Muharrem Ertaş’ı yarın anıyoruz

Muharrem Ertaş’ı yarın anıyoruz

02.12.2019

“İşte geldim, işte gittim Güz çiçeği gibi bittim Yalan dünyada ne iş tuttum Ömrüceğim geçti gitti” Başkan Ekicioğlu, bütün Kırşehir halkını anma törenlerine davet etti Muharrem Ertaş’ı yarın anıyoruz Kırşehir Belediyesi tarafından Halk ozanı Neşet Ertaş’ın babası, bozlak kültürümüzün büyük ustalarından Muharrem Ertaş, ölümünün 35. yılında yarın düzenlenecek etkinliklerle anılacak. Büyük usta Muharrem Ertaş’ı vefatının […]


“İşte geldim, işte gittim
Güz çiçeği gibi bittim
Yalan dünyada ne iş tuttum
Ömrüceğim geçti gitti”

Başkan Ekicioğlu, bütün Kırşehir halkını anma törenlerine davet etti
Muharrem Ertaş’ı yarın anıyoruz

Kırşehir Belediyesi tarafından Halk ozanı Neşet Ertaş’ın babası, bozlak kültürümüzün büyük ustalarından Muharrem Ertaş, ölümünün 35. yılında yarın düzenlenecek etkinliklerle anılacak.
Büyük usta Muharrem Ertaş’ı vefatının 35. Yılında saygıyla andıklarını ifade eden Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Muharrem Ertaş’ın Kırşehir’in yetiştirdiği büyük bozlak ustalarından biri olduğunu söyledi.
Hayatı yokluk ve yoksulluk içinde geçen Muharrem Ertaş’ı 35. ölüm yıldönümünde Kırşehir Belediyesi olarak düzenledikleri bir etkinlikle anacaklarını belirten Başkan Ekicioğlu, “İlk olarak büyük usta kabri başında anılacak daha sonra ustanın adına mevlüd okutulacak ve akşam ise Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde kendi adını taşıdığı salonda etkinliklerle anacağız” diye konuştu.
Muharrem Ertaş’ın, dilden dile dolaşan sayısız eser kazandırdığını aktaran Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Değerlerimiz olan ustalarımızı unutmayacağız, unutturmayacağız. 3 Aralık’ta düzenlenecek etkinliklere tüm Kırşehir halkımızı davet ediyorum” dedi.
Yarın gerçekleştirilecek “Muharrem Ertaş Anma Etkinliği” Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde kendi adını taşıdığı salonda saat 19.00’da başlayacak. Açılış konuşmalarının ardından büyük ustayı anlatan video gösterimi sunulacak. Mahalli sanatçılarımız Muharrem Ertaş’ın türkülerini seslendirecek. Anma etkinliği ödül töreni ile sona erecek.
MUHARREM ERTAŞ KİMDİR?
Halk ozanı Neşet Ertaş’ın babası Muharrem Ertaş, 1913 yılında Yağmurlu Büyükoba köyünde zurnacı Kara Ahmet ile Ayşe Hanım’ın 5 çocuğundan birisi olarak dünyaya geldi. Köyünde başlayan çileli yaşamı merkez Bağbaşı Mahallesi’nde bulunan gecekonduda devam eden bozlak ustası Muharrem Ertaş, 1984 yılında, 71 yaşında hayatını kaybetti.
Abdallık geleneği ve Bozlak türünün en önemli saz ve söz ustalarından Neşet Ertaş’ın babası olan Kırşehir türkülerinin kaynaklarından biridir.
Muharrem Ertaş’ın ailesi Abdal kökenli insanların ikamet ettiği Aksaray’ın Alakilise köyünden Kırşehir’in Yağmurlu yerleşmiş bir ailedir. Kimi kaynaklara göre ailesi Horasan’dan Anadolu’ya göçen Deveci kabilesine mensuptur.
Muharrem Ertaş bu köyde doğmuş saz eğitimini de daha yedi sekiz yaşlarından itibaren dayıları Bulduk Usta ve Yusuf ile başlamıştır. Dayıları ise yöresel türküleri çalıp söyleyen Toklumenli Aşık Said’in türkülerini çalıp söyleyen bir saz usta müzisyen olan bir aileden gelen Muharrem Ertaş’ın babasının adı Zurnacı Kara Ahmet’tir.
Ailesi ve bu köydekilerin tamamı Yağmurlubüyükoba köyünden göçerek Kırşehir’in Bağbaşı Mahallesine göç etmişlerdir.
Muharrem Ertaş 1984 yılının 3 Aralık günü vefat etti
Muharrem Ertaş’ın mezar taşında şu sözler yazılıdır: “İşte geldim, işte gittim. Güz çiçeği gibi bittim. Yalan dünyada ne iş tuttum. Ömrüceğim geçti, gitti.”
Muharrem Ertaş, “Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri”, “Kırat Bozlağı”, “Aldı Dert Beni”, “Yağmur Yağdı Yine Bulandı Hava”, “Yeni Geldim Dinek Dağı”, “Şu Yalan Dünyadan Usandım”, “Ağ Ellerin Sala Sala Gelen Yar”, “Ela Gözlerini Sevdiğim Dilber”, “Gönül Ne Gezersin”, “Kısmet Kalktı Şu Ellerde Durulmaz” gibi birçok türkü ve bozlağı Türk halk müziğine kazandırdı. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .