Mükelleflere afişli uyarı

Mükelleflere afişli uyarı

05.03.2015

Kırşehir Valiliği, kira gelirlerinin 25 Mart’a kadar beyan edilmesi konusunda afişli uyarı yaptı…

KIRŞEHİR Valiliği, kira gelirlerinin beyan edilmesi ile ilgili vatandaşları afişlerle uyarıyor.

Geçen yıl içinde kira geliri elde edenlerin, bu gelirlerini 25 Mart’a kadar beyan etmeleri gerekiyor.
Vatandaşların beyanname verip vermeyeceklerini, Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesinde yer alan “Kira Geliri Elde Edenler İçin Beyanname Düzenleme Rehberi” ile bu konuya ilişkin hazırlanan broşürlerden veya “444 0 189” Vergi İletişim Merkezini arayarak öğrenebilecekleri belirtilirken, Kırşehir Valiliği de, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan afişlerle, Kırşehirli mükellefleri uyarıyor.
Gelir İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan ve Kırşehir Valiliği tarafından yayınlanan afişlerde, gayrimenkullerle ilgili tüm bilgilerin elektrik dağıtım şirketleri, bankalar, PTT, TOKİ, DASK, tapu daireleri, su idareleri, doğalgaz dağıtım şirketleri ile Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile Maliye Bakanlığı ile paylaşıldığı hatırlatılarak, “Risk almayın. Kira beyannamenizi vermeyi unutmayın” deniliyor.
“Kira beyannamenizi verin, rahat edin” uyarısında bulunulan ve 3 ayrı şekilde hazırlanan afişlerde, “Gayrimenkulünüze ilişkin tüm bilgiler Maliye Bakanlığı ile paylaşılmakta ve gelişmiş bilgisayar programları ile analiz edilmektedir. Kira gelirinizi her yılın Mart ayında beyan etmeniz gerekir. Önceki yıllara ait beyannamelerinizi de gönüllü uyum kapsamında her zaman verebilirsiniz. Kira beyannamesi vermeyen ya da eksik beyanda bulunan mükelleflerimizden ödemeleri gereken vergiler cezalı olarak tahsil edilmektedir. Beyannamenizi İnternet Vergi Dairesi uygulamasından verebilir, ödemelerinizi de internet ya da bankalardan yapabilirsiniz” şeklinde bilgilendirme yapılıyor.
Kira gelirleri için yıllık beyanname vermesi gereken mükellefler, vergi dairesine gitmeden, GİB’in internet sitesini kullanarak Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile yıllık beyannamelerini verebilecek.
İlk kez Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi üzerinden beyanname veren kira geliri sahiplerinin, mükellefiyete giriş işlemleri için vergi dairesine gitmelerine gerek bulunmuyor. Bu işlemler, verdikleri ilk beyanname üzerine vergi dairesi tarafından otomatik yapılacak.
İnternet kullanmayan mükellefler, vergi dairelerinden temin edebilecekleri beyannameleri elden ya da iadeli taahhütlü posta yoluyla vergi dairesine verebilecek.
BU ARADA kira geliri elde eden 60 yaş ve üzeri mükellefler ile engelli mükelleflerden yaşlılığı, engelliliği veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olanlarla ilgili görevli personel, 444 0 189’u arayarak randevu alan söz konusu mükelleflerin adreslerine giderek, beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olacak.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .