MUHASEBE HAFTASI KUTLANIYOR

MUHASEBE HAFTASI KUTLANIYOR

03.03.2015

3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Yasası’nın Bakanlar Kuruluna sevk edildiği 1 Mart’la başlayan hafta her yıl Muhasebe Haftası olarak çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Kırşehir’de yapılacak etkinliklerde ziyaretlerin yanı sıra sorunların tartışıldığı programlar düzenlenecek. Ahi Evran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Kırşehir Defterdarlığı ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı ortaklaşa […]

3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Yasası’nın Bakanlar Kuruluna sevk edildiği 1 Mart’la başlayan hafta her yıl Muhasebe Haftası olarak çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Kırşehir’de yapılacak etkinliklerde ziyaretlerin yanı sıra sorunların tartışıldığı programlar düzenlenecek.
Ahi Evran Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Kırşehir Defterdarlığı ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanlığı ortaklaşa panel düzenleyecek.
Muhasebeci, mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerin 1-7 Mart Muhasebe Haftası’nı kutlayarak, hayırlı olması temennisinde bulunan Kırşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa İzzet Doğan, Muhasebe Haftası’nın kutlanma amacı ve düzenlenecek etkinliklere ilişkin bilgiler verdi.
Muhasebe ve mali müşavirlik mesleğinin günümüzün bilgi üreten, katma değer yaratan meslekleri arasına girdiğini belirterek, hafta dolayısıyla kamuoyunda bir bilinç oluşturarak, muhasebe mesleğinin önemini anlatabilmeyi amaçladıklarını ifade eden Mustafa İzzet Doğan, şöyle konuştu:
“1-7 Mart tarihleri arasında Muhasebe Haftası’nı kutlamaktayız. 23 Şubat-1 Mart tarihleri arasında da Vergi Haftası kutlandı. Vergi bilincinin topluma yayılması, vergi ödeme alışkanlığının kazandırılması amacıyla kutlanan bu haftayla birlikte Muhasebe Haftası da iç içe geçmiş durumda. Birçok etkinliklerimizi Vergi Haftası ile birlikte düzenlemekteyiz. Haftamızın kutlanmasındaki amaç da, muhasebe mesleğinin toplumdaki önemi, meslektaşlarımızın bu mesleği ifa ederken yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümü konusunda toplumda duyarlılık oluşturmak. Hafta dolayısıyla da kamuoyunda bir bilinç oluşturarak, muhasebe mesleğinin önemini anlatabilmek temel amacımız.
“1-7 Mart tarihleri arasında kutlanmasının sebebi de, 3568 sayılı Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirlik Ve Yeminli Mali Müşavirlik Yasamız, 1 Mart 1984 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu ve 13 Haziran 1989 tarihinde de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yasamızın Meclis’e sevk tarihi olan 1 Mart tarihi her yıl Muhasebe Haftası olarak kutlanmakta.
“Mali müşavirlik mesleği aslında toplumda paydaş kesimlere önemli hizmetler sunan bir meslek. Gerek verginin tahakkuku ve tahsili aşamasında mali idareye adeta meslektaşlarımız bir köprü görevi görmekte, verginin sağlıklı olarak hesaplanmasında ve ödenmesinde; gerekse sağlıklı finansal tabloların, bilançoların oluşmasında meslektaşlarımızın ciddi manada katkıları bulunmakta. Bu görevi biz ne kadar doğru olarak ifa edersek sunduğumuz bu tablolardan, verdiğimiz bu hizmetlerden yararlanan kesimler daha sağlıklı kararlar alabilip ve bu tablolara bakarak, geleceğe dönük projeksiyonlarını daha rahat yapabilirler.
“Meslektaşlarımız bu mesleği ifa ederken birçok sıkıntılarla da karşılaşmaktalar. Özellikle son yıllarda gerek mali mevzuat, gerekse sosyal güvenlik mevzuatında çok sık değişiklikler yaşanmakta. Bunun yanında kamudaki birçok farklı kuruma ayrı ayrı bildirimde bulunmak zorunda bulunmaktayız. Bu ise meslektaşlarımızın kendilerine ve ailelerine zaman ayırmasını güçleştirmekte, yoğun iş yükü meslektaşlarımızı adeta sık boğaz etmekte. Dolayısıyla meslektaşlarımız bürolarından çıkamaz hale gelmişlerdir. Birçoğu geceleri de çalışmak zorunda kalmıştır. Bu da tabi ki meslektaşı bunaltmakta. Biz mevzuatların daha sık değişmemesini, daha sade ve yalın olmasını ve farklı kuruluşlara verdiğimiz bildirimlerin teknoloji ve internetin bu kadar geliştiği çağda bu kamu kurum ve kuruluşlar tarafından internet aracılığıyla elde etmelerini talep etmekteyiz. Çünkü aynı bilgileri farklı kurumlara bildirmek ve paylaşmak zorunda kalmaktayız.
“Hafta dolayısıyla gerek verginin, gerek muhasebe mesleğinin toplumdaki önemi ve tanıtılması amacıyla bazı etkinliklerde bulunacağız. Paydaş kuruluşlara ziyaretlerimizi olacak. Meslektaşlarımızın bürolarını ziyaret edeceğiz. Ayrıca meslektaşlarımızla dayanışma yemeğinde bir araya geleceğiz. Üniversitemizde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde veri ve muhasebedeki güncel konular, sorunlar ve bunların çözümü ile ilgili Defterdarlığımızla birlikte bir panel düzenleyeceğiz. Bu panelde de yaşadığımız sıkıntıları ve buna dönük çözüm önerilerimizi katılımcılara anlatacağız. Haftanın gerek kamuoyuna, gerek hizmet verdiğimiz ilgili taraflara, gerekse meslektaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Meslektaşlarımın 1-7 Mart Muhasebe Haftası’nı kutluyorum.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .