“NEŞET USTAMIZI EN İYİ ŞEKİLDE ANDIK”

“NEŞET USTAMIZI EN İYİ ŞEKİLDE ANDIK”

08.08.2018

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak: “NEŞET USTAMIZI EN İYİ ŞEKİLDE ANDIK” Parlak: Büyük ustamızı gelecek yıllarda daha etkin ve uluslararası düzeyde program ve etkinliklerle anacağız. Kırşehir’den daha çok ozan ve bozlakçımızın çıkmasına öncülük edeceğiz” Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve […]

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak:

“NEŞET USTAMIZI EN İYİ ŞEKİLDE ANDIK”

Parlak: Büyük ustamızı gelecek yıllarda daha etkin ve uluslararası düzeyde program ve etkinliklerle anacağız. Kırşehir’den daha çok ozan ve bozlakçımızın çıkmasına öncülük edeceğiz”

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Parlak, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle 25 Eylül 2012 tarihinde vefat eden “Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş”ı anmak amacıyla düzenlenen “2. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali”ni gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e değerlendirdi.
Son yıllarını büyük usta Neşet Ertaş’la birlikte geçiren ve “Garip Bülbül Neşet Ertaş” kitabını yayınlayarak önemli bir kültürel esere imza atan bağlama ustası olan ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütün Prof. Dr. Erol Parlak, Kırşehir’de bu yıl ikincisi düzenlenen “Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali”nin amacına ve hedefine ulaştığını söyledi.
Kırşehir’de üç gün süren Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’ni çok zor bir süreçte hazırladıklarını anlatan Erol Parlak, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in Genel Yayın koordinatörü Salih Güner’e festivali değerlendirirken şunları söyledi:
“Neşet Ertaş sadece bir bozlakçı, ozan ve kültür adamı değildi. O bir gönül velisiydi. Sağlığında ne yazık ki onun kıymetini ve değerini bilemedik. İnsanlığa büyük hizmetler verdi. Gönülden gönüle köprüler kurdu ve gitti. Neşet Ertaş, rızasız lokma yemeyen, harama el sürmeyen, bir anlayışın temsilcisiydi. Biz onu yaşatmak ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim Kalın, Kırşehir Valiliğimiz ve Belediye Başkanlığımızın çalışmalarıyla böyle festival düzenledik. Geçen yıl ilkini düzenlediğimiz festivalin ikincisinde özellikle sanatçılar konusunda büyük sıkıntılar yaşadık. Çünkü pek çok sanatçımız aylar öncesinden program yapmışlar. Sağ olsunlar Neşet Ertaş üstadımızın bizim isteklerimizi geri çevirmeyerek Kırşehir’e gelerek festivale büyük katkı sundular. Kırşehir halkına üç gün süreyle meydanlarda topladılar ve adeta müziğe doyurdular. Bu festival Kırşehir’e, tanıtımına ve ekonomisine da katkılar sunduğunuz düşünüyorum. Yani Neşet Ertaş her zaman Kırşehir’e katkı sundu, bundan sonra da sunmaya devam edecek. Böyle bir sanatçıya sahip olan Kırşehirliler Neşet Ustamızla ne kadar gurur duysa azdır.”
Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’nde Kırşehir’in mahalli sanatçılarına yer verilmediği şeklindeki eleştirilere katılmadığını da belirten Prof. Dr. Erol Parlak, şöyle devam etti:
“Onlar bizim kültürümüzün en kıymetli parçalarındandır. Onları ilkinde olduğu gibi bu festivalimizde geniş yer verdik. Bu festivalimizde Ferhat Göçer, Kibariye ve Zara’nın dışındaki pek çok sanatçımız da yine teber uşağı. Yani Kırşehir ve Neşet Ertaş kültürünü benimsemiş, bu yolda emek veren üstadlardır. Hatta bunlar biri olan Haydar Şanlı Ustamıza da mahalli icra ödülü verdik. Onlar da Neşet Ertaş’ın izinde gidiyor, eserleriyle dinleniyor, seviliyor. Biz bunları da yeni kuşaklara aktarmamız ve tanıtmamız gerekiyor. Bu nedenle bu tür eleştirileri haksız ve yanlış buluyorum. Biz kutlama komitesi olarak bu konuda çok hassasız. Kırşehir Neşet Ertaş’la birlikte bozlak kültürünün başkentidir. Kırşehir’den daha çok ozan ve bozlakçımızın çıkmasına öncülük etmeyi, buradan yeşerip, büyüyecek genç kuşaklara her fırsatta destek olmaya ve hatta üniversitemizde de öğrenci olarak yer vermeye hazırız. Ayrıca şunu özellikle belirtmeliyim ki Kibariye, Zara ve Ferhat Göçer ülkemizin kıymetli sanatçılarıdır ve Kırşehir’de verdikleri konserde halkın büyük ilgi göstermesi ve hatta izdiham yaşanması da onların bu projeye katkılarını ortaya koydu.”
Neşet Ertaş’ın hayatını ve sanat anlayışını irdelediği iki ciltlik bir de kitap yazan Parlak, Türkiye’de halk müziği sanatçılarına yıllarca değer verilmediğini bunlardan birisinin de Neşet Ertaş olduğunu söyledi.
Bir kültür hazinesi olan Neşet Ertaş’ı gelecek yıllarda daha da etkin festivali ve sempozyumlarla anmak için her türlü çalışmayı yapacaklarını da anlatan Parlak, “Büyük üstadımızı konserlerle anmak olmaz. Onu anlatan, panel, konferans ve sempozyumlarla daha etkin bir şekilde, hatta uluslararası boyutlarda anmak hepimizin görevidir. İnşallah büyük ustamızı gelecek yıllarda daha da etkin, adına yakışır program ve konserlerle uluslararası boyutlarda anlatacağız” diye konuştu.
Neşet Ertaş’la birlikte yaşadığı bir anıyı da dile getiren Erol Parlak, “Neşet Ertaş zamanında bayağı para kazanmıştı. Bir gün arabada gidiyoruz. Şapkasını iyice yüzüne doğru çekti. Yolda simitçiden bir simit aldı; tomarla para verdi. Adam şaştı kaldı. O an göz göze geldik. Bana bir parça simit uzattı; fakirin ekmeği tatlı olur dedi. Kazandıklarını dağıtıp bitirmeden rahat edemezdi. 40, 50 aileye bakardı. Abdal geleneği böyleydi. Böyle bir değer unutulamaz, unutulmamalı, nesillerden nesile ulaşmalı.” dedi.(HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .