alıcıya aktarılmış olacak.

Düzenlemeye göre, NBŞ için belirlenecek kota miktarında yapılan değişiklik sonucu ortaya çıkan kota fazlası Türkiye Şeker Fabrikaları’na aktarılacak.

Sektörün geleceği ve insan sağlığı açısından son derece önemli olan bu karar pancar üreticileri arasında memnuniyet yarattı.

Bu kararla kotası yüzde 5’e düşürülen NBŞ üretiminden dolayı 133.500 ton pancar şekeri daha fazla üretilecek. Böylece; düşürülen NBŞ kotasından dolayı pancar şekeri üretimine aktarılacak miktar kamu şeker fabrikalarının kapasite kullanım oranını artıracak, birim şeker maliyetleri düşmüş olacak ve bu miktar kadar ekonomiye daha fazla katma değer ve istihdam sağlanmış olacak.

Bir dekar pancar alanının mekanizasyonun gelişmesine rağmen, ekim, gübreleme, çapa, tekleme, seyreltme ve sulama gibi işlemleri yapmak üzere 4 kişiye istihdam sağlayacak. Bu durumda 50 bin pancar üreticisinin aile işgücü ile birlikte, yaklaşık söz konusu tarımsal faaliyetlerde çalışan yaklaşık 550 bin tarla sahibi ve işçisine istihdam anlamına geliyor.

Düşürülen bu miktar yaklaşık 1 milyon ton şekerpancarına eşdeğer olup, yaklaşık 140 bin dekar alan daha şeker pancarı üretimine kazandırılmış olacak.

 Hayvancılıkta ve hayvan beslemesinde çok önemli bir kaba yem olan yaş pancar küspesi 300 bin, yem katkı maddesi ile maya ve yem sanayiinin en önemli girdisi olan melas 50 bin ton daha fazla üretilecektir. Bu durum ülkemizin kaba yem açığını azaltacak aynı zamanda ülkemizin son yıllarda büyük sorun yaşadığı kırmızı et üretimine yansıması ise yaklaşık 15 bin ton üretim artışı şeklinde olacak.

TBMM’de kabul edilen önerinin geç kalınan bir karar olmakla birlikte bu gelişme sektör açısından son derece sevindirici olduğu belirtilirken, sektörü AB normlarına yaklaştıran bu kararın önümüzdeki pazarlama yılları içinde kalıcı olması veya NBŞ kotasının Fransa ve Hollanda’da olduğu gibi yüzde 0 olarak belirlenerek kaldırılması gerektiği ifade edildi.

Öte yandan Şeker-İş Sendikası tarafından, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait 14 fabrikanın satış yöntemiyle ayrı ayrı özelleştirilmesi kararına karşı Danıştay’da dava açıldı.

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait 25 şeker fabrikasından 14’ünün özelleştirilmesine ilişkin ilanın Resmi Gazete’de yayımlandığını belirterek, “Bor, Çorum, Kırşehir, Yozgat, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş şeker fabrikalarının ayrı ayrı özelleştirilecek. Şeker fabrikası işçileri bu kararı üzüntüyle karşıladı” dedi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının strateji planında, şeker fabrikalarının portföy grupları halinde özelleştirileceği bilgisinin yer aldığını aktaran Gök, şöyle konuştu:

“Bugünkü ilanda fabrikaların tek tek özelleştirileceği belirtiliyor. Strateji planına ne oldu? Hangi amaçla söz konusu fabrikalar için ilana çıkıldı, bunu bilmiyoruz. Daha da önemlisi burada Özelleştirme Yüksek Kurulunun bir kararının olması lazım. Bu nedenle Özelleştirme İdaresi Başkanlığının söz konusu ilanıyla ilgili Danıştay’da dava açtık. Ayrıca, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yaptığımız başvurunun yanıtsız bırakılması sebebiyle, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı hakkında suç duyurusunda bulunduk.”

“ABD’DE BİLE DEVLET, ŞEKER ÜRETİMİNDEN ELİNİ ÇEKMEDİ”

Şeker fabrikalarının bir “oldubitti” ile özelleştirilmesine izin vermeyeceklerini savunan Gök, başlattıkları imza ve sosyal medya kampanyalarına gösterilen ilgi ve desteğin kendilerini memnun ettiğini söyledi.

Gök, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde izlenecek yanlış bir yol ya da atılacak hatalı adımın, hem yerli şeker sanayisi hem de şeker tarımını olumsuz etkileyebileceğini belirterek, “Toplum sağlığı ve milli sanayi açısından ülkemizin en stratejik kurumlarının başında gelen şeker fabrikaları, işçi, üretici ve devletin içinde olduğu bir modelle yönetilmelidir. Avrupa’daki sistem de bu şekildedir. ABD gibi en liberal ülkede bile devlet, şeker üretiminden elini çekmemiştir” dedi.

Bu arada Resmi Gazete’de yayınlanan ilana göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığının (ÖİB) yüzde 100 hissesine sahip olduğu Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ’ye ait 14 fabrika, satış yöntemiyle ayrı ayrı özelleştirilecek.

14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin ihaleler “pazarlık usulü” ile gerçekleştirilecek ve pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımıyla yapılacak “açık artırma” suretiyle sonuçlandırılabilecek.

Son teklifler, Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat şeker fabrikaları için 3 Nisan’a, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal şeker fabrikaları için 11 Nisan’a, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş şeker fabrikaları için ise 18 Nisan’a kadar verebilecek. (HABER: SALİH GÜNER)

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .