MHP İl Başkanı Arif Kılıç: “Barzani emellerine asla kavuşamayacaktır”

MHP İl Başkanı Arif Kılıç: “Barzani emellerine asla kavuşamayacaktır”

26.09.2017

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Kırşehir İl Başkanı Arif Kılıç, 25 Eylül 2017’da yapılan hukuki ve siyasi meşruiyeti olmayan ve “korsan referandum” olarak nitelendirilen referandum ile ilgili “Yok hükmündedir, kağıt üzerinde kalmaya mahkumdur” ifadesini kullandı. Bölgede kurulması düşünülen Kürt devletinin ön provalarını yapmaya çalışan Barzani’nin emellerine asla kavuşamayacağını belirten MHP Kırşehir İl Başkanı Arif Kılıç, MHP […]

MİLLİYETÇİ Hareket Partisi (MHP) Kırşehir İl Başkanı Arif Kılıç, 25 Eylül 2017’da yapılan hukuki ve siyasi meşruiyeti olmayan ve “korsan referandum” olarak nitelendirilen referandum ile ilgili “Yok hükmündedir, kağıt üzerinde kalmaya mahkumdur” ifadesini kullandı.
Bölgede kurulması düşünülen Kürt devletinin ön provalarını yapmaya çalışan Barzani’nin emellerine asla kavuşamayacağını belirten MHP Kırşehir İl Başkanı Arif Kılıç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin maddeler halinde sıraladığı şartları Kırşehirlilerle paylaştı:
* Başika kampındaki Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının güvenliği.
* Uzun yıllardır Kuzey Irak’ta bulunan Özel Kuvvetler İrtibat Timlerinin güvenliği
* Başta Kerkük olmak üzere Barzani’nin zorla el koymaya çalıştığı bölgelerdeki Türkmen kardeşlerimizin güvenliği.
* Türkiye, Kuzey Irak’taki Türk askeri unsurları ile Türkmen kardeşlerimizin güvenliğinin tehlikeye düşürülmesini, fiili askeri müdahaleyi meşru kılacak “Savaş ilanı” sayacağını açıkça ortaya koymalıdır.
* Bu amaçla izlenecek caydırıcılık stratejisinde, Türkiye’nin elinde askeri tedbirler dışında şu imkanlar bulunmaktadır.
* Barzani’nin bölgesel yönetimini tanımadığımız, bundan sonra Irak’taki yegane muhatabımızın merkezi hükümet olduğunun ilan edilmesiyle yetinilmemeli, Erbil’deki diplomatik misyonumuz kapatılmalı, Türkiye’deki Barzani temsilcileri ülke dışına çıkarılmalıdır.
* Habur sınır kapısının Kuzey Irak’tan Türkiye’ye giriş yapacak Türk vatandaşları dışında, kapatılması.
* Kuzey Irak’a yapılan lojistik desteğin, gıda ve diğer malzeme akışının, müteahhitlik hizmetleri ve ticaretin, elektrik ve benzin ikmalinin durdurulması.
* Bölgede petrol arama işleri dahil her alanda faaliyet gösteren Türk şirketleri ve girişimcilerinin bölgeden çekilmesi, kuzey Irak’a seyahat için uyarı yapılması.
* Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren yabancı şirketlerin Türkiye üzerinden malzeme ve teçhizat ikmaline izin verilmemesi.
* Barzani yönetimin düzenlediği resmi evrak ve pasaportların tanınmaması, idari tasarruflarının geçerli sayılmayarak bunlar üzerinden işlem yapılmaması.
* Türk hava sahası üzerinden yapılan Kuzey Irak’a uçuşların durdurulması. Türk hava yolları ile diğer Türk hava taşıyıcılarının Erbil ve Süleymaniye seferlerinin askıya alınması.
* Barzani’nin peşmergelerinin eğitimi için Türkiye’nin sağladığı katkıya son verilmesi.
* Barzani yönetimine Türkiye’nin tüm mali yardımları kesilmelidir.
* Türkiye, yaptırım gücü olan bu imkanları, gelişmelerin seyrine göre uygulamaya sokacağını ilan etmeli ve bu konudaki kararlılığını göstermek için bazılarını bugünden hayata geçirmelidir.
* Geldiğimiz bu günkü noktada; durum çok ciddidir, tehdit çok açıktır, tehlike çok yakındır.
* Bu konu Türkiye için hafife alınamayacak bir milli güvenlik sorunudur. Bizler Milliyetçi Hareket Partisi olarak devletin ilelebet yaşaması için atılacak her adımı destekleyeceğimizi buradan bir kez daha söylüyoruz. Kerkük Türk’tür ilelebet Türk kalacaktır.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .