Ne de olsa babasının oğluydu!..

Ne de olsa babasının oğluydu!..

24.03.2018

1950’li yıllarda devrin Demokrat Parti iktidarına yaptığı acımasız muhalefetle adeta diz çöktüren, Anadolu’nun Yeleli Aslanı, Büyük Türk Milliyetçisi, Karacakurt, bu uğurda çekmediği çileler kalmayan ve sık sık partisi kapatılma tehditliyle karşı karşıya kalan ve kendisini de sık sık cezaevine koyan Demokrat Parti’nin yaptığı haksızlıklar karşında susmayan Kırşehirli hemşehrimiz Osman Bölükbaşı cezaevindeyken oğlu Deniz dünyaya geliyor. […]

1950’li yıllarda devrin Demokrat Parti iktidarına yaptığı acımasız muhalefetle adeta diz çöktüren, Anadolu’nun Yeleli Aslanı, Büyük Türk Milliyetçisi, Karacakurt, bu uğurda çekmediği çileler kalmayan ve sık sık partisi kapatılma tehditliyle karşı karşıya kalan ve kendisini de sık sık cezaevine koyan Demokrat Parti’nin yaptığı haksızlıklar karşında susmayan Kırşehirli hemşehrimiz Osman Bölükbaşı cezaevindeyken oğlu Deniz dünyaya geliyor.

            Ankara Merkez Ulucanlar Cezaevi’nde Osman Bölükbaşı’ya soruyorlar:

            “Sayın Bölükbaşı oğlunuz olmuş adını ne koyacaksınız?”

            Bölükbaşı’nın cevabı hazır:

            “Bu ülkenin pisliğini ben temizleyemedim oğlumun adını Deniz koydum. İnşallah o temizleyecek. Ülkeme, hürriyet ve demokrasi gelir” diye cevap verir.

            Daha sonra ileri ki bir tarihte Bölükbaşı yine Meclis’in manevi şahsına hakaretten cezaevine yine konur. Bu defa da kızı Hürriyet dünyaya gelir.

            Bölükbaşı’ya yine sorarlar:

            “Sayın Bölükbaşı oğlunuz Deniz’den sonra kızınız olmuş. Duyduk ki adını Hürriyet koymuşsunuz.”

            Bölükbaşı “Evet Hürriyet koydum. Ülkeme hürriyet ve demokrasi gelir bir gün inşallah” der.

“Daha sonra Hürriyet’e bir de Gül ekleyiverdik” demişti bana.

            Bu büyük Türk Milliyetçisi, Anadolu’nun Yeleli Aslanı haksızlıklar karşısında susmayan, nokta kadar haram yemeyen, harama el uzatmayan, Karacakurt, Türkmen beyi Osman Bölükbaşı’nın oğlu Emekli Büyük Elçi, MHP Eski Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı, benim değerli dostum, benden üç yaş büyük Deniz Bölükbaşı Kırşehir’e geldiği zaman babasının dostları olan Mustafa Karagüllü, Mehmet Metintürk gibi beni de ziyaret eder, gazetemizde uzun uzun sohbet ederdik. Beni sık sık Ankara’ya davet eder orada da uzun uzun ülke meseleleri konusunda görüşlerini dile getirirdi.

            Yukarı da anılarda kalan fotoğrafta da görüldüğü gibi  Deniz Bölükbaşı’nın Kırşehir’e geldiğinde gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”i ziyaret ettiğinde yine beraberdik.

            Osman Bölükbaşı’nın oğlu Deniz Bölükbaşı da ne de olsa babasının oğluydu.

Hatırlarsanız 1 Mart Tezkeresi’nin başındaki müzakereci olarak Türkiye’nin haklarını nasıl savunmuştu, nasıl kök söktürmüştü, nasıl diz çöktürmüştü rakiplerine babası gibi!

Bu büyük siyasetçiye, Türk siyasetine ayar vermek isteyen iç ve dış güçler bundan birkaç yıl önce kendisi gibi adı Deniz olan CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal ve aralarında Deniz Bölükbaşı’nın da olduğu birkaç MHP’li Milletvekiline hazırlanan komplolarla siyasetten uzaklaştırdılar.

Düşünüyorum da CHP’li bir Deniz Baykal, MHP’li bir Deniz Bölükbaşı kolay yetişmiyor. Bugün CHP’liler Deniz Baykal’ın yerini arıyor. Deniz Bölükbaşı da bir gün MHP’nin başına geçecekti. Ama iç ve dış güçler bu iki Deniz’e kurdukları tuzaklarla siyasetten geri plana çektiler. Bugün Deniz Baykal yaşadığı rahatsızlık nedeniyle tedavi görürken, Deniz Bölükbaşı’yı ne yazık ki kaybettik.

            Geçtiğimiz 21 Mart Çarşamba günü vefat eden ve 22 Mart 2018 tarihinde Ankara’da babası Osman Bölükbaşı gibi devlet töreniyle toprağa verilen hemşehrimiz Deniz Bölükbaşı’ya Allah’tan rahmet diliyorum.   *ŞEVKET GÜNERYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .