Milli mücadelede 100. yıl gururu

Milli mücadelede 100. yıl gururu

16.03.2015

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümünü gururla kutlarken, Şehitleri Anma Günü’nde aziz şehitlerimizi minnetle anacağız…

TÜRK milletinin vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda neleri başarabileceği ve gerektiğinde nelerin üstesinden gelebileceğinin en güzel kanıtı olan Çanakkale Savaşı’nın 100. yıldönümünü gururla kutluyoruz.

Yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi ilimiz Kırşehir’de de bir dizi etkinlik düzenlenecek.
“18 Mart Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla, Çanakkale Savaşı’nda 448 evladını şehit veren, ardından yapılan Kurtuluş Savaşı’nda da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında yer alarak ülkenin bağımsızlığını kazanmasına büyük katkı veren Kırşehir’de, Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği’nde tören düzenlenecek.
Aziz şehitlerimizin bir kez daha minnet ve şükran duygularıyla anılacağı “Şehitleri Anma Günü” töreninde saat 11.05’te Valilik, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çelenkleri sunulacak.
Yüz yıl önce Birinci Dünya Savaşı’nın ardından İstanbul’u işgal etmek üzere gelen başta İngilizler olmak üzere düşman kuvvetlerine Çanakkale’de dur diyerek destan yazan Türk ordusunun büyük bir zafere imza attığı 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü töreni saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Necati Şentürk tarafından Şehitlik Ziyaret Defteri’nin imzalanarak, şehitlerimizin ruhuna dua okunması ve şehitliğin ziyaret edilmesinin ardından sona erecek.
Grand Terme Otel’de saat 12.00’de şehit ailelerine yemek verilecek. Etkinlikler kapsamında ayrıca Vali Necati Şentürk, şehit ailelerini ziyaret edecek.
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümünde özgürlük ve bağımsızlık mücadelemizin önemli adımlarından biri olan Çanakkale Savaşı’nda ve ülkenin bölünmez bütünlüğü için verdiği mücadelede görevi başında şehit düşen askerlerimizin bir kez daha minnet ve şükran duygularıyla anılacağı Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından da bir program düzenlendi.
“Şehitleri Anma Günü” kapsamında saat 15.00’de Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda “Çanakkale Zaferi ve Kırşehir’in Çanakkale Gazisi Mehmet Çavuş Belgeseli” konulu konferans verilecek. Konferansa konuşmacı olarak Doç. Dr. Yaşar Özüçetin katılacak.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ün tüm Kırşehir halkını davet ettiği Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında hafta boyunca öğrencilere şehitlik ziyaret ettirilecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .