Neşet Ertaş Göleti Kırtıllar’a hayat verecek

Neşet Ertaş Göleti Kırtıllar’a hayat verecek

14.05.2016

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun toplu açılış töreni için 2015 yılı Eylül ayında geldiği Kırşehir’de müjdesini verdiği Neşet Ertaş Göleti çalışmalarına başlanırken, Eylül ayında inşaat ihalesi yapılacak…

gölet

KIRŞEHİR’İN yetiştirdiği Büyük Ozan Neşet Ertaş’ın adı, Akpınar ilçesinde Deliceırmak Nehri yan kollarından Küçükkaraboğaz Deresi üzerinde yapımı planlanan Neşet Ertaş Göleti’nde yaşatılacak.
DSİ 12. Kayseri Bölge Müdürlüğü Planlama Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan “Kırşehir Akpınar Neşet Ertaş Göleti Planlama Raporu” 30 Mart 2016 tarihinde Bölge Müdürlüğü’nce onaylanırken, Deliceırmak Nehri yan kollarından Küçükkaraboğaz Deresi üzerindeki Neşet Ertaş Göleti talvegden 33,70 metre, temelden 49,70 metre yükseklikte ve 1,55 hm3 depolama hacminde olacak.
Neşet Ertaş Göleti ile Kırşehir’in Akpınar ilçesine bağlı Kel İsmailuşağı köyü ve bu köye bağlı Büyük Ozan Neşet Ertaş’ın doğup büyüdüğü Kırtıllar Mahallesi’ne ait 2 bin 800 dekar arazi sulanacak. Projenin hayata geçmesi ile proje alanından yıllık 1 milyon 770 bin 292 TL gelir elde edilmesi öngörülüyor.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun toplu açılış töreni için 2015 yılı Eylül ayında geldiği Kırşehir’de müjdesini verdiği Neşet Ertaş Göleti çalışmalarına başlanırken, Eylül ayında inşaat ihalesi yapılacak.
DSİ 12. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, Neşet Ertaş Göleti ile ilgili öngörülen çalışma takvimine ilişkin gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, “Bakanımızın müjdesini verdiği Kırşehir-Akpınar Neşet Ertaş Göletimiz vardı. Ozanımızın adını yaşatacağız demiştik. Bakanımızın talimatıyla işin hızla startını verdik. Planlamasını bitirdik, proje yapımını bitiriyoruz. Ağustos sonuna projeler yetişecek diye firmaya talimat verdik. Eylül ayı inşaat ihalesini yapmak için hedefimiz. Bu hedefi şaşmadan inşallah Büyük Ozan’ın adını da Bakanımızın talimatıyla bu gölette yaşatmayı düşünüyoruz. Göletimiz 3 bin 200 dekar sulayacak” dedi.
YAMULA İLE 646 BİN 860 DEKAR ARAZİ SULANACAK
DSİ 12. Bölge Müdürlüğü’nün Kırşehir ve çevresinde sulama projeleri ile planlama yatırımlarına ilişkin de bilgiler veren DSİ 12. Bölge Müdürü Hayrullah Coşkun, “Sulama projelerinde 8 adet tesis tamamlamıştık. Bunlar Karaova Barajı sulamamız 42 bin 500 dekarı suluyor. Sıdıklı Barajı sulamamız 49 bin 450 dekarı, Mucur Aksaklı-Karacaali Göletimiz 13 milyon su depoluyor. Kaman Değirmenözü Göleti sulamamızı bitirdik. Yılsonuna kadar çalışmalar sürecek. Mucur-Seyfe Havzası Ekoloji Raporu’nu bitirdik ve 157 bin dekar zirai arazinin ıslahını sağlamıştık. Sıdıklı Küçükoba-Kulpak 2014 yılında bitirdik 820 bin dekarı suluyor. Boğazevci Göletimizi bitirdik, bir miktar su da birikti, sulamasını da bu yıl bitirip Boğazevci’den su vereceğiz. Pekmezci Göleti sulamamızı bitirdik, 1 milyon su toplayacak. Planlama ve proje yatırımları kapsamında Yamula-Kalaba-Seyfe’nin proje yapımını Genel Müdürlüğümüz ihale etmişti. 646 bin 860 dekar arazi Kırşehir’de hitap eden kısmı bu projeyle sulanacak. Proje bittiğinde sulanmayacak alan kalmayacak diyebiliriz Kırşehir’de. Proje ihale edildi, 1 milyon 100 dönümlük bir arazi. Kırşehir, Nevşehir, Kayseri ve Yozgat illerinin topraklarını kapsıyor. Yüzde 58’i Kırşehir ilimizin topraklarına hitap ediyor. Dolayısıyla Kırşehir için Sayın Bakanımızın ziyaretinde de gündeme gelmişti güzel bir proje olacak. Biraz uzun soluklu bir proje olacak” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .