Nevruz Bayramını kutluyoruz

Nevruz Bayramını kutluyoruz

20.03.2019

“Yenigün” anlamını taşıyan ve kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanan ve bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilen Nevruz Bayramı, bugün tüm yurtta, Türk Cumhuriyetleri’nde ve Ortadoğu’daki birçok ülkede olduğu gibi ilimiz Kırşehir’de de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Anadolu’da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde […]

“Yenigün” anlamını taşıyan ve kuzey yarımkürede başta Türkler olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanan ve bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edilen Nevruz Bayramı, bugün tüm yurtta, Türk Cumhuriyetleri’nde ve Ortadoğu’daki birçok ülkede olduğu gibi ilimiz Kırşehir’de de çeşitli etkinliklerle kutlanacak.
Anadolu’da ve Türk kültürünün yayıldığı bölgelerde son derece köklü ve zengin bir geçmişi olan, Nev (yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen, doğa ve çevrenin uyanışının kutlandığı Nevruz kutlamalarında sevgi ve barışın egemen kılınması için tüm resmi ve sivil toplum kuruluşları hoşgörü çağrısında bulunurken, Nevruz Bayramı, Kırşehir Valiliği Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce ortaklaşa düzenlenecek program çerçevesinde kutlanacak.
Pek çok olayın başlangıç günü olarak kabul edilmiş ve bir bayram olarak türlü geleneklerle kutlana gelmiş, Orta Asya’dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan, her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirilip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı ve esas öğesi ateş yakmak olan Nevruz, şehrimizde Kırşehir Türk Büyükleri Parkı’nda Valiliği önünde gerçekleştirilecek.
Nevruz Bayramı kutlamaları bugün saat 11.00’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak. “Nevruz” konulu konuşma ve şiirlerin okunması izleyecek. Cacabey Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekibinin gösterisinin ardından Nevruz ateşinin yakılması ve temsili demir dövülmesinin izleyecek. Nevruz bayramı kutlamaları katılanlara Ahi Helvası ikramı ile son bulacak.
NEVRUZ BAYRAMI
Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Nevruz Bayramı ile ilgili bir açıklama yaptı. Nevruz’un Orta Asya’daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak , Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatıldığına dikkat Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü şu bilgileri verdi:
“Milletleri meydana getiren temel unsurlardan biride kültür dediğimiz maddi ve manevi değerimizdir. Dil ,örf, adetler, inançlar ,sanat ve edebiyat bir toplumun geçmiş yüzyıllardan akıp gelen değerleridir. İşte Nevruz da pek çok olayın başlangıç günü olarak kabul edilmiş ve bir bayram olarak türlü geleneklerle kullana gelmiştir.
“Orta Asya’dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleriyle özleştirilip sembolleştirdiği , özü itibariyle baharın gelişini kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gündür.
“Yaşadığı geniş coğrafya da doğa ve çevrenin uyarışının kutlandığı Nevruz Bayramının Anadolu’da ve Türk Kültürü yayıldığı bölgelerde de son derece köklü ve zengin bir geçmişi vardır. Nev(yeni) ve Rus(gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen YENÎGÜN anlamını taşıyan nevruz , Kuzey Yarımkürede başta Türkler olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından yılbaşı olarak kutlanır.
“Gece ile gündüzün eşitliğindeki 21 Mart5ta güneş göçmen kuşlar gibi kuzey yarımküreye yönelir.21 Mart ile birlikte havalar ısınmaya, karlar erimeye, ağaçlar çiçeklenmeye, toprak yeşermeye, göçmen kuşlar yuvalara dönmeye başlar.
“Bu nedenle 21 Mart bütün varlıklar için uyanış, direniş ve yaradılış günü olarak kabul edilerek, Nevruz-Yenigün bayramı adıyla kutlanır. Orta Asya’da yaşayan Türkler, Anadolu Türkleri ve İranlıların yılbaşı olarak kabul ettikleri güne Nevruz adı verilir ki, Yenigün anlamanı gelir. Gece ve gündüzün eşit olduğu Miladi 22 Mart, Rumi 9 Mart gününe rastlamaktadır. Türklerde Nevruz hakkında başlıca rivayet, bu günün bir kurtuluş günü olarak kabul edilmesidir. Yani Ergenekon’dan çıkıştır. İşte bu nedenle bu gün Türklerde Nevruz yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilmiş ve günümüze kadar bayramlarla kutlana gelmiştir. Orta Asya’daki Türk topluluklarından Azeri, Kazak Kırgız, Türkmen, Özbek, Tatar, Uygur Türkleri, Anadolu Türkleri ve Balkan Türkleri Nevruz geleneğini canlı olarak günümüze kadar yaşatmışlardır. İlimizde de 21 Mart 2019 tarihinde saat 11.00’da Türk Büyükleri Parkında çeşitli etkinliklerle Nevruz Kutlamaları gerçekleştirilecektir.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .