Milletvekili İlhan, ithal ilaçta yaşanan sorunları Meclis’te gündeme getirdi

Milletvekili İlhan, ithal ilaçta yaşanan sorunları Meclis’te gündeme getirdi

06.11.2019

CHP Kırşehir Milletvekili İlhan, TBMM Genel Kurulu’nda ithal ilaçların tedarikinde vatandaşların ciddi sıkıntılar yaşadığını dile getirdi. Başta epilepsi, şeker ve kanser hastalıkları olmak üzere hastaların tedavisinde kullanılan ithal ilaçların tedariki hususunda vatandaşların sorunlar yaşadığını belirtti. Milletvekili Metin İlhan, hükümet yetkililerinin 17 yıldır süregelen yanlış ilaç politikalarının vatandaşa günden güne ağır faturalar çıkardığını, yerli ilaç sanayinde […]

CHP Kırşehir Milletvekili İlhan, TBMM Genel Kurulu’nda ithal ilaçların tedarikinde vatandaşların ciddi sıkıntılar yaşadığını dile getirdi.
Başta epilepsi, şeker ve kanser hastalıkları olmak üzere hastaların tedavisinde kullanılan ithal ilaçların tedariki hususunda vatandaşların sorunlar yaşadığını belirtti.
Milletvekili Metin İlhan, hükümet yetkililerinin 17 yıldır süregelen yanlış ilaç politikalarının vatandaşa günden güne ağır faturalar çıkardığını, yerli ilaç sanayinde verimliliğin düşmesi ile birlikte vatandaşı mağdur eden durumlara yol açtığını ve söz konusu durumların bütünüyle beraberinde gelen sorunlara vatandaşı mahkûm ettiğini ifade etti.
CHP Milletvekili İlhan, ithal ilaç tedarikinin yarattığı sıkıntıların yine en önemlilerinden olan ve ülkemizde yaklaşık olarak 700 bin epilepsi hastasının neredeyse tamamının tedavisinde kullanılan, muadili olmayan “Trileptal” isimli ilacın piyasada bulunamayışı sebebiyle epilepsi hastaları için büyük bir problem oluşturduğunu sözlerine ekledi.
İlhan, Bakan’a seslendi ve söz konusu durumun ciddi bir sorumluluk gerektirdiğini ifade ederek hayati öneme sahip olan ilaçların tedariki konusunda ivedilikle harekete geçilip çalışma başlatılması gerektiğini vurguladı.
Milletvekili İlhan Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Hükûmetin on yedi yıldır uyguladığı yanlış ve tutarsız ilaç politikaları, dövizdeki dalgalanma, yurt dışındaki firmalarla yaşanan problemler ve benzeri sebeplerle, ithal edilen ilaçların temini gün geçtikçe derinleşen bir sorunu oluşturmaktadır. İlacın stratejik bir ürün olması ve yerli ilaç sanayisinden istenilen verimin alınmaması, muadili olmayan veya maalesef aynı düzeyde fayda sağlayamayan ilaçlara vatandaşlarımızı mahkûm etmektedir. Başta epilepsi, şeker ve kanser hastaları olmak üzere, bu hastaların tedavisi için kullanılan ithal ilaçların tedarikinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Örneğin, ülkemizde yaklaşık 700 bin epilepsi hastasının neredeyse tamamının kullandığı ve muadili olmayan “Trileptal” isimli ilacın piyasada olmayışı bu hastalarımız için çok ama çok ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Sayın Bakandan bir an önce en azından hayati önem arz eden ilaçların tedariki hususunda harekete geçmelerini rica ediyorum, aksi takdirde bu sorumluluğun hesabını kimse veremez.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .