MHP bir milletvekilini garantiledi diyenler!..

MHP bir milletvekilini garantiledi diyenler!..

09.02.2015

MHP bir milletvekilini garantiledi diyenler!..   TÜRK siyasi tarihinde Kırşehir’in önemli bir misyonu olduğunu herkes bilir. 1950’li yıllarda demokrat Parti’nin tek başına iktidarı olduğunu o yıllarda partizanlık, baskı ve zulme direnen, iktidarın çıkarları için oyunu satmayan, Kırşehirliler oylarını kendi hemşehrisi, Anadolu’nun yeleli aslanı, büyük Türk milliyetçisi Osman Bölükbaşı ve onun partisine vermişlerdi. 9 Ocak 1969 […]

sevket

MHP bir milletvekilini garantiledi diyenler!..

 

TÜRK siyasi tarihinde Kırşehir’in önemli bir misyonu olduğunu herkes bilir.

1950’li yıllarda demokrat Parti’nin tek başına iktidarı olduğunu o yıllarda partizanlık, baskı ve zulme direnen, iktidarın çıkarları için oyunu satmayan, Kırşehirliler oylarını kendi hemşehrisi, Anadolu’nun yeleli aslanı, büyük Türk milliyetçisi Osman Bölükbaşı ve onun partisine vermişlerdi.

9 Ocak 1969 tarihinde Adana’da yapılan kongrede Alparslan Türkeş Bölükbaşı’nın partisinin adını Milliyetçi Hareket Partisi’ne dönüştürmüştür.

Bugün 46 yıllık bir mazisi olan MHP’nin Pazar günü Kırşehir’de mitingi vardı. Kırşehirliler 41 yıl önceki gibi tüm siyasi partileri bir kenara itip MHP’nin çatısı altında toplanmışlardı.

7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimleri için ilk mitingini Kırşehir’de yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi Kırşehir’de muhteşem bir kalabalık izledi.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde yüzde 30.31 oyla nefesini AKP’ye hissettiren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin mitingi için onbinlerce Kırşehirli kolkola MHP ile iktidara yürüdüklerini gösterdiler.

Pazar günü Cacabey Meydanı’nı dolduran onbinlerce Kırşehirliye ne olmuştu da bu kadar kenetlenmişti. Birbirlerine sarılan, gözyaşlarına boğulan MHP’lilerden “Artık yeter! Büyük Atatürk’ün kurduğu bu devleti böldürmeyeceğiz. Hepimiz bu vatan için, bu bayrak için ölmeye hazırız” sesleri yükseldi.

Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin miting için saat 12.30’da Kırşehir’e girişi Ankara Caddesi’nden Terme Caddesi’ne kadar yol boyunca onbinlerce kişi ellerinde bayraklarla, coşkuyla alkışladıklarını gördük.

Az bir oyla AKP’nin önde olduğu yerel seçimlerde Kırşehir’de bir rüzgâr estiren Arif Ekici, partisinin başkanlığına seçilmesinden sonra MHP’de müthiş bir diriliş ve ayaklanma olduğuna tanık olduk.

Arif Ekici “Kırşehir’de iki milletvekiline de talibiz. AKP 13 yıldır ezdiği MHP’lilerden 7 Haziran’da alacağı oyla ders alacaktır” diyor ve “7 Haziran’da MHP olarak kazanmaya mecburuz, kazanacağız. Pazar günü değerli Kırşehirliler MHP’ye çok büyük teveccüh gösterdiler, sevgi gösterdiler. MHP olarak iki milletvekilini de kazanacağız. Kırşehir’in kaybettiği haklarının takipçisi olacağız. Biz MHP’liler vatanımızı seviyoruz. Kırşehirimizi seviyoruz. Bayrağımızı seviyoruz. Atatürk ilkelerine bağlıyız. Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet savunucuyuz” diye ekliyor.

Pazar günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin mitinginde şunu gözlemledik. İktidar tüm imkanlarıyla, baskıyla, tehditle yüzde 40 oy alırken, karşısında MHP gözüküyor ve bunu da Pazar günü kanıtladı.

30 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kırşehir’de yaptığı toplu açılış törenindeki kalabalıkla, Pazar günkü Devlet Bahçeli’nin kalabalığına baktım ve MHP’ninkinin daha canlı ve kalabalık olduğunu gözlemledim. Üstelik binlerce polis, devlet memuru, şirket elemanı ve yakınları da yoktu.

MHP’nin il genelinde oyu yüzde 30.31. CHP’nin son 15 yıldır büyük bir oy kaybettiğini, partinin yıllardır girdiği her seçimi kaybettiğini, oylarını arttırmak yerine sürekli düşürdüğünü gözlemliyoruz. Bu durum bizi ilgilendirmez, kendilerinin bileceği bir iş. Zaten onlar doğru gerçekleri, eleştirileri kabullenmiyorlar. Bildikleri gibi yapsınlar. İnşallah onlar da kazanırlar.

CHP’nin Kırşehir’de yüzde 22 oyu var. Bu oyla bu partiden milletvekili seçilmesi mümkün değil. CHP Kırşehir’de küçülmüş, erimiş. Bu durumu CHP’liler kendileri de kabulleniyor. Böyle olsaydı CHP’nin de onlarca adayı olurdu. Kimse bu partiye gelip aday da olmuyor.

7 Haziran seçimlerinde AKP’den en az 20 aday adayı, MHP’den 20 aday adayı yarışırken CHP’de İl Başkanı ile bir iki kişinin daha cılız bir şekilde adı duyuldu. Kazanma umudu olmayan CHP’ye kimse gidip aday olmuyor.

Peki kimsenin aday adayı olmadığı CHP öyle anlaşılıyor ki şimdiden ümitsizliğini oynuyordu.

Pazar günü Devlet Bahçeli’nin mitingini bütün Kırşehirliler gördü. Hatta bütün dünya ve Türkiye gördü. 20 güçlü kaliteli aday adayının yarıştığı MHP’ye AKP’den, CHP’den oy gelecek durum bunu gösteriyor.

MHP’liler mitingten sonra bütün ili kapsayan çalışmalarını hemen başlattıklarını açıkladılar. MHP’liler “Kazanmak mecburiyetindeyiz” diyorlar. Öyle kenetlenmiş MHP’nin elinden kimse kurtulamaz.

MHP’nin bir milletvekili şimdiden Kırşehir’e hayırlı olsun desek yerindedir. Zira bütün Türkiye’de olduğu gibi Kırşehir’de de bir HDP handikabı var. HDP “yüzde 10 barajını aşacağız, buna mecburuz” diyor. Eğer HDP barajı aşacaksa AKP ve CHP’ye giden oylar bu defa HDP’ye dönecek. Burada da kazanan HDP olacak. Ama kimi çevreleri barajı aşamayacağını iddia etseler de AKP ve CHP burada hatırı sayılır oy kaybına uğrayacak. Kırşehir’de en büyük zararı CHP görecek. Görüştüğümüz pek çok aşirete mensup insanlar “CHP artık Kürtlerin partisi değildir. İşte en son istifa eden Milletvekili Tayfun İçli’nin açıklamaları bunun örneğidir” diyorlar.

7 Haziran seçimlerine şunun şurasında ne kaldı ki?

AKP iktidar olmanın avantajını kullanarak, Kırşehir’de tehditle, şantajla yine bir milletvekili çıkarmanın hesabında. MHP ise Pazar günkü mitingle bir milletvekilini garantilemiş gibi gözüküyor. Olan burada CHP’ye olmuş. Onu burada kim nasıl ayağa kaldıracak, nasıl bir milletvekili çıkaracak onu da hep birlikte göreceğiz.

 

 

 YORUMLAR

Toplam 4 yorum bulunmaktadır.

kürşat altay

sayın şevket bey köşe yazılarınızı ilgi ile takip ediyorum.KIRŞEHİR ilinden mhp den 1 vekilin çıkması benim şahsi kanaatim ancak prof.dr.ramazan MİRZAOĞLU sayesinde olur.kırşehirde herkes tanıır bilir kendisini tanıtmasına gerek olmayan tek aday adayı birlik ve beraberlik içerisinde allah izin verirse 1 vekili buradan çıkaracağımıza inanıyorum.size yayın hayatınızda başarılar diler.kırşehir halkındanda MİRTZAOĞLU na destek vermelerini temenni eder.saygılar dilerim.

11.02.2015, 10:06
Taşaron İşçi

Şevket bey, ben taşeron işçiyim. Yazınızda belirttiğiniz gibi belediyede nerede AK Partinin toplantısı var, nereye Başbakan Cumhurbaşkanı gidiyor bizleri oralara zorunlu olarak götürüyorlar. Gelmeyenleri işten atmakla tehdit ediyorlar. Bununla da kalmıyorlar herkes yanında 10 kişi getirecek diyerek geleceklerin isimlerini alıyorlar. Görevlendirdikleri yalakalarla kontrol ediyorlar. Ekmeğinin peşinde koşan bizlerin Ak Parti kongrelerinde, parti toplantılarında ne işi var. Başbakanın ve Cumhurbaşkanının gelişlerindeki ve Ak Parti kongrelerindeki kalabalık zorla getirilen taşeron işçiler ve yakınlarıdır. yakınlarıdır. MHP’ nin mitingi gözlerini korkuttu şimdiden baskı yapıyorlar AK Partiye oy vermeyenleri çalışmayanları işten atarız diye. ağzınıza yüreğinize sağlık siz teşekkür ediyor bu sorumlu gazetecilik anlayışının diğerlerin örnek olmasını istiyorum. Saygılarımla,

12.02.2015, 9:19
Şaban Orhan

Evet Kırşehir 1 m.vekili garanti deniyorsa 2.isteniyorsa Kırşehir’imizin gururu me dahi intiharı Sn.RAMAZAN MİRZAOĞLU’nun tekrar bu çatı olması MHP için olmassa olmazı

14.02.2015, 16:12
Şaban Orhan

Düzeltme yapıyorum yorumunda iftifarı yazacağıma intiharı olarak cep telefonu teknolojilerinin kalıp şeklinde çıkmasından kaynaklanıyor Özür dilerim. Düzeltme imkanınız varsa yardımcı olursanız sevinirim.

14.02.2015, 16:16

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .