Mimarlar Günü kutlanıyor

Mimarlar Günü kutlanıyor

08.10.2019

Mimarlar Odası Kırşehir Temsilcisi Mehmet Kurt: “Her sektör can çekişiyor” Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Mimarlar Günü dolayısıyla b.ir açıklama yapan Mimarlar Odası Kırşehir Temsilcisi Mehmet Kurt, meslektaşlarının gününü kutladı. Mimarların yaşadığı sıkıntıları dile getiren Mehmet Kurt, ülke ekonomisinde yaşanan dalgalanmaların her kesimi olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz yönde etkilediğine dikkat […]

Mimarlar Odası Kırşehir Temsilcisi Mehmet Kurt: “Her sektör can çekişiyor”

Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Mimarlar Günü dolayısıyla b.ir açıklama yapan Mimarlar Odası Kırşehir Temsilcisi Mehmet Kurt, meslektaşlarının gününü kutladı.
Mimarların yaşadığı sıkıntıları dile getiren Mehmet Kurt, ülke ekonomisinde yaşanan dalgalanmaların her kesimi olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti.
Mehmet Kurt, bu yıl Mimarlar Günü’nün 7 Ekim’de kutlandığını ifade etti. İnşaat sektörünün tüm sektörlerin lokomotifi olduğunu ifade eden Mimarlar Günü dolayısıyla gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Mimarlarımızın son yıllarda yaşadığı sorunlar çığ gibi artmaya başladı. Tabi bunun en önemli nedenleri sektörün içinde bulunduğu ekonomik çıkmazlardır. İnşaat maliyetlerinin sürekli artması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanıyor. İnsanlar geçmiş yıllarda aldığı konutların borcunu ödemek için borç içinde. Kredi ile aldığı konut kredilerini ödemekte giderek zorlanıyor. İnsanlar bir ev, bir araba sevdası ile bankalara adeta ipoteklendiler, kıpırdayamıyorlar. Dolayısıyla piyasada yaprak kımıldamıyor. Tabi geçmiş yıllarda yaşadıkları bolluğu bugün görememenin sıkıntısı içinde büyük çıkmaza girmiş durumdalar. Konut sektöründeki maliyet artışlarına paralel konutların fiyatlarının da yükselmesi kaçınılmaz oluyor. Bu da konutların satılamamasına, dolayısıyla inşaat sektörünün durmasına neden oluyor. Sadece bu sıkıntılar inşaat sektöründe mi var? Elbette ki hayır. Tarım ve hayvancılık sektörü de bugün can çekiştiriyor. Girdi maliyetleri sürekli arıyor. Bugün Kırşehir’de hayvancılığa yatırım yapanlar kan ağlıyor. Kargas et fiyatları düşerken, yem, saman, bakım masrafları sürekli artıyor. Gelir, gideri karşılamıyor. Aylardır doğru dürüst satış yapamayan ve zarar eden yetiştiricilerimiz nereye kadar dayanabilir? Tabi tüm isteğimiz ve beklentimiz bütün sektörlerin bugün içine düştükleri sıkıntıdan biran önce kurtulmaları. Ama üzülerek ifade etmek gerekirse bunun gerçekleşmesi için de her hangi bir emare göremiyoruz. Sürekli cepten yiyen bir sektör nereye kadar gidebilir ki? Tıkanmış, ödeme zorluğuna düşmüş insanlar bugün yeni bir arayış içinde görülüyor. Fakat bu sıkıntılar böyle devam etmez. Büyük açmaza düşen insanlar gerginleşiyor, kavgalar, cinayetler, intiharlar artıyor. Bugün ulusal kanallarda bu tür üzücü olayları her gün görüyor ve bundan da büyük üzüntü duyuyoruz. Varlıktan, yokluğa düşen insanların bunalıma girmeleri nedeniyle bu tür olayların daha da artıracağı endişesi içindeyiz. Mimarlar Odası Kırşehir Temsilcisi olarak ne ülkemizde, ne de Kırşehirimizde bu tür üzücü olayları yaşamak istemiyoruz. Ama bu da sadece lafla olmaz. Ekonominin canlandırılması, sektörel sıkıntıların ortadan kaldırılması gerekiyor.”
Mehmet Kurt, Kırşehir’deki çalışmaları da yakından takip ettiklerini belirterek, tüm mimarların gününü kutladı. .” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .