Nerede kaldı böyle coşkuyla kutlanan 23 Nisanlar…

Nerede kaldı böyle coşkuyla kutlanan 23 Nisanlar…

20.02.2018

Cumhuriyetimizin kurulduğu yıldan itibaren ülkemizdeki bütün milli bayramlar stadyumlarda yapılırdı ve bu törenlere binlerce insan katılır, coşku ile kutlarlardı. İşte Kırşehir’deki bir 23 Nisan kutlamalarından bir fotoğraf… Ahi Stadı’nın tribünleri Kırşehirlilerce sabahtan itibaren doldurulur, sonradan gelenler yer bulamayınca bayram etkinliklerini Kale’den seyrederlerdi. İşte 54 yıl önceki 23 Nisan törenlerine ait bir fotoğraf… Kırşehir’in yetiştirdiği değerli […]

Cumhuriyetimizin kurulduğu yıldan itibaren ülkemizdeki bütün milli bayramlar stadyumlarda yapılırdı ve bu törenlere binlerce insan katılır, coşku ile kutlarlardı.
İşte Kırşehir’deki bir 23 Nisan kutlamalarından bir fotoğraf…
Ahi Stadı’nın tribünleri Kırşehirlilerce sabahtan itibaren doldurulur, sonradan gelenler yer bulamayınca bayram etkinliklerini Kale’den seyrederlerdi.
İşte 54 yıl önceki 23 Nisan törenlerine ait bir fotoğraf…
Kırşehir’in yetiştirdiği değerli hemşehrilerimizden bir grup…
Bugün Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olan kurumun, yani Beden Terbiyesi’nin ilk müdürü eğitimci Cevat Cem bir 23 Nisan törenlerinde çocuklarını, torunlarını Ahi Stadyumu’na getiren eğitimci, hukukçu hemşehrilerimizle birlikte görülüyor.
23 Nisan 1964 tarihine ait bu fotoğrafı bugünkü Prof. Dr. Mehmet Ali Altın Caddesi’nde, dayısı Reşat Sülükçü’nün 1001 Çeşit Mağazası’nın iki dükkân altında olan faaliyet gösteren Stüdyo Aile’nin sahibi Arif Çoban çekmişti.
Anılarda kalan fotoğraftaki hemşehrilerimizi kısaca sizlere tanıtayım:
Soldan sağa; Av. Muzaffer Kılıçoğlu, Mucurlu Sanat Okulu öğretmeni Tayyip Canatan, tarih öğretmeni Haydar Bey, Av. Ekrem Ultav, yaşamında Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü üç kez gören Gençlik Spor İl Müdürü öğretmen Cevat Cem, Millet Partisi’nin Kırşehir eski milletvekillerinden Av. Hayri Çopuroğlu ile oturan öğretmen Niyazi Yerli.
Şimdi hiçbirisi hayatta olmayan bu değerli hemşehrilerimize rahmetler diliyorum.
*ŞEVKET GÜNERYORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Dursun Yastıman

Resimde tarih öğretmeni Haydar Bey olduğu belirtilen şahıs Kırşehir Lisesi’nde bir öğretmenin öğrencisini iğfal etmesi üzerine çıkan olaylar üzerine 1963 yılı Ekim ayında Lise Müdürü Şeref Okutan görevden alınarak yerine atanan M. Şükrü Sarı’dır. Muğlalı olan M. Şükrü Sarı Galatasaray Lisesi lmezunu olup Kırşehir’e atanmadan önce Yunanistan’da Gümülcine Türk Lisesi’nde öğretmenlik yapıyordu.

26.02.2018, 6:27

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .