Milletvekili İlhan’dan Sağlık Bakanı Koca’ya yazılı önerge

Milletvekili İlhan’dan Sağlık Bakanı Koca’ya yazılı önerge

24.05.2019

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Türkiye Büyük millet Meclisi’ne sunduğu yazılı soru önergelerine bir yenisini daha ekledi. Milletvekili Metin İlhan, TBMM Başkanlığı’nda sunduğu yazılı soru önergesinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandırılmasını istedi. Milletvekili İlhan, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:: “Ülkemizde birçok alanda olduğu gibi eczacılık alanında da vizyonsuzluk, plansızlık ve günü kurtarmaya yönelik […]

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Türkiye Büyük millet Meclisi’ne sunduğu yazılı soru önergelerine bir yenisini daha ekledi.
Milletvekili Metin İlhan, TBMM Başkanlığı’nda sunduğu yazılı soru önergesinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandırılmasını istedi.
Milletvekili İlhan, soru önergesinde şu ifadelere yer verdi::
“Ülkemizde birçok alanda olduğu gibi eczacılık alanında da vizyonsuzluk, plansızlık ve günü kurtarmaya yönelik kısa vadeli politikalar yüzünden çok önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Gelişi güzel açılan fakülteler yüzünden niteliksizleşme yolunda ilerleyen bir eczacılık eğitimi söz konusudur. Bu da eczacılık alanında işsizliğe yol açmaktadır. Halk sağlığının nitelikli meslek mensupları elinde yükseleceği ve ilacın meta değil sosyal bir ürün olduğu unutulmamalıdır. Bu bağlamda;
“1. Her yıl iki bine yakın öğrencinin mezun olduğu düşünülürse eczacılık uygulama alanlarının genişletilerek ilacın üretiminden başlanarak tüm süreçlerinde eczacıyı dahil etme yönünde bir planlama veya çalışmanız var mıdır?
“2. İlacın stratejik bir ürün olduğu düşünüldüğünde ilaç üretiminde dışa bağımlılığı azaltmak için çalışmalarınız var mıdır? Var ise bunlar nelerdir?
“3. Kamudaki eczacı ihtiyacı ne kadardır? 2019 yılı içerisinde kamuya eczacı alımı yapılacak mıdır?
“4. Döviz kurundaki dengesizliğin zor durumda bıraktığı eczacıların bu sorunu ile ilgili bir çözüm planlanmakta mıdır?
“5. Son yıllarda eczacılık fakültelerinin sayısında artış gözlemlenmektedir. Bakanlığınız yeni açılan fakültelerin, fiziki ve sosyal koşullarının yeterliliği, laboratuvar ve öğretim elemanlarının eksiklikleri konusunda YÖK ile gerekli iletişimi ve eşgüdümü sağlamakta mıdır?
“6. Muayene ücretlerinin eczacılara tahsil ettirilmesi vatandaşın tepkisine yol açmakta ve kamuoyunda bu ücretler eczacılara kalıyormuş algısı yaratmaktadır. Tarafları mağdur etmeyecek ve kamu zararı oluşturmayacak şekilde bu konu ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?
“7. Avro kurunun güncellenmesinin gecikmesi yüzünden piyasada ilaç sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu sorunu çözmek için bir çalışmanız var mıdır?
“8. Kamuda çalışan eczacıların döner sermaye katsayılarının arttırılması ve ek ödeme almaları ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .