Meme kanserinde tarama programlarıyla risk azalıyor

Meme kanserinde tarama programlarıyla risk azalıyor

24.01.2015

Bayanların her regle bitiminde kendi meme muayenelerini yapması, 40 yaş ve üzeri bayanlarda tarama programlarının artması meme kanserinin erken dönemde saptanmasında önemli rol oynuyor… KIRŞEHİR Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Çalış, meme kanserine ilişkin bilgiler verdi. Meme kanseri gelişimi risk faktörleri, fiziki muayene, tanı […]

Bayanların her regle bitiminde kendi meme muayenelerini yapması, 40 yaş ve üzeri bayanlarda tarama programlarının artması meme kanserinin erken dönemde saptanmasında önemli rol oynuyor…
KIRŞEHİR Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Çalış, meme kanserine ilişkin bilgiler verdi.
Meme kanseri gelişimi risk faktörleri, fiziki muayene, tanı ve tedavisine ilişkin bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Hasan Çalış, meme kanserinin tanısını koymada her iki memenin ve koltuk altının tam fizik muayenesinin ilk sırada yer aldığını söyledi.
Bayanların her regle bitiminde kendi meme muayenelerini yapması, 40 yaş ve üzeri bayanlarda tarama programlarının artması meme kanserinin erken dönemde saptanmasında önemli rol oynadığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Hasan Çalış, şunları kaydetti:
“Meme kanseri, memenin süt bezlerindeki veya kanallarındaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla meydana gelen tümöral oluşumdur. Tüm kanser türlerine bağlı ölümler arasında meme kanseri ikinci sırada yer almaktadır.
Meme kanseri gelişimi için risk faktörlerinde kadın cinsiyet ilk sırada gelmektedir. Erkeklerde görülme oranı, yüzde 1’den daha azdır. Anne tarafından özellikle anne, teyze, anneanne, kızı gibi 1. derece akrabalarda meme kanseri gelişme riski artmaktadır. Bunun yanında bir kadının bir memesinde daha önce kanser gelişmiş olması, ileride diğer memesinde de kanser gelişme riskini arttırmaktadır. Kadınlarda önemli rolü olan östrojen hormonuna bağlı olarak 12 yaşından önce regle olan veya 55 yaş gibi geç yaşlarda menopoza giren bayanlarda meme kanserine yakalanma riski artmaktadır. Ayrıca doğum kontrol hapı veya menopoz döneminde kombine hormon ilaçlarını uzun süre kullanan bayanlarda düşük oranda meme kanseri riski artmaktadır. Kalıtsal meme kanseri genleri taşıyan bayanlarda, kalıtsal meme kanseri gelişme riski artmaktadır. Göğüs bölgesine ışınlama öyküsü olması. Yağ bakımından zengin beslenme ve kilo alma, alkol kullanımı, sigara içiciliği meme kanseri riskini arttırmaktadır.
“Meme kanserinin tanısını koymak için ilk sırada her iki memenin ve koltuk altının tam fizik muayenesi gelir. Memede veya koltukaltında ele gelen kitle, meme başından akıntı, meme başında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu, meme cildinde yara veya kızarıklık, ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması (portakal kabuğu görünümü), memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri gibi belirtilerin olması durumunda uzman bir hekime başvurulmalıdır. Eğer kanser hücreleri uzak organlara yayılım yapmışsa bu belirtiler görülmeyebilir.
“Ultrasonografi ve 40 yaşın üstündeki bayanlarda mamografi altın standarttır. Eğer aile öyküsü ya da kalıtımsal meme kanseri gen taşıyıcılık öyküsü varsa mamografi daha erken yaşlarda tercih edilebilir. Ayrıca tespit edilen görüntüye göre Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) gibi ek görüntüleme yöntemleri de yapılabilir. Son olarak memede tespit edilen görüntüye göre iğne ya da cerrahi biyopsi yapılarak kesin tanı konulur.
“Eğer tümör erken evrede yakalandıysa ilk olarak cerrahi tedavi tercih edilir. Cerrahi yöntemde meme tümörü, etrafında hastalıksız doku kalacak şekilde meme dokusundan çıkartılır ya da meme tümüyle alınır. Ayrıca koltukaltına tümörün yayılıp yayılmadığını anlamak için bazı lenf bezleri de çıkartılır. Yapılan cerrahi girişimle hastalığın evresi belirlenerek, hangi ek tedavilerin gerekli olduğu (ışın, hormon, kemoterapi) saptanır.
“Bayanların her regle bitiminde kendi meme muayenelerini yapması, 40 yaş ve üzeri bayanlarda tarama programlarının artması meme kanserinin erken dönemde saptanmasında önemli rol oynamaktadır.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .