Milli Eğitim’den göçü önleyecek proje  

Milli Eğitim’den göçü önleyecek proje  

18.07.2017

GELECEK TURİZMDE 2017 Proje Teklif Çağrısı kapsamında “Toprağın Temposu” projesini hazırlayan Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü, insan kaynağına yatırım yaparak, turizmi canlandırmayı hedefliyor…

KIRŞEHİR Milli Eğitim Müdürlüğü, Kırşehir turizmine katkı yapacak bir proje hazırladı.GELECEK TURİZMDE 2017 Proje Teklif Çağrısı’na katılan Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü, “Toprağın Temposu“ projesiyle Kırşehir’in Akçakent ilçesinin doğal varlığını öne çıkaracak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes’in; Türkiye’de turizmin alternatif bir sürdürülebilir kalkınma aracı olarak yer edinmesi, girişimciliği teşvik ederek yerel modellerin oluşturulması, kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplumu bir araya getirerek turizme katkı sağlamak amacı ile 2013 yılında hayata geçirdiği fon desteği olan GELECEK TURİZMDE 2017 Proje Teklif Çağrısı’na uyan Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü, Gelecek Turizmde Projesi’ne başvuru yaptı.Kırşehir’in Akçakent ilçesi ve kırsalında yürütülecek proje ile kültürel yapısı doğası ile tanıtılmaya, kalkınmaya en çok ihtiyaç duyan ilçe vurgusu ile doğal alanlarının varlığı ile öne çıkan Akçakent’e turist çekilmesi planlanıyor.

Hem doğa güzelliği, hem de şifa kaynağı olması ile buraya insanları mıknatıs gibi çeken Eskiyurt Göleti, projenin ana mekanı olurken, bu projeyle Akçakent’in doğal ve kültürel kaynak değerleri gibi güçlü yönlerini ortaya çıkarmak hedefleniyor.Bölgenin sahip olduğu kaynakların etkin bir şekilde kullanılması sonucunda kent ile kır arasındaki sosyo-kültürel ve ekonomik gelişmişlik farkını aza indirmek, kırsal kesimde istihdam imkanlarını arttırarak göçü önlemek, kırsal alandaki insanların yaşam standartlarını yükseltmeyi düşündüklerini belirten Kırşehir Milli Eğitim Müdür Vekili Şevket Karadeniz, Akçakent ilçesinin seçimine ilişkin nedenlerini, “1884 yıllında Kafkaslardan gelip ilçeye yerleşen Çerkez göçmenler vardı. Sonra bu göçmenler Sıtma hastalığına yakalandı. Bu hastalık uzun süre burada yaşayan vatandaşlarımızın peşini bırakmadı. Daha sonra bu göçmenler Eskiyurt tarafına göç ettiler. Burada bulunan gölete girip yıkandılar. Bu gölet onları tek tek iyileştirdi. O günden sonra bu gölet şifa kaynağı olmaya başladı. Aynı zamanda gölet etrafında mesire yeri de bulunmaktadır. Buraya gelen kişiler burada piknik yapma imkânına da sahip oluyorlar. Gölete ilk bakıldığında Karadeniz bölgemizdeki Uzungölü andırmaktadır. Akçakent’in idari sınırları içinde bulunan, doğal orman varlığının kapsamlı ve programlı bir proje ile turizme kazandırmak mümkün olabileceği, Akçakent’in doğa sporlarına elverişli bir alanda kurulu olması, yaratılan fırsatın eyleme dönüştürülmesi için mevcut potansiyeli hareketlendirilebileceği örneklerle verilmiştir. Dünya ekonomilerinde ana sektörlerden biri olan turizmin sürekliliği, büyük ölçüde turizm amaçlı kullanılan kaynakların korunmasına ve geliştirilmesine bağlı olduğunun farkındayız.

Akçakent ilçesinde bulunan mevcut meşe ormanlarının 4 mevsim Doğa sporlarında kullanılması mümkündür” şeklinde açıkladı.

İnsan kaynaklarına yatırım yapmanın şartlılığı bilinciyle hareket ettiklerini belirten Şevket Karadeniz, projenin ana temasının insan kaynaklarına yatırım yapmak olduğunu vurguladı.

Kent merkezine oldukça uzak olan Akçakent’i doğa sporları ile iç ve dış turizme kazandırmak istediklerini belirten Müdür Vekili Şevket Karadeniz, projenin temel hedeflerini de şöyle sıraladı:

* Mevcut orman içi yolların 25 Km’lik (gidiş ve dönüş) bir kısmını proje kapsamında uluslararası trekking parkur (yön, bilgi, Km levhaları takarak) seviyesine getirmek.

* Parkur üzerinde mevcut olan (Orman İşletme Müdürlüğüne ait) boş binayı küçük onarım ve tadilatla dinlenme istasyonu haline getirmek.

* Çevre düzenlemesi yaparak Doğal alana ait Yaban hayatını anlatan (Türkçe-İngilizce) afişlerle tamamlamak.

* İç ve dış mekanı dinlenme için kullanılabilir malzeme ile dizayn etmek. Dış mekanın bir kısmını 20 çadır kapasiteli kamp alanı haline getirmek.

* Hazırlayacağımız duraklama istasyonu ve parkurlar yaya, bisikletli, hedikli kar yürüyüşleri ve atlı yürüyüşler yapmaya elverişli olacak şekilde detaylandırılmış olması gerekliliği öne çıkmaktadır. Proje kapsamı içinde oluşturulacak parkur, duyuru ve etkinliklerle ilçeyi doğa sporları merkezi haline dönüştürmenin mümkün olacağı öne sürülmektedir.

* Sürekli göç veren ilçede Turizm hareketine öncülük edebilecek doğa sporuyla başlayarak mevcut alanları kullanıma yönlendirmek, ilçe halkını turizm hareketine hazırlamak, altyapıyı oluşturmak. 

* İlk turizm hareketine öncülük etmek.

* Bu proje ile yerel halk olan Çerkezlerin sahip olduğu kendilerine özgü toplumsal ve kültürel kimliğini sürdürülebilir yaklaşımıyla turizme sunulmasına yönelik olarak farklı projeleri de ortak çalışmaların yapılabilir olması düşünülmektedir.

* İlçede yapılacak olan seminerlerle doğanın korunması, turizm amaçlarıyla ilçeyi taşıyabileceği yeni hedeflere yönelmeyi düşünme fırsatı yaratılacaktır.

* Halkın bölgelerinde var olan potansiyelin farkına varmalarını sağlanacak, ağaçları ve ormanı yakacak olma düşüncesinden arındırarak ekonomik getiri haline dönüştürecek faaliyetleri göstermek uygulamaya koymalarında rehberlik yapılacaktır.

* Tanıtım ve aktiviteleri yerelden çıkartarak ulusal ve uluslararası boyuta taşıyacağız.

* Projemiz vasıtasıyla bölgede kamp alanlarının yapılması bölge halkını Tarım Turizmi, kırsal konaklama ve ev pansiyonculuğuna doğru yönlendirme yapacaktır.(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .