Müzeler Haftası kutlanıyor

Müzeler Haftası kutlanıyor

18.05.2015

Kırşehir’de Müzeler Haftası, Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikler kutlanacak…

Türkiye’de 1982 yılından itibaren 18- 24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası, kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması açısından önemli.
Kırşehir’de de 18 Mayıs Müzeler Günü ve takip eden haftanın 18-24 Mayıs tarihleri arasında Müzeler Haftası olarak kutlanmasıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek.
Müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından ilan edilen 18 Mayıs günü, tüm dünyada “Müzeler Günü” olarak kutlanırken, ülkemizde de 1982 yılından itibaren 18-24 Mayıs tarihleri arasında “Müzeler Haftası” kapsamında etkinlikler düzenleniyor.
Kırşehir’de Kırşehir Belediye Başkanlığı başta olmak üzere Kaman Kaymakamlığı, Kaman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kaman Belediye Başkanlığı ve Kurancılı Belediye Başkanlığı’nın katkı ve destekleriyle Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nce 5 gün sürecek bir program düzenlendi.
18 Mayıs Müzeler Günü dolayısıyla dün “Kaman-Kurutlu Köyü Fosil Lokalitesi Kazısı” sunumu, Çağırkan İlköğretim Okulu öğrencilerinin skeç gösterisi, Karagöz-Hacivat gösterisi ve sanatçı Recep Dündar’ın “Toprağın Dili” sergisinin yer aldığı etkinlikler saat 10.00’da başlayan açılış töreni yapıldı.
Müzeler Haftası kapsamında rehberli müze gezileri ile devam edecek etkinliklerde, yarın da Kurancılı İlk ve Ortaokul öğrencilerine çömlekçi çarkında seramik yapımı ile çivi yazısı yazması, mühür baskısı, kilden heykel/kap yapımı, mozaik tasarım çalışmaları, müze bahçesinde kazı eğitim/uygulama çalışması uygulamalı olarak gösterilecek ve rehberli müze gezileri gerçekleştirilecek.
Hafta kapsamında düzenlenen programda 4. gün etkinliklerin de İsahocalı Köyü İlköğretim Okulu öğrencileri, çömlekçi çarkında seramik yapımı ile çivi yazısı yazması, mühür baskısı, kilden heykel/kap yapımı, mozaik tasarım çalışmaları, müze bahçesinde kazı eğitim/uygulama çalışmasını uygulamalı olarak görerek, tarihi bilgilerini de rehberli müze gezisiyle pekiştirecek.
Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Müdürü Arkeolog İzzet esen’in tüm Kırşehir halkının katılımını beklediklerini belirttiği 18-24 Mayıs Müzeler Haftası etkinlikleri, 5’inci günde de rehberli müze gezisiyle tamamlanacak.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .