Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali” yarın başlıyor

Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali” yarın başlıyor

02.08.2018

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Pazar günkü panele katılacak Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali” yarın başlıyor 25 Eylül 2012 tarihinde kaybettiğimiz Türk halk müziğinin ünlü ozanı, “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş, bugün başlayacak “2’nci Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali” ile anılacak Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar […]

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Pazar günkü panele katılacak

Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali” yarın başlıyor

25 Eylül 2012 tarihinde kaybettiğimiz Türk halk müziğinin ünlü ozanı, “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş, bugün başlayacak “2’nci Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali” ile anılacak
Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliğiyle 3-4-5 Ağustos’ta düzenlenecek 2’nci Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’nin açılışı yarın saat 19.30’da Cacabey Meydanı’nda Vali İbrahim Akın, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Erol Parlak ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci birer konuşma yapacak. Ardından 20 Kırşehirli esnafın açacağı stant gezilecek. Ferhat Göçer, Emre Kaya, Elif Buse Doğan, Aytuğ Özdemir ve Ahmet Yazgan birer konser verecek.
Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’nin ikinci gününde de yine saat 19.30’da Cacabey Meydanı’nda Kibariye, Yudum, Bob Beer, Erkut Özkan ve Mesut Dağlı’nın katılımı ile gerçekleştirilecek.
Festivalin son günü ise 5 Ağustos Pazar günkü program ise saat 15.00’te Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde başlayacak.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, siyasiler, bürokrat ve sanatçıların katılacağı programda konuşmalar yapılacak ve Neşet Ertaş’ı anlatan bir panel gerçekleştirilecek. Panelin ardından Neşet Ertaş’ın yaşadığı şehirlere ait fotoğrafların bulunduğu “Neşet Ertaş’ın Şehirleri” konulu fotoğraf sergisi gezilmesi ile buradaki program tamamlanacak. Akşam da yine Cacabey Meydanı’nda saat 19.30’da başlayacak. Zara, Grup Makas, Deniz Toprak, Hulusi Gökmeşe ve Hasan Meral birer konser vermesi ile Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali sona erecek.
Bozkırın tezenesi için organize edilen festivalin, yurt dışındaki hemşehrilerinin de katılımını sağlamak amacıyla bu yıl ağustos ayında gerçekleştirileceğini söyleyen Bahçeci, “Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali’nin birincisini geçen yıl eylül ayında yapmıştık. Bu yıl ağustos ayının ilk haftasına aldık. Programı hazırladık. Bu yıl ağustos ayına almamızın bir sebebi de yurt dışında yaşayan hemşehrilerimizin bu festivale katılmasını sağlamak” dedi.
“Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş’ın, Kırşehir ve Türkiye’nin önemli değerlerinden olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanlığı Sözcümüz Sayın İbrahim Kalın’ın öncülüğünde böyle bir festival başladı. Kendisi biliyorsunuz Türk halk müziğine gönül vermiş bir insan. Aynı zamanda çok önemli Neşet Ertaş hayranıdır. Birinci ölüm yıldönümünde de Neşet Ustamızı yine İbrahim Kalın Bey’le, onun desteğiyle bir anma programı yapmıştık. Şimdi bu festivali daha da kurumsallaştıracağız. Hem Türk halk müziğini gelecek nesillere aktarabilmek ve tanıtabilmek hem de Neşet Ertaş’ı hayatı, anıları, felsefesi ve türküleriyle yaşatabilmek için festivalimizi devam ettiriyoruz. Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde Neşet Ustanın ismine yakışır bir Festival olacak, 3 gün boyunca yapılacak etkinliklere herkesi bekliyoruz, Cacabey Meydanı’nda yöresel lezzetler, hediyelik eşya stantları da yer alacak. Cacabey Meydanı’nda halka açık ve ücretsiz şekilde saat 19.30 da başlayacak konserler gerçekleştirilecek. 5 Ağustos Pazar günü saat 15.00 de Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sayın İbrahim Kalın, Ankara Güzel Sanatlar ve Müzik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erol Parlak, THM sanatçıları Kübilay Dökmetaş ve Okan Murat Öztürk’ün konuşmacı olarak katılacağı söyleşi programı düzenlenecek. Aynı zamanda burada Neşet Ertaş’ın Şehirleri konulu bir de sergi açılacak. Konserlerimizin yapılacağı alan etrafında 20 dükkândan oluşacak yeme, içme mekânları da oluşturulacak. Tamamı Kırşehir esnafı olacak stantlarda Akçakent kavurması ve döneri, Mucur köftecisi gibi yerlerde ailemizle hem yemeklerimizi yiyebileceğiz. Hem de muhteşem müzik ziyafetini dinleyeceğiz, 3 gün sürecek festivalde börek çeşitlerinden, kebap çeşitlerine, çiğköftesinden, sucuğuna kadar pek çok yöresel lezzet sunulacak. Yani insanlar ailesiyle gelip hem yemeğini yiyecek hem de müzik dinleyecek. Yurt dışından da Neşet Ertaş müziği yapan sanatçılar gelecek. Zara, Kibariye, Ferhat Göçer gibi tanınmış sanatçıların yanı sıra ilk defa sahneye çıkanlar da olacak. Çırak, kalfa ve usta şeklinde bir sıralama olacak. Cacabey Meydanı’nda halka açık şekilde üç gün konserler gerçekleştirilecek. Herkesi 3, 4 ve 5 Ağustos tarihlerinde Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali için Kırşehir’e davet ediyoruz. Neşet Ertaş ve halk müziğinin doya doya yaşandığı güzel bir festivalde herkesi burada görmeyi arzu ediyoruz.”
Bu festivali her yıl biraz daha ileriye taşıyarak Neşet Ertaş’ın ismini de, abdallık geleneğini de, Türk halk müziğini de en iyi şekilde geleceğe aktarmayı hedeflediklerini de anlatan Başkan Bahçeci, “Neşet Ertaş’ı yeni nesillerimize de anlatmak ve tanıtmak hepimizin görevi. Böyle bir festival hem büyük ozanımız Neşet Ertaş’ı, hem de şehrimizi tanıtmak açısından da bu son derece önemli. Tüm Türkiye’den herkesi, Türk halk müziği severleri, Neşet Ertaş severleri Kırşehir’e davet ediyoruz. 3 gün boyunca Kırşehir’de müzik yaşanacak. İnşallah İbrahim Bey kendisi de gelecek. Şimdi bu festivali daha da kurumsallaştıracağız” diye konuştu.
Başkan Bahçeci, Türk Telekom ve Demirören Medya’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek 2. Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Festivali’nde ayrıca 5 dalda müzik ödülleri verileceğini sözlerine ekledi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .