Nevşehir-Kırşehir Birleşiyor Merkezi: Nevşehir Oluyor!..

Nevşehir-Kırşehir Birleşiyor Merkezi: Nevşehir Oluyor!..

30.09.2017

Şu işe bakın! Tarih ve kültür şehri Kırşehir’in, 1954’te ilçe yapılarak bağlandığı 63 yıllık il olan Nevşehir’e bir kez daha bağlanacağı “bütünşehir” statüsü gündeme bomba gibi düştü

Kırşehirliler “1954 yılında Demokrat Parti’nin ilçe yapıp Nevşehir’e bağladığı Kırşehir’imizi bugün de Ak Parti iktidarının bütünşehir kılıfıyla yapmaya kalkışmasını kesinlikle kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz…”

 

1954 yılında “Kırşehirliler bize oy vermiyor!” diyerek il olmayan Nevşehir’i il yapıp, Kırşehir’e bağlayan Demokrat Parti iktidarının Başbakanı Adnan Menderes’in 1957 yılında “fahiş bir hataydı” diyerek, kolunu, kanadını budayarak Hacıbektaş, Kozaklı ve Gülşehir gibi ilçelerini elinden alıp, yeniden il yapıp il yaptığı Kırşehir’i bu kez AK Parti iktidarı “bütünşehir” yasasıyla birleştirmeyi düşünmesi Kırşehirlilerin büyük tepkilerine neden oldu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda 51 ilin bütünşehir olacağı ifade edildi. Buna göre liste yayımlandı. Hangi iller bütünşehir olacak belli oldu.
İl iken ilçe yapılan demokrasi gazisi ilimiz Kırşehir, yeniden Nevşehir’e bağlı bütünşehir içinde yer alacak.
Nevşehir’in haber sitesi adıyla yayın yapan FİB HABER’de yayınlanan habere göre, 51 il bütünşehir yasasıyla birleşecek. Hükümetin daha önceden üzerinde durduğu ancak rafa kaldırılan bütünşehir yasası tekrar gündeme geldi. Belediyelerin hizmet sunumunda yaşanan koordinasyon probleminin giderilmesi için 51 il ‘Bütünşehir’ statüsüne geçirilecek. Yasa eğer kabul edilirse Nevşehir ile Kırşehir Birleşecek ve Merkezi: Nevşehir olacak.
Ak Parti hükümetinin “bütünşehir” statüsüyle birbirine yakın olan 51 ili nüfusu diğer ilden büyük illerle birleştirilmesi yönünde yaptığı çalışmalarla tarih ve kültür şehri Kırşehir’in Nevşehir adıyla “bütünşehir” yapılacağını öğrenen Kırşehir’de büyük tepki çekti.
Kırşehirliler “1954 yılında Demokrat Parti’nin ilçe yapıp Nevşehir’e bağladığı Kırşehirimizi bugün de Ak Parti iktidarının bütünşehir kılıfıyla yapmaya kalkışmasını kesinlikle kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bu konuda Kırşehir Milletvekillerini, sivil toplum kuruluşlarının başkanlarını Kırşehir’e sahip çıkmalarını ve böyle bir değişikliğe gidilmesine izin vermemelerini istiyoruz. Eğer iktidar böyle bir şey yapacaksa illerin tarihine ve geçmişine baksınlar. Eski illerin, yeni illere bağlanması büyük hata olur. Kaldı ki Kırşehir, Nevşehir’den daha eski bir ildir. Bugün Nevşehir’e bağlı olan Hacıbektaş, Kozaklı ve Gülşehir gibi ilçeleri Kırşehir’indi. Böyle bir durumu hiçbir Kırşehirlinin kabul edeceğini sanmıyoruz. Böyle bir karar alınması Kırşehir’i ikinci kez ilçe yapılması anlamına gelir ki biz buna izin vermiyoruz, vermeyeceğiz de. Ak Parti hükümeti belediyeleri birleştirmek kılıfıyla illerin yönetimini bir başka ile bağlanmasını Türkiye’de hiçbir ilin kabul edeceğine inanmıyoruz. Bu durum iller arasındaki sorunların daha çok artmasına ve sorunların daha da artmasına neden olur. Hükümet bu kararını gözden geçirmeli ve illerdeki sorunların çözümlenmesi için mevcut belediyelere siyasi görüş ve düşüncesine bakmadan bütçeden daha çok destek vermeli” diye görüş bildirdiler.
TASARI NELER GETİRİYOR?
Büyükşehir yasasında illerin büyükşehir olması için gerekli olan 750 bin nüfusu 400 bine indirerek yasa kapsamını genişletmek isteyen hükümet tekrardan bütünşehir kavramına geri döndü. BÜTÜNŞEHİR NEDİR?
Üzerinde çalışılan yeni sisteme göre bütünşehirlerde, büyükşehirlerde olduğu gibi merkez ilçe kavramı ortadan kalkacak. Belde belediyeleri kapatılacak, merkez ilçeye bağlı köyler mahalle olacak. Ayrıca yerel seçimlerde köylerdeki oylar da il belediye başkanlığına etki etmiş olacak. Yeni sistemin 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerden önce uygulamaya geçirilmesi planlanıyor. 2014 yılında da ortaya atılan Bütünşehir kavramında iki veya üç ilin birleştirilerek bütün şehir olması ön görülüyordu. Büyükşehir yasasında 750 bin nüfus olması aranırken bütünşehirlerde ise iki veya üç ilin coğrafi ve nüfus özelliklerine göre birleşmesi ön görülüyor.
İddialara göre, BÜTÜNŞEHİR YASASIYLA BİRLEŞECEK İLLER
Aksaray-Niğde Bütünşehir Merkezi: Aksaray Afyonkarahisar-Uşak Bütünşehir Merkezi: Afyonkarahisar, Isparta-Burdur Bütünşehir Merkezi: Isparta, Kütahya-Bilecik Bütünşehir Merkezi: Kütahya, Edirne -Kırklareli Bütünşehir Merkezi: Edirne, Nevşehir-Kırşehir Bütünşehir Merkezi: Nevşehir, Yozgat-Çorum Bütünşehir Merkezi: Çorum Kırıkkale-Çankırı Bütünşehir Merkezi: Kırıkkale, Hakkari-Şırnak Bütünşehir Merkezi: Şırnak, Kars-Ardahan Bütünşehir Merkezi: Kars, Iğdır-Ağrı Bütünşehir Merkezi: Iğdır, Rize-Artvin Bütünşehir Merkezi: Rize, Batman-Siirt Bütünşehir Merkezi: Batman, Bitlis-Muş Bütünşehir Merkezi: Muş, Elazığ-Adıyaman Bütünşehir Merkezi: Elazığ, Bingöl-Tunceli Bütünşehir Merkezi: Bingöl, Erzincan-Bayburt Bütünşehir Merkezi: Erzincan, Düzce-Bolu Bütünşehir Merkezi: Bolu, Kastamonu-Sinop Bütünşehir Merkezi: Kastamonu, Zonguldak-Bartın -Karabük Bütünşehir Merkezi: Zonguldak, Giresun – Gümüşhane Bütünşehir Merkezi: Giresun, Tokat-Amasya Bütünşehir Merkezi: Tokat, Çanakkale Bütünşehir Merkezi: Çanakkale
Hükümet bilindiği üzere il ve ilçe belediyeleri arasında yaşanan anlaşmazlıklar ve iletişim problemlerinin önüne geçmek için uzun bir süredir konu hakkında araştırmalarına devam ediyor. Kamuoyuna 30 il büyük şehir olacak haberlerine herkes kitlenmişken şimdide gündeme bütün şehir kavramı çıktı. Basında yayımlanan haberlere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimat verdiği ve belirlenmiş 51 ilin bütünşehir olacağına karar verildiği belirtiliyor.
BU İLLER NE ZAMAN BÜTÜN ŞEHİR OLACAK?
Şu anda bütün şehir yönetimlerinin nasıl olacağı, çalışmaların nasıl yapılacağı konusunda görüşmeler devam etmekte olup bütünşehir kavramının 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerden sonra tüm Türkiye geneli uygulanmaya başlaması beklenmektedir. Tabi şu anda bütün şehir düzenleme aşamasında yani düzenlemeler tamamlandıktan sonra ilgili konu Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna aktarılacak. Buradan da eğer onay verilirse Bakanlar Kurulunun toplanması ya da toplanmadan bütün şehir yasasının onaylanması bekleniyor. Tabi bütün şehir onaylansa dahi 2019 yılında yapılacak yerel seçimlerden sonra uygulanmaya başlaması bekleniyor.
2019 yerel seçimlerinde ‘bütünşehir’ düzenlemesinin uygulanabilmesi için, yasal çalışmanın 25 Mart 2018 tarihine kadar yapılması gerekiyor.
MECLİS’TE TARTIŞILACAK
ÖTE YANDAN kriterlerin belli olup olmadığına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Kriterler çalışılıyor, yasa üzerinde görüşmeler yapıyoruz, hazırlıyoruz. Bakanlar Kuruluna sunulacak, sonra Cumhurbaşkanımıza arz edilecek, en son Meclise gelip tartışmaya açık hale gelecek” ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017’nin başında mevcut mevzuattan kaynaklı, il belediyeleri ile merkez ilçe belediyeleri arasında hizmet sunumunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için çalışma yapılması talimatını vermişti.
BÜTÜNŞEHİR YASASI 30 İLDE UYGULANIYOR
Bütünşehir Yasası ile Büyükşehir Belediye sınırları il sınırına kadar genişliyor. Daha önce il özel idareleri tarafından yerine getirilen 70’i aşkın hizmetin büyük bir kısmı belediyelere devrediliyor. Belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kaldırılıyor. Köyler mahalleye dönüştürülüyor.
Bütünşehir Yasası şu anda Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van’da uygulanıyor.
HABER: SALİH GÜNERYORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

KIRŞEHİRLİ

durmak yok yola akp ye oy vermekle devam

30.09.2017, 17:38
lütfi özek

okuyalım değerlendirelim

02.10.2017, 10:12

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .