MEMUR-SEN’İN ZİRVE YOLCULUĞU

MEMUR-SEN’İN ZİRVE YOLCULUĞU

06.07.2017

Üye sayısını arttıran Memur-Sen, kararlı büyümesini tescil ettirdi…

SON 13 yılda üye sayısını 20 kat arttıran Memur-Sen, Memur Sen’in üye sayısı 956 binden 997 bine, Birleşik Kamu İş’in üye sayısı da 63 bin 990’dan 64 bin 248’e yükseldi. Türkiye’de sadece iki konfederasyonun üye sayısı arttı. Diğer taraftan toplam sendikalı üye sayısı, 1 milyon 756 binden 1 milyon 684 bine geriledi. Yani toplamda sendikalı üye sayısı 72 bin 600 azaldı.
2017 yılı memur sendikaları üye sayısına göre sadece iki konfederasyonun üye sayısı arttı. Kamu görevlileri sendikalarının ve konfederasyonlarının 2017 yılı üye sayılarına ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, KESK’in üye sayısı 221 binden 167 bine, Türkiye Kamu Sen’in üye sayısı 420 binden 395 bine, BASK’ın üye sayısı 4 bin 655’ten 4 bin 200’e, Hak-Sen’in üye sayısı 4 bin 200’den 3 bin 253’e, Çalışan Sen’in üye sayısı 5 bin 499’dan 4 bin 548’e, Tüm Memur-Sen’in üye sayısı 7 bin 800’den 6 bin 500’e düştü.
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Kırşehir Şube Başkanı Oktay Cebeci, Türkiye genelinde sendikaların son üye sayılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Memur-Sen, 997 bin 89 üye sayısıyla rakipleriyle arasındaki farkı iyice artırırken, Eğitim-Bir-Sen’in 420 bin 149 üye sayısıyla Türkiye’nin en büyük sendikası olma konumunu devam ettirdiğini dile getiren Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Kırşehir Şube Başkanı Oktay Cebeci, her 100 sendika üyesi kamu görevlisinden 60’ının Memur-Sen üyesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
“Yayımlanan tebliğe göre Memur-Sen, 997 bin 89 üye sayısıyla rakipleriyle arasındaki farkı açarak liderliğini ve kamu görevlileri sendikacılığındaki rakipsizliğini sürdürdü. Memur-Sen, Türkiye’nin sendikal tarihinde ve sendikal zemininde 1 milyon üye sayısını bulan ilk emek örgütü olmak sıfatını taşımaya hazırlanıyor.
“Söz konusu tebliğe göre, sendika üyesi 1 milyon 694 bin 323 kamu görevlisinin yüzde 59,19’u Memur-Sen’e bağlı sendikalara üyedir. 2016 yılında sendika üyesi kamu görevlilerinin yüzde 54,51’i Memur-Sen’e bağlı sendikaların üyesiydi. Memur-Sen bu yıl, sendika üyesi kamu görevlilerinden Memur-Sen’e üye olanların oranını 5 puanın üzerinde artırmış ve geçen yıla göre de üye sayısını 41 bin 57 kişi (yüzde 4,2) artırmıştır. İkinci ve üçüncü sıradaki konfederasyonlar ise toplamda 78 bin 636 üye kaybetmiş ve yüzde 12,2 oranında küçülmüştür. Bu çerçevede, sendika üye sayılarına ilişkin tebliğ, Memur-Sen kararlı büyümesini, rakiplerinin de önlenemez erimesini de tescil etmektedir.
“Kamu görevlilerimizin Memur-Sen’e yönelik teveccühlerinin ve Memur-Sen’e rakip olmaya uğraşan yapıları terk etmesinin nedeni, Memur-Sen’in sendikacılık anlayışı ve kamu görevlilerine yönelik kazanımları, toplu sözleşme başta olmak üzere kamu görevlilerinin haklarını artırma, hukukunu koruma noktasında bütün zeminlerde gösterdiği hassasiyet ve elde ettiği başarıdır.
Kamu görevlilerinin beklentileriyle, milletin hassasiyetleriyle uyumlu sendikacılık
Kamu görevlilerinin beklentileri ve talepleriyle, milletimizin hasletleri ve hassasiyetleriyle uyumlu sendikal bakış, çalışmalar ve çabalar, ülke sorunlarına yönelik çözüm odaklı yaklaşımlar Memur-Sen’in ve bağlı sendikalarının kamu görevlileri sendikacılığında marka olmasına ve rakipsiz kalmasına kapı aralamıştır.
“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sendika üye sayılarına ilişkin tebliğine göre, kamu görevlileri sendikacılığı alanındaki on bir hizmet kolunun tamamında da Memur-Sen’e bağlı sendikalar rakiplerine açık ara fark atarak en çok üyeye sahip-yetkili sendika konumundadır.
“Kamu görevlilerinin Memur-Sen’in sendikacılık noktasındaki duruşuna, sivil toplum örgütü kimliğiyle yürüttüğü çalışmalara hem konfederasyon hem de sendika düzeyinde verdiği bu destek; Memur-Sen ve bağlı sendikaları açısından, ‘en büyük olma hazzını’ yaşama fırsatı olarak değil, ‘en iyiyi, en doğruyu, en güzeli yapma hedefiyle sendikacılığın hakkını verme imkânı’ hükmündedir.
“Bu itibarla, güvenleriyle gücümüze güç katan, üyelikleriyle örgütlülük noktasında kararlı tavır ortaya koyan kamu görevlilerine şükranlarımızı arz ediyor, akademik hizmet sendikacılığı yaklaşımından taviz vermeden, duruş sendikacılığıyla sendikacılığın itibarını, kuruş sendikacılığının hakkını vererek kamu görevlilerinin mali ve sosyal imkânlarını, kamu görevlilerinin çalışma şartlarını insan onuruna uygun hale getirecek kazanımları artırmaya devam edeceğimize söz veriyoruz.
“Memur-Sen’in soylu mücadelesine değer katan ve üye sayısının 1 milyonu bulmasını sağlayan Konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın genel merkez yönetimlerinin, şube ve il yönetimlerinin, ilçe ve işyeri temsilcilerinin, komisyonlarımızın sendikal öncülerine, üyelerine ve her birinin ailelerine akıttıkları ter, ayırdıkları zaman, gösterdikleri fedakârlık ve sahip oldukları basiret ve vazgeçmedikleri feraset için ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
“4. Dönem Toplu Sözleşme’nin gerçekleştirileceği 2017 yılında sendika üyesi kamu görevlilerinin yüzde 60’ının sorumluluğunu doğrudan üstlenmek anlamına gelen 1 milyonu bulan üye sayımız, toplu sözleşmeye hazırlık çalışmalarındaki motivasyonumuzu ve toplu sözleşme masasında gücümüzü artıracaktır. Yeni kazanımların elde edilmesi, kazanılmış hakların korunması, iş güvencesine yönelik olumsuz cümlelerin son bulması noktasında önemli bir zemin olacak olan 4. Dönem Toplu Sözleşme’nin arifesinde olduğumuz bu süreçte, Resmi Gazete’de yayımlanan üye sayıları, rakip sendikaların yetkili oldukları dönemde pazarlık masasından eli boş döndükleri dönemin açığını kapatmak noktasında üyemiz ya da değil bütün kamu görevlilerinin Memur-Sen’e olan güvenini ve Memur-Sen’den bu noktadaki beklentilerini de tescillemektedir. Bu vesileyle, 4. Dönem Toplu Sözleşme sürecinin kamu görevlilerinin yeni hakları, hak ektikleri mali imkânlara ve çalışma şartlarına sahip olmasını sağlayacak bir içerikle sonuçlanması noktasındaki çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü de deklare ediyoruz.
“Üyesinin, ülkesinin, milletinin sorunlarına çözüm bulmaya, beklentilerini karşılamaya, hedeflerini gerçekleştirmeye paydaş olmaya odaklı yerli, milli sendikacılık anlayışımız, dünyanın farklı kıtalarında ve ülkelerindeki sendikalarla iş ve güç birliği yapmaya odaklı evrensel sendikal bakışımızla insana ve insanlığa dair her konunun öznesi, tarafı olmaya devam edeceğiz. Soylu mücadelemizin, emeği değerli kılma, ekmeği artırma çabalarımızın karşılığını bihakkın almak noktasında kutlu yürüyüşümüze omuz veren büyük Memur-Sen ailesinin üye olmak noktasındaki kararlılık gösterenlere, bu yıl ailemize katılma kararı verenlere, 81 ilde teşkilatımızın bütün birimlerine öncülük eden sendikal öncülere, genel merkez yöneticisi olarak Memur-Sen’in sendikal mücadelesine yön veren emek mücadelesi liderlerine, ‘kararlı adımlarla güvenli yarınlara’ hedefimize katkılarından ve yeni zaferlere, rekorlara imza atma kararlılıklarından dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz.
“En yakın rakibine üye sayısı bakımından 601 bin 839, kalite noktasında rakamlarla açıklanamaz fark atan Memur-Sen gerçeğini tarihe kaydeden mücadelemizin, alın terimizin çalışma hayatına, ülkemize, milletimize ve mazlumlara dönük hayırlı sonuçlar üreteceğine olan inancımızı artıran 1 milyon üyeli Memur-Sen, kamu görevlilerinin hukukunu ve haklarını, milletimizin egemenliğini, ülkemizin demokrasisini ve bağımsızlığını her türlü riske, tehdide ve ihanete karşı korumaya kararlı olacaktır.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .