“NEVRUZ, KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİMİZDİR”

“NEVRUZ, KÜLTÜREL ZENGİNLİĞİMİZDİR”

18.03.2015

KIRŞEHİR Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, Kırşehirlilerin yeni umutlar ve yaşama sevinci veren bir şölen olarak kutlanan Nevruz Bayramı’nı kutladı. Sevgi ve barış simgesi altında kutlanacak olan Nevruz Bayramı dolayısıyla Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Nevruz’un kültürel bir zenginlik olduğu vurgulandı. Milletleri […]

KIRŞEHİR Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, Kırşehirlilerin yeni umutlar ve yaşama sevinci veren bir şölen olarak kutlanan Nevruz Bayramı’nı kutladı.

Sevgi ve barış simgesi altında kutlanacak olan Nevruz Bayramı dolayısıyla Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Nevruz’un kültürel bir zenginlik olduğu vurgulandı.
Milletleri meydana getiren temel unsurlardan biri de kültür dediğimiz maddi ve manevi değerlerden oluşurken, Nevruz’un 2009 yılında Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Pakistan, Özbekistan ve Türkiye’nin ortak başvurusuyla “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi”ne kaydedildiğinin belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Nevruz, her yıl doğanın uyanışı ve baharın gelişi olarak bilinmektedir. Dünyada birçok toplum tarafından kendi kültür değerleriyle özleştirilip, farklı isimler altında kutlanmakta ancak aynı coşkuyla karşılanmaktadır.
“Milletimizin köklü geleneklerinden biri olan ve Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu’da baharın müjdeleyicisi olarak bilinen Nevruz, doğanın yeniden canlanmasıyla insanoğluna yeni umutlar ve yaşama sevinci veren bir şölen olarak kutlanmaktadır.
“Nevruz, 2009 yılında Azerbaycan, Hindistan, İran, Kırgızistan, Pakistan, Özbekistan ve Türkiye’nin ortak başvurusuyla İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne kaydedilmiştir. Nevruz’un UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne 2009 yılında ortak dosya olarak kaydettirilmesi farklı diller konuşan, farklı dinlere inanan ve farklı etnik kökenlerden gelen toplumlar arasında kültürel diyalog, saygı ve anlayış ortamının geliştirilmesi çalışmalarına son derece olumlu bir katkı sağlamıştır.
“Birlik ve beraberliğin pekiştirilmesi, barış, dostluk, kardeşlik ve sevginin ön plana çıkarılması hususunda önemli özelliklere sahip olan Nevruz, toplumun birbirine daha sıkı kenetlenmesini sağlayan, milletimiz tarafından yüzyıllardır nesilden nesile bayram gibi kutlanan önemli kültürel zenginliklerimizden birisidir. Bu kültürel zenginliğimizi korumak ve unutturmamak toplum olarak bizlerin önemli vazifeleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple, ilimizde de 21 Mart 2015 tarihinde saat 11.00’de Cacabey Meydanı’nda çeşitli etkinliklerle Nevruz kutlamaları gerçekleştirilecektir. Tüm halkımız davetlidir.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .