Minik öğrencilere çevre bilinci aşılanıyor

Minik öğrencilere çevre bilinci aşılanıyor

08.05.2015

KIRŞEHİR’DE ilkokul öğrencilerinde çevre bilinci oluşturmak amacıyla çevre temizliği etkinliği düzenlendi. 7 Mayıs Perşembe günü Kırşehir Belediyesi’nin öncülüğünde 30 Ağustos İlkokulu ile Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri Cacabey Meydanı’nda temizlik yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yerel yönetimlerin ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında Türkiye genelinde aynı anda yapılan çalışma Kırşehir’de de gerçekleştirildi. Belediye Başkan Yardımcıları Veli Şahin, Emre […]

BELEDİYE ÇEVRE ETKİNLİK.avi_snapshot_01.00_[2015.05.08_13.00.50] copy

KIRŞEHİR’DE ilkokul öğrencilerinde çevre bilinci oluşturmak amacıyla çevre temizliği etkinliği düzenlendi.
7 Mayıs Perşembe günü Kırşehir Belediyesi’nin öncülüğünde 30 Ağustos İlkokulu ile Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri Cacabey Meydanı’nda temizlik yaptı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yerel yönetimlerin ortaklaşa yürüttüğü çalışma kapsamında Türkiye genelinde aynı anda yapılan çalışma Kırşehir’de de gerçekleştirildi.
Belediye Başkan Yardımcıları Veli Şahin, Emre Şahinci ve Halil Çalışır’ın da katıldığı etkinlikte minik öğrenciler sokakları süpürdü.
Yetişkinlerin çevreyi temiz tutmadığını belirten minik öğrenciler, yiyecek ve içecek kutularının yanı sıra sigara izmaritlerinin atıldığını dile getirerek, bu durumdan memnun olmadıklarını söylediler. Minik öğrenciler, “Çevremizi temiz tutalım” çağrısında bulundular.
Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Veli Şahin, çevrenin temiz tutulmasının insanların yaşam kalitesi açısından önemli olduğunu söyledi.
Kırşehir’de çevreye olan duyarlılık ve hassasiyetin arttığını ve çevre temizliğine özen gösterme noktasında iyiye gidişin olduğunu dile getiren Belediye Başkan Yardımcısı Veli Şahin, tüm Kırşehirlilerden çevreye olan duyarlılığı maksimum seviyede tutmalarını isteyerek, şöyle konuştu:

BELEDİYE ÇEVRE ETKİNLİK.avi_snapshot_04.41_[2015.05.08_13.14.59] copy
“Biz her zaman çevreden şikayet eden, çevrenin ve dünyanın hızla kirlenmesinden bir sona gidişinden şikayetçi olan bir milletiz, toplumuz. Bu açıdan dünyanın sonunun geldiğini düşünüce çevrenin önemi daha da artıyor. Bugünkü etkinliğimiz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve yerel yönetimlerin birlikte bir çevre bilincinin, bir algının oluşturulması anlamında Türkiye genelinde aynı anda yapılıyor. Buna biz de ev sahipliği yapıyoruz. Burada esas amaç, çocukluktan başlayarak çevre bilincinin oluşturulmasıdır.
“Bugünkü etkinliğimiz basit bir etkinlik esasında, çevre atılmış basit çöplerin toplanmasıyla ilgiliydi. Ama esas algı çevreye duyarlılığın oluşmasıyla alakalı. Çocuklarımızda da bu algının oluşmasına katkı sağlayacak tüm faaliyetleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Ben inanıyorum ki şehrimiz açısından baktığımızda Kırşehir’in hızla temiz bir şehre doğru gittiğini görüyoruz. Çünkü bu temizlik algısı, bizim temizlik faaliyetimizi yerine getirirken, toplumda da, insanlarımızda da temizlikle ilgili anlayışın oluşmasından kaynaklanıyor.
“Kırşehirli tüm hemşehrilerimize teşekkürlerimi ifade ediyorum. Zaman zaman biz de şikayetçi olsak da, kötü örnekler olsa da genel anlamda baktığımızda hızla iyiye doğru bir gidiş var. Büyüklere bu alışkanlıkları kazandırmak biraz daha zor, ama bu çocuklarımız bu bilinci daha saf bir duyguyla, herhangi bir art niyet düşünmeden, sorumluluk hissederek bunu yapmaya çalışıyorlar. Onun için çocuklarımız için yapılan bu faaliyeti önemsiyoruz. Çünkü gelecekte de bu bilinç bilinçaltlarına yerleşmiş olacak.
“Tüm Kırşehirli vatandaşlarımızdan da çevreye olan bilinci, duyarlılığı, hassasiyeti de maksimum seviyede tutmalarını istiyorum. Çevre hepimizin ve ne kadar temiz tutarsak yaşam kalitemiz o kadar iyi olacak. Yeraltı kaynaklarımızı ne kadar az kirletirsek su kaynaklarımız o derece kaliteli olacak. İnsan ömrünü uzatacak, yaşam kalitesini, standardını yüksek tutacak faaliyetleri biz yapmamız lazım insan olarak. Sonuçta bu dünyayı kirleten de biziz. Bir başkasının kirlettiğini biz temizlemiyoruz. Kendi kirlettiğimizi temizlemeye çalışıyoruz. İnşallah çevre ile ilgili duyarlılığımız, hassasiyetimiz her geçen gün artar diye ümit ediyorum.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .