Milletvekili Arslan, Seyfe Gölü için girişimde

Milletvekili Arslan, Seyfe Gölü için girişimde

31.03.2018

Bu hafta Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ile bir araya gelerek Kırşehir’in kültür ve turizm alanında devam eden ve planlanan projeleri hakkında görüş alış verişinde bulunan Ak Parti Kırşehir Milletvekili ve TBMM Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Mikâil Arslan, önceki gün de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü […]

Bu hafta Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ile bir araya gelerek Kırşehir’in kültür ve turizm alanında devam eden ve planlanan projeleri hakkında görüş alış verişinde bulunan Ak Parti Kırşehir Milletvekili ve TBMM Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Mikâil Arslan, önceki gün de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy ile bir araya gelerek Seyfe Sit alanının sınırlarının yeniden belirlenmesini talebinde bulundu.
Milletvekili Mikâil Arslan, Seyfe Gölü Tabiatı Koruma ve Ramsar Alanı değerlendirilme ve potansiyel geliştirme imkanlarının ortaya konulmasına ilişkin analizler hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy’a bilgeler verdi ve “Seyfe Gölü İç Anadolu Bölgesi’nde orta Kızılırmak Bölümü’nde yer alan Kırşehir ilinin doğusunda tektonik kökenli çukurlukta yer alan Seyfe Gölü, karayolu ile Ankara iline 220 km. Kayseri linine 105 km., Kırşehir iline ise 36 km. uzaklıktadır. Alan 1989 yılında 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca I. Derece Tabii Sit, 1990 yılında Milli Parlar kanunun uyarınca Tabiatı Koruma alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. 1994 yılında ise Ramsar Sözleşmesi Listesi’ne dahil edilerek alanın ekolojik karakterinin aynen koruyacağı uluslar arası düzeyde taahhüt edilmiştir. Milli Parklar Kanunu tabiatı koruma alanlarında bilim ve eğitim maksatlı faaliyetlerin dışında hiçbir faaliyete izin vermemektedir. Ancak alanda yıllardan beri ziraat yapılmakta ve hayvan otlatılmaktadır. Kanuna rağmen bu faaliyetler tabiatı koruma alanı ilan edildikten sonra da devam etmiştir. Seyfe Gölü ve Orta Kızılırmak Havzası ile Delice Havzaları arasında kuş göç yollarının üzerinde yer alan önemli sulak alanlardan biri olması yanında ülkemizdeki 13 Ramsar alanından da bir tanesidir. Kuş gözlemciliğinin yapılabileceği en güzel yer ise Seyfe Gölü Kuş Cenneti’dir. Yapılan gözlemler neticesinde göl ve çevresinde 186 kuş türü tespit edilmiştir. Bu kuş türleri arasında en çok dikkati çekenler arasında şüphesiz flamingolar yer almaktadır. Ayrıca Seyfe Gölü Kuş Cennetti 1. Derece tabii sit alanı, Tabiatı Koruma Alanı ve Ramsar Sözleşmesi kapsamına alınan, tabiat turizmi açısından oldukça önemli bir göldür. Bu anlamda Yerel Sulak alan Komisyonunca da Seyfe Gölü Yönetim Planı çerçevesinde Seyfe Gölü’nü eski canlılığına kavuşturmak için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır” dedi.
Seyfe Gölü Tabiatı Koruma Alanı 10 bin 700 hektarı kapsadığını belirten Milletvekili Arslan, 2016-2019 yıllarını kapsayan Kırşehir İlinde Tabiat Turizmi Master Planı hazırladıklarını belirterek şöyle devam etti:
“Tabii Alanlar, Yöre İnsanının Geleneksel Hayatı, Kırsal Kalkınma, Sürdürülebilir Turizm Alternatifi Ve Kırşehir Vilayetinde Sürdürülebilir Tabiat Turizmi Tabiatı korumanın geleceği kırsal alanların geleceğine, kırsal hayatın korunmasına ve sağlıklı yürüyen bir kırsal ekonomiye bağlıdır. Kırsal alanlardaki düşük ve dağınık nüfus ile beraber yetersiz gelir söz konusu olduğunda bu alanların turizm köyleri vb. gibi faaliyetler için kullanılması söz konusu olacaktır. Bu tür girişimlerin önemli bir kısmı korunan alanlarda veya dışında yapılmaktadır. Bazı etkinliklerin korunan alanlara ve tabiata çok zarar verdiği de görülmektedir. Bu sebeple tabiatı korumakla vazifeli olan bizlerin çevremiz ile iyi bir proaktif ilişkiler içinde olmamız gerekmektedir. Proaktif kişi; ilişkilerde ve faaliyetlerde inisiyatifi eline alan kişi demektir. Tabiattaki faaliyetlerin kontrolü için Orman ve Su İşleri Bakanlığı taşra kuruluşlarının kırsal sahalarda tabiat turizminin geliştirilmesinde öncü olması doğru bir harekettir. Son yıllarda sivil toplum kuruluşları ve diğer kamu kurum ve kuruluşları; statülü korunan alanlar, tabii alanlar, kırsal kalkınma, kalkınma için işbirliği gibi konuları tamamıyla farklı bir bakış açısı ile algılamaya başlamışlardır. Tabiat ve geleneksel kültürler üzerinde turizmin meydana getirdiği olumsuz tesirler ve bunların neticesinde duyulan korkular kitle turizmine karşı alternatif, çevreye duyarlı turizmi ve tabiatı korumayı öne çıkarmıştır. Sürdürülebilir tabiat turizmi ve eko-turizm tabiatın korunması için bir umut olarak ortaya çıkmıştır. Algılamadaki bu değişiklik, tabii alanlar, korunan alanlar ve çevresinin bölgesel planlamasında turizme ilişkin proje ve çalışmaların giderek artmasına yol açmıştır. Bu sayede turizm, zaman içinde kırsal alanların kalkınmasında, yoksulluğun azaltılması ve yöresel kültürel zenginliğin korunmasında anahtar bir rol haline gelmiştir. Sürdürülebilir tabiat turizmi, kırsal ekonominin çeşitlendirilmesi, kırsal nüfus için yeni bir bakış açısı meydana getirilmesi, yoksulluğun ve kırsal göçün azaltılmasında önemli seçeneklerden biri olarak görülmektedir. Ancak, turizmin yalnızca yerel ekonomi ile doğru şekilde bütünleştirildiği takdirde beklentileri karşılayabileceği ve yöre halkı ile diğer ilgi gruplarına fayda sağlayacağı unutulmamalıdır.”
Milletvekili Mikâil Arslan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve bakanlık bürokratlarının Kırşehir’e verdikleri büyük destek ve katkıları unutmadıklarını ve unutamayacaklarını da belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy’dan Seyfe Sit alanının sınırlarının yeniden belirlenmesini talebinde bulundu.
Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy da gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .