Mucur’da Futbol Şenliği 

Mucur’da Futbol Şenliği 

17.08.2017

Kırşehir Futbol İl Temsilcisi Halit Kılıç:“Amacımız alt yapıya önem vermek”

Mucur’da gençleri futbola kanalize ederek, altyapı yeni oyuncular kazandırmayı hedefleyen Mucurspor’un önderliğinde “Badempınar U-12 Futbol Şenliği” gerçekleştirildi.Futbol Şenliği’ne Mucur’daki gençlerin yoğun ilgi göstermesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Kırşehir Futbol İl temsilcisi Halit Kılıç, amaçlarının altyapıya önem vermek olduğunu ifade etti.

Şenlikle ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Kırşehir Futbol İl Temsilcisi Halit Kılıç, şunları söyledi:

“Öncelikle bu organizasyonu düzenlendikten sonra katılan kulüplerimize teşekkür ediyorum. Buradaki asıl amaç gençlerimizi kötü alışkanlıktan kurtarmak ve onları tekrar futbol dünyasının içine atmak. Bu doğrultuda da 15 Temmuz Şehitler kupasının ardından ikincisini ise Badempınar’ın sponsorluğu nezdinde U-12 Futbol Şenliği düzenledik. Futbolun kesinlikle en büyük sorunu bir kaç kulüp haricinde alt yapı eğitimlerine gereken önemin verilmemesi sonucu yetenekli oyuncu sayısının neredeyse bir elin parmakları kadar az  olması, yeni yeteneklerin keşfedilememesi. Ülkemizde de başta Bucaspor, Altınordu, Gençlerbirliği  gibi bazı kulüplerin öncülük ettiği altyapı organizasyonları yeni yıldızlar yetiştirmek için var güçleriyle çalışırken ülkemizin dev kulüpleri alt yapılarına önem vermek yerine yetişen bu oyuncuları milyonlarca euro vererek kadrolarına katmaya çalışıyorlar. Bu da kulüplerin borçlarını arttırarak geleceklerine adeta ipotek koymak anlamına geliyor. Kırşehirspor da altyapı önem vermediği için maalesef Bölgesel Amatör Lig’te. Oysa altyapı önem verilmiş olsaydı, Kırşehirspor daha üst liglerde temsil edilir ve kalıcı olurdu. Altyapılar futbolun ve kulüplerin olmazsa olmazlarıdır. Amatör yada profesyonel her kulüp ne şartta yada ekonomik güçte olursa olsun altyapılarına mutlak surette önem vermek zorundadır. İyi bir altyapı organizasyonu kuran takımlar başarılarını uzun yıllar sürdürürken bunu yapmayan bir çok kulüp zamanla kaybolup gitmeye mahkumdur. Türk futboluna sayısız yeni yetenek ve yıldızlar kazandırmak bütün illerdeki takımların hedefi olmalı. Alt yapı organizasyonları her kategoride aynı anda en fazla 15-20 oyuncuyla yapılmalı; fazla oyuncu gerekirse gruplara ayırmak suretiyle çalıştırılmalıdır.30-40 oyuncuyla yapılan ve genellikle 1 saat civarında süren alt yapı antrenmanları ne oyuncuya ne de kulüplere bir şey katmaz. Alt yapı organizasyonlarında kalite ön plana çıkarılmalı az ama öz oyuncuyla çalışılmalı her hareket, her pozisyon tek tek tüm oyunculara uygulattırılmalı; oyuncunun yeteneğine göre mevkisi ve pozisyonu belirlenmeli, bu doğrultuda oyuncuya gelişim eğitimi verilmelidir. Alt yapı eğitimi mutlak surette kaliteli hoca ve malzemelerle yapılmalı, oyuncunun gelişimi dosyalama yöntemiyle devamlı takip edilmelidir. Alt yapıya önem veren kulüpler maddi ve manevi olarak desteklenmeli. Alt yapı organizasyonu kurmak isteyen kulüplere gerek bilgi gerekse teknik olarak her türlü desteği verip, kolaylık sağlanmalı. Mucur’da düzenlenen futbol şenliğinin başarıya ulaşmasını diliyor, bu konuda emeği ve çabaları olanları tebrik ediyorum.” 

Mucur Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ali Kaya da, Mucur’da futbolu sevdirmek için böyle bir şenlik düzenlediklerini ifade etti.

Mucur’da Badempınarı Sponsoru desteği ile ilki düzenlenen U-12 Futbol Şenliği öncesi açıklamalarda bulunan Mucur Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ali Kaya “Gençlere futbolu sevdirmenin en güzel yolu onları böyle sportif faaliyetlerin düzenleyerek gerçekleştirebiliriz. Ülkemizde spor denilince akla gelen ilk branştır futbol. 7’den 70’e herkesin takip ettiği, iş yerlerinde, kahvehanelerde, okullarda, kısacası neredeyse her yerde en çok konuşulan konudur futbol. Türk futbolu bugün Avrupa’nın önde gelen futbol ülkelerinden biri. Bunun da etkisiyle birçok coşkulu taraftar, Türk futbolunu güzelleştiren gençler, çocuklar bu spora gönülden bağlı. Türk sporunun kanayan yarası olan alt yapı sorunu, futbolun belki de en önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Ülke futbolunun geleceği doğal olarak gençlere bağlı. Bugün ne yazık ki futbolun yakından takip edildiği, sevildiği önemli futbol ülkelerinden olan Türkiye’de, altyapı çalışmaları futbola olan yakın ilgiye rağmen yeterli seviyede değil. Ülkemizden, dünya futboluna kazandırılan sporcu sayısı bir elin parmağı kadar. Bunun da en büyük sebebi olarak alt yapıya yeteri kadar önem verilmemesi ve genç oyunculara gerektiği kadar şans tanınmaması olarak gösteriliyor. Alt yapı denildiği zaman akıllara gelen konuların başında ise antrenör ve alt yapı oyuncuları geliyor. Maalesef Kırşehir’de altyapıya yeterli önem verildiğini düşünmüyorum. Altyapının desteklenmesi gerekiyor. Bunun için önce bilinçli antrenörler lazım ve bunlara sahip çıkılması gerekiyor. Biz bu amaçla Mucur’da böyle bir futbol şenliği düzenledik. 12 yaşından itibaren bu gençlere futbolu sevdirerek, gelecekteki futbolcuları ortaya çıkarmak istiyoruz” diye konuştu. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .