MUSTAFA AKSOY, KIRŞEHİR’İN İLÇE OLMASINI HİÇBİR ZAMAN İÇİNE SİNDİREMEMİŞTİ

MUSTAFA AKSOY, KIRŞEHİR’İN İLÇE OLMASINI HİÇBİR ZAMAN İÇİNE SİNDİREMEMİŞTİ

22.05.2015

1954 yılında ilçe yapılarak Nevşehir’e bağlanan Kırşehir’in yeniden il olmasının ardından
öğrenci iken Kırşehir Belediye Başkanlığı’na gönderdiği ve Belediye hoparlöründen defalarca
okunan telgrafında, “Çiçekdağılılar Kırşehir’in mertlik kalesinde birleşiyor” demişti…

21 MAYIS’ta son yolculuğuna uğradığımız, Çiçekdağı eski Belediye Başkanı, 14’üncü ve 15’inci dönem Kırşehir Milletvekili ve aynı zamanda Türk Parlamenterler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi hemşehrimiz Mustafa Aksoy’un anısına, 2010 yılında “Çağdaş Kırşehir” gazetesine Kırşehir’in yerel konularıyla ilgili yaptığı söyleşiyi bir kez daha paylaşmak istedik.

İki ayağını çarık ederek inatla sürdürdüğü çalışmayla Çiçekdağı Meslek Yüksekokulu’nun kurulmasında büyük çabalarıyla tanınan Kırşehir’in efsanevi “Karaoğlan”ı Mustafa Aksoy, 2010 yılı Kasım ayında Yazı İşleri Müdürümüz Arzu Köremezli’nin yaptığı söyleşide Kırşehirlilere tarihi bir yolculuk yaptırarak 2 Temmuz 1957’de Kırşehir’in yeniden il oluşunun ardından dönemin Belediye Başkanı merhum Fazıl Yalçın’a gönderdiği ve Yalçın’ın Belediye hoparlöründen Kırşehirlilere defalarca okuduğu telgrafını aynı heyecanla bizlerle paylaşmıştı.
Kırşehir’in 1954’te il iken ilçe yapılarak Nevşehir’e bağlandığını ve Kırşehir’den koparılan Çiçekdağı’nın da Yozgat’a bağlandığını, o dönemde Çiçekdağılıların Kırşehir’in yeniden il olması ve yeniden Kırşehir’e bağlanmak için büyük mücadele verdiğini ve de Çiçekdağı’nın 2 Temmuz 1957’de tekrar il haline getirilen Kırşehir’e bağlanarak, kaderini Kırşehir ile birleştirdiğini anımsatarak, bizleri tarihi bir yolculuğa çıkaran Mustafa Aksoy, o unutulmaz söyleşisinde İstanbul Üniversitesi öğrencisi iken 2 Temmuz 1957’de Kırşehir’in yeniden il oluşunu müjdeleyen haberlerin yer aldığı gazeteleri toparlayarak sevinç gözyaşı içerisinde üniversite kampusunda dağıttığı o günlerde dönemin Belediye Başkanı merhum Fazıl Yalçın’a gönderdiği ve Yalçın’ın Belediye hoparlöründen Kırşehirlilere defalarca okuduğu ve de tarihi bir belge olarak arşivlerde yer alan ve ezberinde duran telgrafını aynı heyecanla şöyle paylaşmıştı:
“Bilindiği gibi 1954 yılında Kırşehir’le ilgili dönemin hükümeti, fahiş bir hata işlemiş Kırşehir’in ilçe haline getirilmesi ve Nevşehir adı ile yeni bir ilin kurulması hakkındaki kanun tasarısını ilk olarak Meclis İçişleri Komisyonu’nda ele almış. Komisyonda sert tartışmalar olmuş, MP’li Osman Bölükbaşı komisyon üyelerine, ‘Hükümet bizim için bir vilayete zulüm yapmaktadır. Kararınızı verirken iyi düşününüz. Kin ve intikam tohumlarının ekilmesine izin vermeyiniz’ demiştir.
“Komisyonda Kırşehir Milletvekili MP’li Osman Alişiroğlu da söz almış ve Kırşehir’in taksimatını Lehistan’ın taksimatına benzetmiş. Komisyonda oylama yapılmış, tasarı Demokrat Partili milletvekillerinin oylarıyla kabul edilmiş oluyor. Daha sonra tasarı Genel Kurul’a gelerek 1954 yılında Kırşehir, bir ilçe olan Nevşehir’e DP milletvekillerinin oylarıyla bağlanıp ilçe konumuna düşürülüyor. Kırşehir ilçeleri de komşu illere bağlanmış oluyor. Çiçekdağı her dönemdeki bağlılığını gösterdiği Kırşehir’den koparılıp Yozgat’a bağlanıyor. Ancak bu olay hem Kırşehir, hem Çiçekdağı’nda, hem de bütün Türkiye’de infial uyandırmıştır.
“O zaman Kırşehir’den koparılıp Yozgat’a bağlanan Çiçekdağı için Çiçekdağılılar, Kırşehir’in yeniden il olması ve Çiçekdağı’nın yeninden Kırşehir’e bağlanması için büyük mücadele vermişlerdir.
“Bu mücadeleler sonucunda hükümet tarafından geri adım atılmış olup, Kırşehir ilçesi yeniden il konumuna getiriliyor. Nevşehir’e bağlı Mucur, Ankara’ya bağlı Kaman ve Yozgat’a bağlı Çiçekdağı da Kırşehir’e bağlanıyor. Kırşehir 2 Temmuz 1957’de tekrar il haline getiriliyor. Çiçekdağı, eskinden olduğu gibi Yozgat’tan ayrılıp, kaderini Kırşehir ile birleştiriyor.
“Ben de o dönemdeki bütün gelişmeleri İstanbul Üniversitesi öğrencisi iken hemşehrilerimle duygu birliği içinde yaşıyordum. İstanbul’da, Kırşehir’imizin il oluşunu müjdeleyen haberlerin yer aldığı gazeteleri o gün toparlayarak sevinç gözyaşı içerisinde üniversite kampusunda dağıtmıştım. Kırşehir Belediye Başkanı’na da bu sevincimi taşıyan bir telgraf çekmiş, heyecanımı hemşehrilerimle paylaşmıştım. Bu sevinç dolu telgrafımı o dönemde Kırşehir’de Belediye Başkanı olan Fazıl Yalçın, Belediye hoparlöründen gözyaşları içerisinde defalarca hemşehrilerime bildirmiş, bu telgraftan duygulanan hemşehrilerim de gözyaşlarını tutamamış.
“Tarihi bir belge olan o telgrafımın halen ezbere bildiğim metni ise şöyle idi:
“Bugün artık üvey evlat olmaktan kurtulduk. Bugün nihayet, beşiğimizin sallandığı ana kucağına kavuşmuş olduk. Bugüne kadar bizler Kırşehir’in hasretini, Mecnun’un ıssız çöllerde Leyla’sını aradığı gibi aramıştık. İşti bugün, Kırşehir’imiz il olup Kırşehir serabı hakikat oluyor. Bugün tekrar Kırşehir ile Çiçekdağılılar Kırşehir’in mertlik kalesinde birleşiyor. Bugün Çiçekdağı’nın çiçekleri Kırşehir diye açıyor, bugün Çiçekdağı’nın suları Kırşehir diye coşuyor, meşesi Kırşehir diye fısıldaşıyor. Başı sisten görülmeyen dağında sisten eser kalmamış. Çiçekdağı tekrar Kırşehir’in kolları arasına girmiş, tek bir yürek olmuştur. Bütün hemşehrilerimin kavuşma bayramını kutluyorum.”
Hepimizin başı sağolsun, Kırşehir’in “Karaoğlan”ı Mustafa Aksoy ışıklar içinde yat…YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .