Muharrem Ertaş 3 Aralık’ta anılacak

Muharrem Ertaş 3 Aralık’ta anılacak

30.11.2019

Bozlak kültürümüzün büyük ustalarından Muharrem Ertaş ölümünün 35. Yıldönümü nedeniyle Kırşehir Belediyesinin düzenleyeceği etkinlikle anılacak. Kırşehir Belediyesi tarafından Halk ozanı Neşet Ertaş’ın babası bozlak ustası Muharrem Ertaş, ölümünün 35. yılında 3 Aralık Salı günü düzenlenecek etkinliklerle anılacak. Anma töreni ile ilgili bir açıklama yapan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Muharrem Ertaş’ın Kırşehir’in yetiştirdiği büyük bozlak […]

Bozlak kültürümüzün büyük ustalarından Muharrem Ertaş ölümünün 35. Yıldönümü nedeniyle Kırşehir Belediyesinin düzenleyeceği etkinlikle anılacak.
Kırşehir Belediyesi tarafından Halk ozanı Neşet Ertaş’ın babası bozlak ustası Muharrem Ertaş, ölümünün 35. yılında 3 Aralık Salı günü düzenlenecek etkinliklerle anılacak.
Anma töreni ile ilgili bir açıklama yapan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Muharrem Ertaş’ın Kırşehir’in yetiştirdiği büyük bozlak ustalarından biri olduğunu belirterek, “35. ölüm yıl dönümünde Muharrem Ertaş’ı Kırşehir Belediyesi olarak düzenlediğimiz etkinliklerle anacağız. İlk olarak büyük usta kabri başında anılacak daha sonra ustanın adına mevlüd okutulacak ve akşam ise Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde kendi adını taşıdığı salonda etkinliklerle anacağız” diye konuştu.
Muharrem Ertaş’ın, dilden dile dolaşan sayısız eser kazandırdığını aktaran Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Değerlerimiz olan ustalarımızı unutmayacağız, unutturmayacağız. 3 Aralık’ta düzenlenecek etkinliklere tüm Kırşehir halkımızı davet ediyorum” dedi.
3 Aralık Salı günü gerçekleştirilecek “Muharrem Ertaş Anma Etkinliği” Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde kendi adını taşıdığı salonda saat 19.00’da başlayacak. Açılış konuşmalarının ardından büyük ustayı anlatan video gösterimi sunulacak. Mahalli sanatçılarımız Muharrem Ertaş’ın türkülerini seslendirecek. Anma etkinliği ödül töreni ile sona erecek.
MUHARREM ERTAŞ KİMDİR?
Halk ozanı Neşet Ertaş’ın babası Muharrem Ertaş, 1913 yılında Yağmurlu Büyükoba köyünde zurnacı Kara Ahmet ile Ayşe Hanım’ın 5 çocuğundan birisi olarak dünyaya geldi. Köyünde başlayan çileli yaşamı merkez Bağbaşı Mahallesi’nde bulunan gecekonduda devam eden bozlak ustası Muharrem Ertaş, 1984 yılında, 71 yaşında hayatını kaybetti.
Muharrem Ertaş, “Kalktı Göç Eyledi Avşar Elleri”, “Kırat Bozlağı”, “Aldı Dert Beni”, “Yağmur Yağdı Yine Bulandı Hava”, “Yeni Geldim Dinek Dağı”, “Şu Yalan Dünyadan Usandım”, “Ağ Ellerin Sala Sala Gelen Yar”, “Ela Gözlerini Sevdiğim Dilber”, “Gönül Ne Gezersin”, “Kısmet Kalktı Şu Ellerde Durulmaz” gibi birçok türkü ve bozlağı Türk halk müziğine kazandırdı. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .