Milletvekili Metin İlhan’dan bir kanun teklifi daha…

Milletvekili Metin İlhan’dan bir kanun teklifi daha…

13.11.2018

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına dair bir kanun teklifi verdi. Milletvekili İlhan, verdiği kanun teklifinin gerekçesini şöyle dile getirdi: “Tüm çalışanlar kazançlarının karşılığında vergi ödemekle mükelleftir. Devlet, aldığı vergilerin büyük bir bölümünü kamuda çalışan memur ve işçiler ile özel sektördeki ücretlilerden tahsil etmektedir. Yüksek enflasyon […]

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Gelir Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına dair bir kanun teklifi verdi.
Milletvekili İlhan, verdiği kanun teklifinin gerekçesini şöyle dile getirdi:
“Tüm çalışanlar kazançlarının karşılığında vergi ödemekle mükelleftir. Devlet, aldığı vergilerin büyük bir bölümünü kamuda çalışan memur ve işçiler ile özel sektördeki ücretlilerden tahsil etmektedir. Yüksek enflasyon oranlarını göz önünde bulundurmak ve vergi adaleti açısından bir denge oluşturmak için az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması gerekirken yüksek oranda yapılan vergi kesintilerinin, çalışanlar bakımından büyük bir adaletsizlik yarattığı ortadadır.
“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 73’üncü maddesi, “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır” hükmünü içermektedir.
“Bu noktada, kamuda çalışan memur ve işçiler ile özel sektörde çalışan işçilerin aylık kazançları düşünüldüğünde, her yıl düşük oranda zam uygulamasına gidilmekte ancak yüksek oranda vergi kesintisi uygulanmaktadır. Bu duruma bir de yüksek enflasyon eklendiğinde, her yıl yapılan zam ve vergi oranlarındaki dağılımın Anayasa’nın 73’üncü maddesinde vurgulandığı gibi adaletli ve dengeli bir şekilde gerçekleştirilmediği görülmektedir. Diğer taraftan sık sık çıkarılan vergi afları ise bunun en büyük nedenini ortaya koymaktadır.
“Tüm bu gerekçelerle vergi kesintilerindeki bahse konu adaletsizliğin dikkate alınarak söz konusu düzenleme ile adil, dengeli ve eşit bir vergi uygulamasına gidilmesi için bu kanun teklifinin hazırlanması amaçlanmıştır.” (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .