Milletvekili İlhan’dan Tarım Bakanı Pakdemirli’ye soru önergesi

Milletvekili İlhan’dan Tarım Bakanı Pakdemirli’ye soru önergesi

21.11.2018

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, yurt dışından ithal et getirilmesi ve fiyatların Et ve Balık Kurumu tarafından piyasa şartları altında vermesinin hayvancılık sektörünü büyük darbe vuruğunu, besi çiftliklerinin durumunun oldukça kötü olduğunu belirterek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdi. Milletvekili Metin İlhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu ve Tarım ve Orman bakanı […]

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, yurt dışından ithal et getirilmesi ve fiyatların Et ve Balık Kurumu tarafından piyasa şartları altında vermesinin hayvancılık sektörünü büyük darbe vuruğunu, besi çiftliklerinin durumunun oldukça kötü olduğunu belirterek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdi.
Milletvekili Metin İlhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu ve Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplamasını istediği soru önergesinde şunları ifade etti:
“Ülkemiz maalesef birçok alanda olduğu gibi gıda tedariğinde de dışa bağımlılıktan kurtulamamaktadır. Et üreticileri gereken desteği alamamakta ve gün geçtikçe de sektörde daralma ve iflaslarda artış gözlenmektedir. İthal et ile bu duruma geçici çözüm bulmaya çalışan hükümet, bu sektör ile ilgili tüm bileşenleri planlama aşamasında saf dışı bırakmış; böylece et üretimine bağlı tüm sektöre ciddi bir darbe vurulmasına neden olmuştur. Et ve Balık Kurumu’nun kesim fiyatının altında birkaç firmaya piyasa koşullarının altında et vermesi kısa vadede tüketici lehine gözükse de uzun dönemde üreticiyi oldukça güç durumda bırakacak ve bu durumun yansıması olarak tüketici de olumsuz etkilenecektir zira büyük yatırımların yapıldığı besi çiftliklerinin durumu oldukça kötüdür. Bu bağlamda;
“1. Et ve Balık Kurumu tarafından ortalama 28 liradan kesimi yapılan etin, maliyetinin altında 20 lira civarında belli birkaç firmaya verilmesi uygulamasına daha ne kadar devam edilecektir?
“2. Et ve Balık Kurumu tarafından ortalama 28 liradan kesimi yapılan ve maliyetinin altında 20 lira civarında belli birkaç firmaya verilen etin bir bölümünün tekrar 25-26 liradan toplu bir şekilde piyasaya sürüldüğü ve haksız kazanç sağlandığı yönünde duyumlar tarafımıza ulaşmaktadır. Bu doğru mudur? Bu durumu önlemek için gerekli denetimler nasıl yapılmaktadır?
“3. Kısa vadede, et üretiminde ve yerli ırkların ıslahında sektörü canlandıracak Bakanlığınızca ne gibi çalışmalar planlanmaktadır?
“4. Et ve Balık Kurumu’nun logosu, kurumca kesimi ve ithalatı yapılan etlerin üzerinde neden bulunmamaktadır?
“5. Et piyasasını, hükümet Et ve Balık Kurumu üzerinden belirlemektedir. Sektör bileşenleri neden bu sürece katılmamaktadır?
“6. İthal edilen etlerin denetimi neden sadece devlet tekelinde yapılmaktadır, zira kamuoyunda ve sektör temsilcilerinden bu konuda olumsuz görüşler ve çekinceler dile getirilmektedir. Bakanlığınızın denetim sürecine üniversite, sektör bileşenleri vb. farklı kurum ve kuruluşları katma düşüncesi var mıdır? (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .