Mevlid-i Nebi Haftası’nda “Peygamberimiz ve Aile” Konferansı

Mevlid-i Nebi Haftası’nda “Peygamberimiz ve Aile” Konferansı

13.11.2019

Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle İl Müftülüğünce “Peygamberimiz ve Aile” temalı konferans düzenlendi. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferansa Vali İbrahim Akın, Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ferhat Kuran, Kırşehir POMEM Müdürü Ortaç Şekeroğlu, […]

Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle İl Müftülüğünce “Peygamberimiz ve Aile” temalı konferans düzenlendi.
Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirilen ve Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferansa Vali İbrahim Akın, Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Araz, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ferhat Kuran, Kırşehir POMEM Müdürü Ortaç Şekeroğlu, İl Müftüsü Mehmet Yaman, daire müdürleri, Çiçekdağı Kaymakamı Orhan Gazi Karakaş, ilimiz din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan’ın konuşmacı olarak katıldığı ve “Peygamberimiz ve Aile” temalı konferans, Mevlid-i Nebi Haftası ile ilgili düzenlenen kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye girenlere Vali Akın ve diğer protokol tarafından ödülleri verildi.
Salı günü Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde İstiklal marşının okunmasıyla başlayan program daha sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan Mevlid-i Nebi Haftası Tanıtım Sinevizyonunun izlenmesinin ardından İl Müftüsü Mehmet Yaman bir konuşma yaptı. Yaman konuşmasında ilk olarak programa katılanlara teşekkür etti ve sözlerine şöyle devam etti; “Hepinizi Allah’ın selamı ile selamlıyorum. 8 Kasım Cuma gününü 9 Kasım Cumartesi gününe bağlayan gece Peygamberlik halkasının son halkası sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in doğumunun sene-i devriyesidir.
Necip milletimiz bu geceleri ve günleri asırlardır kutlayagelmişlerdir. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu haftayı Mevlid-i Nebi haftası olarak kutlamaktadır. Mevlid-i Nebi haftasının bu yılki temasını “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlemiştir.
Valiliğimizin başkanlığında, Belediye Başkanlığı, İl Müftülüğümüz ve ilimizde bulunan STK’lar ile bir platform oluşturduk. Bu platformda bulunan İl müdürlükleri ve STK’lar ile bu hafta içerisinde değişik etkinlikler düzenledik. Bu haftayı dolu dolu en güzel bir şekilde değerlendirdik. Öğrenciler arası Şiir, Kompozisyon yazma ve Hadis ezberleme yarışması yapıldı, Hastane, Huzurevi, esnaf ziyaretleri yapıldı. TV programları düzenlendi, Esnaflarımız bu hafta nedeniyle indirimli satışlar yaptı. Camilerimizde programlar düzenlendi. ”
Daha sonra konferansını vermek üzere Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan söz aldı.
Bircan konuşmasına, “ Bizleri yoktan var eden, varlığından haberdar eden, yüce yaratıcının selamı ile sizleri selamlıyorum diyerek sözlerine başladı. Peygamber efendimiz ve aile hayatından kesitler öğrenmek için uzaktan ve yakından buraya kadar gelen Kırşehirli kardeşlerimiz hepiniz hoş geldiniz, geceniz mübarek olsun.
Hz. Peygamber ve aile bu iki kavram asla birbirinden ayrılmayan bir kavramdır. Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) efendimizin aile yaşantısından bazı örnekler vereceğim. Peygamber efendimize vahiy geldikten sonra etrafında bulunan ashabına ve ailesine İslam dinini öğretmiş ve onlara nasihatlerde bulunmuştur.
Sevgili Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurmaktadır. “Size iki şey bırakıyorum. (Bunlara tutunursanız) asla dalâlete düşmezsiniz: Allah’ın kitabı ve sünnetim.” Kültürümüzde “Allah’ın emriyle ve Peygamberin kavliyle” ilkesiyle temeli atılan aile yuvalarının sağlam temeller üzerinde huzurlu bir şekilde devam edebilmesi, ancak Allah ve Peygamberinin bu konudaki emir ve isteklerini yerine getirmekle mümkün olacaktır.
Peygamberimiz davetine önce kendi ailesinden başlamış, eşi Hz. Hatice ve kızları başta olmak üzere aile fertleri ona ilk iman edenler arasında yer almıştır. O, akrabalarına son derece düşkündü, onların diğer problemleriyle ilgilendiği gibi, onların dinî yaşantılarıyla da çok yakından ilgileniyordu. Hiçbir zaman onlarla ilişkiyi kesmedi. Sılayı rahim üzerinde her zaman ısrarla durdu.
Hz. Peygamber, doğmadan önce babasını ve çok küçük yaşta annesini kaybetmiş olmasına rağmen, anne babasını ve yetişmesine katkısı olan diğer yakınlarını hiçbir zaman unutmamış, onları hep hayırla yâd etmiştir. Hz. Peygamber, eşlerine, çocuklarına, torunlarına ve onların yakınlarına karşı sergilediği tutumuyla en güzel örnektir.
Doğmadan önce babasını kaybeden Peygamberimiz, altı yaşlarında iken annesi Âmine’yi kaybetmiştir. O, sütannesinin yanında geçirdiği seneler çıkarıldığında bu sürenin birkaç senesini annesi ile birlikte geçirmiştir. Onun anne ve babaya verdiği değer, bu anne baba özlemi yanında, anne babanın insanın dünyaya gelişindeki yerini anlatması açısından önemlidir” dedi.
Konferansın sonunda Vali İbrahim Akın Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan’a günün anısına hediye takdiminde bulunda. Mevlid-i Nebi Haftası nedeniyle okullar arası düzenlenen şiir, kompozisyon ve hadis ezberleme yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesiyle program sona erdi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .