Müteahhitlere “ruhsatsız iş” cezası gündemde

Müteahhitlere “ruhsatsız iş” cezası gündemde

03.02.2015

Karayolları’nın sözleşme imzaladığı müteahhitler, İl Özel İdaresi’nden izin almadan malzeme alırken, ruhsatsız ocaklardan malzeme alan ve sıkıntılara neden olan müteahhitlere ceza uygulanması öngörülüyor… Kırşehir Valisi Necati Şentürk. “Ruhsatsız alınmasına engel olunması lazım” KIRŞEHİR’DE Karayolları’na ait firmaların malzemelerini ruhsatsız ocaklardan alması İl Özel İdaresi’nde sıkıntılara neden olurken, söz konusu yasak dolayısıyla müteahhitlere ceza uygulanması gündeme geldi. […]

Karayolları’nın sözleşme imzaladığı müteahhitler, İl Özel İdaresi’nden izin almadan malzeme alırken, ruhsatsız ocaklardan malzeme alan ve sıkıntılara neden olan müteahhitlere ceza uygulanması öngörülüyor…

Kırşehir Valisi Necati Şentürk. “Ruhsatsız alınmasına engel olunması lazım”

KIRŞEHİR’DE Karayolları’na ait firmaların malzemelerini ruhsatsız ocaklardan alması İl Özel İdaresi’nde sıkıntılara neden olurken, söz konusu yasak dolayısıyla müteahhitlere ceza uygulanması gündeme geldi.
Kırşehir’de 20 Ocak 2015 Salı günü yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olarak iş yapan müteahhitlerin anayol yapım çalışmaları esnasında malzeme alımı yaparken İl Özel İdaresi’nden izin almadığı ve malzemelerin zaman zaman ruhsatsız ocaklardan alındığı gündeme geldi. Kırşehir İl Özel İdare Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, İl Özel İdaresi’nin işlerin aksamaması noktasında izinsiz çalışmanın üzerine çok fazla düşmediğini, ancak ileride sıkıntılar doğabileceğini belirtti.
Kırşehir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, Karayolları 6. Bölge Müdürü Aydoğan Aslan’ın Kırşehir ili yol çalışmalarına ilişkin bilgiler vermesinin ardından müteahhitlerin izinsiz malzeme alımları nedeniyle yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdi.

Bektaş aydoğan 1 copy
Bektaş Aydoğan, “Karayolları anayolu yaparken malzeme alıyor. Malzeme alırken de bugüne kadar normalde bizden izin alması gerekir. Şu ana kadar izin almadı. Bugüne kadar da işler aksamasın diye üzerine fazla düşmedik. Ama bundan sonra sıkıntı yaratıyor. Malzeme alırken ilk yamaçlara bırakıyor müteahhitler ve orada kaza veya başka bir şey olursa tehlike arz ediyor. Kendilerine söylediğimizde de son gün araçları getiriyor biz malzeme alacağız izin ver deniliyor. Ruhsatsız ocaklardan alıyorlar. İzin vermezsek işleri aksıyor” ifadesini kullandı.

Vali copy

 

Karayolları 6. Bölge Müdürü Aydoğan Aslan, Karayolları olarak ruhsatsız ocaktan malzeme alma durumlarının olmadığını, ocak yerlerini idare olarak göstermediklerini, firmanın kendisinin bulduğunu belirtirken, Vali Necati Şentürk, “Biz engel olmuyoruz size kamusunuz diye, ama yaptığımız iş de doğru değil. Kaldı ki Karayolları da değil, müteahhit geliyor. O zaman cezai işlem yapmamız gerekir. Biz Karayolları diye engellemiyoruz, oysa sizin müteahhitleriniz bunlar. Müteahhit kendi mıcırını kendi temin etmek zorundadır. Yani sizden bir ocak bulmak keyfiyeti söz konusu değil. Ama maalesef geliyorlar köy merası demiyor, tarla demiyor ve bulabildiği yerden malzeme alıyor. Bizce yasak bu. Merayı bozuyorsa çok ağır cezası var. Değilse metreküp üzerinden hesaplanan bir cezası var. Yani biz bunlara ceza vermiyoruz. Niçin, Karayollarına karşı biz dostluğumuzu bozmayalım diye yapmıyoruz. Ama buna dikkat etmek gerekir. Ruhsatsız alınmasına engel olunması lazım” şeklinde uyarıda bulundu.
KIRŞEHİR’DE 40 PROJE
ÖTE YANDAN Karayolları 6. Bölge Müdürü Aydoğan Aslan, Kırşehir’de yapılan yol çalışmalarına ilişkin verdiği bilgide, Kırşehir’de 40 projenin yürütüldüğünü söyledi.
26 adeti tamamlanan, 12 adeti devam eden ve 2 adedinin de ihalesinin önümüzdeki günlerde planlandığı 40 projeye 2014 yılında 83 milyon TL harcandığını açıklayan Karayolları 6. Bölge Müdürü Aydoğan Aslan, şöyle konuştu:
“Bölge Müdürlüğümüzün toplam 4 bin 175 kilometre sorumluluk alanında yol var. Bunun 551 kilometresi Kırşehir il sınırlarında. Kırşehir ilinde toplam ulaştırma sektöründe 40 adet toplam proje sayımız var. Bunların toplam proje tutarı 432 milyon 271 bin 274 TL, önceki yıllar harcaması 144 milyon 948 bin TL. 2014 yılı ödeneği 8 milyon 721 bin TL, dönem sonu harcaması 83 milyon TL’dir. Parasal gerçekleşme oranı yüzde 95,6. Fiziki gerçekleşme oranı projelere göre değişmektedir.
“Bu projelerimizin 26 adeti tamamlandı, 12 adeti devam ediyor. 2 adedine de başlanmadı, ihale edilmesi önümüzdeki günlerde planlanıyor. Projelerden genel olarak bahsedersek Kırıkkale-Kırşehir-Himmetdede yolu, Kırşehir il sınırları içerisinde toplam 98 kilometrelik kesimi kapsıyor. Bunun 54 kilometresi BSK olarak tamamlandı. Kalan 44 kilometresinde çalışmalar devam edecek. Kaman çevre yolu 7 kilometre, geçen yıl çalışmalar devam etti. Toprak işleri ve sanat yapıları seviyesinde büyük oranda tamamlandı. 2015 yılında asfaltlanarak bitirilmesini planlıyoruz.
“Yine Ankara-Kırşehir yolu 6. Bölge hududu arasında iki tane ihalemiz var. Bu kesimde de toplam 23 kilometrelik kesimin 13 kilometresi daha önce ki yıllarda tamamlanmıştı. 10 kilometrelik kesimde de bu sene ikmal-inşaata çıkıyoruz şu anda ihale aşamasında. 27 kilometrelik kesimde de şu anda tamamlanacak kalan kısım 6,5 kilometre ve bu 2015 yılında da tamamlamayı planlıyoruz. Toplam il sınırları dahilindeki bölünmüş yol proje uzunluğumuz 190 kilometre ve bugüne kadar bunun 156 kilometresi tamamlandı. Oransal olarak baktığımızda yüzde 82 olarak gerçekleşti. Geri kalanı devam ediyor.
“BSK olarak toplam proje uzunluğumuz 130 kilometre ve bugüne kadar 59 kilometresini tamamladık. Kalan kısımda da çalışmalarımız devam ediyor. Tek yol, yani ilçe merkezlerini il merkezine bağlayan yollar proje uzunluğumuz 187 kilometre ve bugüne kadar çalışılan kesim 38 kilometre, kalan kısımlarda çalışmalarımız devam ediyor.
“Kırşehir-Ankara yolu İsahocalı ayrımında 23 kilometrelik kesimde 10 kilometrelik ikmal inşaatımız kaldı. Şu anda ihale edilecek. Akpınar-İsahocalı ayrımıyla Kırşehir çevre yolu arası da 27 kilometre tamamı, 6,5 kilometrelik yolumuzu da 2015 yılında tamamlayacağız. Kırşehir geçişinde Petlas’a doğru olan şehir merkezinden olan yolda 3 kilometrelik yolumuz kaldı.
“Şehir içindeki eksik yerlerimizi de bu yıl içerisinde Haziran ayına kadar bitirmeyi planlıyoruz. Hacıbektaş ayrımı Kırşehir Çevre yolu arasında çalışmamız Kayseri tarafından devam ediyor, ama bu sene Kırşehir il sınırlarına yeni ulaştık. 500-600 kilometre il sınırına geçtik ve bu kalan 24 kilometrede de 2015 yılında çalışacağız.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .