Milletvekili Mikâil Arslan’dan Çuğun’a “Vadi Göl Park Projesi”

Milletvekili Mikâil Arslan’dan Çuğun’a “Vadi Göl Park Projesi”

20.07.2017

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikâil Arslan, Kırşehir merkeze bağlı Çuğun Köyü yakınında bulunan Çuğun Barajı kıyısına İç Anadolu’nun en büyük “Vadi Göl Park” Projesini gerçekleştirmek için girişimlerini yoğun şekilde sürdürdüğü öğrenildi. Bir süredir Çuğun Gölü’nün kenarına besi çiftliği yapılacağı iddialarına, Devlet Su İşleri (DSİ) 122. Bölge Müdürü Murat Tekşut’un “Çuğun Barajı çevresine besi çiftliği kurulacağı […]

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mikâil Arslan, Kırşehir merkeze bağlı Çuğun Köyü yakınında bulunan Çuğun Barajı kıyısına İç Anadolu’nun en büyük “Vadi Göl Park” Projesini gerçekleştirmek için girişimlerini yoğun şekilde sürdürdüğü öğrenildi.
Bir süredir Çuğun Gölü’nün kenarına besi çiftliği yapılacağı iddialarına, Devlet Su İşleri (DSİ) 122. Bölge Müdürü Murat Tekşut’un “Çuğun Barajı çevresine besi çiftliği kurulacağı iddiaları tamamen asılsızdır” açıklaması yapmasının ardından şildi gözler Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan’ın Çuğun Gölü’nde yaptırmak istediği büyük projeye çevrildi.
Karahıdır ve Çuğun köylerinin ortasında bulunan Çuğun Gölü’nde tarihi bir projeye imza atacağı ve Milletvekili Mikail Arslan’ın İç Anadolu Bölgesi’nin en büyük Vadi Göl Park projesini hayata geçirmek amacıyla çalışmalarını hızlandırıldığı bildirildi.
Kırşehir’in nefes alabileceği muhteşem bir projenin başlaması için çaba gösteren Milletvekili Mikail Arslan, bakanlıklar arasında mekik dokuduğu öğrenilirken, bir süre önce İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan ve İl Genel Meclisi Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu ile Çuğun Gölü bölgesinde incelemeler yapan Milletvekili Arslan, Çuğun Köyü, Karahıdır Köyü Dinlenme Tesisleri ve Çuğun Kooperatif Evleri ve Göl Restoranın bulunduğu bölgede yaklaşık 3 bin dönüm alanda Çuğun Vadi Göl Park Projesi için gerekli ön çalışmanın yapılması talimatı verdiği öğrenildi.
Milletvekili Mikail Arslan’ın talimatı ile bölgenin Kırşehir ve İç Anadolu Turizmine kazandırılması anlamında çalışmalara başlayan Bektaş Aydoğan ve Barbaros Dulkadiroğlu, göl çevresine en uygun projenin yapımı için gerekli incelemelere başladılar ve Adıyaman’da bulunan Beşpınar Vadi Projesi ile ilgili Adıyaman İl Özel İdaresi’nden projenin detayları aldılar. Kırşehir’e büyük katkı sağlayacak Çuğun Vadi Göl parkı projesinin yaklaşık 30 milyon lira bütçe ile gerçekleşebileceği öğrenildi.
Çuğun Vadi Göl Park Projesi’nde yeşil alanlar, parklar, sosyal alanlar, spor alanları, konser alanları, kafeler, göletler, su kanalları, şelale, hayvanat bahçesi, at çiftlikleri, ada restoran, bisiklet ve trekking alanları, paten sürme alanları ve çeşitli müştemilatlar yer alıyor.
Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, proje ile ilgili yaptığı açıklamada, ” Kırşehir halkının ve Ankara-Kayseri-Kırşehir yolunda seyir eden binlerce vatandaşın uğrak yeri ve dinleneceği alan olması için Çuğun Vadi Göl Park Projesi’ni çok önemsiyoruz. Bu konuda İl Özel İdaremiz gerekli araştırmaları yaptı, yapmaya devam ediyor. Bu projenin en güzel örneği Adıyaman’a yapılıyor. Adıyaman İl Özel İdaresi ile projenin detayları hakkında gerekli bilgiler alındı. Adıyaman BEŞPINAR vadi projesine Maliye Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü, İpek Yolu Kalkınma Ajansı, Spor Toto Genel Müdürlüğü, SODES Projeleri ve İl Özel İdare kaynaklarından destek verildi. Bu konuda biz de bir çalışma yapacak ve gerekli bütçe için çalışmalara başlayacağız. Proje hayata geçtiğinde ÇUĞUN Gölü ve bu civar, binlerce insanı ağırlayacak. Bu aynı zamanda Kırşehir turizmini canlandıracak. Bir tarafta Japon Arkeoloji Müzesi ve Bahçesi, diğer yanda Dulkadirli Yeraltı Şehri; Karahıdır Yassı Höyük, Cemele Kalesi, Üçayak Kilisesi, Boztepe-Mucur bağlantılı Seyfe Gölü Kuş Cenneti güzergahı’nda bir turizm destinasyonu oluşacak. ÇUĞUN VADİ PARK PROJESİ ile bu bölgede bir turizm hareketliliği yaşanacak. Çalışmalarımız devam ediyor ve inşallah yakın zamanda net bilgileri paylaşacağız” dedi.
Kırşehir’in Karahıdır ve Çuğun Köyleri’nin ortasında yer alan Çuğun Baraj Gölü, turizme kazandırılma anlamında bir türlü projelendirilemedi. Milletvekili Mikail Arslan’ın projesi, bölgeye canlılık getirecek.
Kırşehir’e 20 kilometre uzaklıkta bulunan ve merkeze en yakın sulama gölleri arasında yer alan Çuğun Baraj Gölü’nün Kırşehir turizmine kazandırılması anlamında, hem merkeze yakınlığı hem de karayoluna yakınlığına rağmen bugüne kadar bir tane bile proje hazırlanmadı. Hirfanlı’nın 75 kilometre, Toklumen’in 65 kilometre uzaklıkta olduğu Kırşehir’de, merkeze sadece 15 dakika uzaklıkta bulunan Çuğun Baraj Gölü’nün çevresinde sadece bir tane balık restoran bulunuyor.
Çuğun Gölü’nün muhteşem manzarasını hem yerli hem yabancı turistlere gösterme adına bölgede ilk çalışma yapılırken, Kırşehir’in turizm yönüyle en kıymetli yerlerinden olan bu bölgedeki projeye herkesin sahiplenmesi isteniyor. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .