Mehmet Göktürk ödülünü aldı

Mehmet Göktürk ödülünü aldı

28.01.2015

  Kırşehir Kent Konseyi Tarih, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı ve araştırmacı-sanat tarihçisi Mehmet Göktürk, “Medya” alanında ödüllendirildi. KIRŞEHİR Kent Konseyi Tarih Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Göktürk’ün “Seyfe Gölü ve Kırşehir’de Yakın Tarihte Sulak Alanlar” araştırması ödüllendirildi. Mehmet Göktürk, Kırşehir’de Aşıkpaşa gazetesinde yayımlanan “Seyfe Gölü ve Kırşehir’de Yakın Tarihte Sulak Alanlar” […]

 

Kırşehir Kent Konseyi Tarih, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı ve araştırmacı-sanat tarihçisi Mehmet Göktürk, “Medya” alanında ödüllendirildi.

KIRŞEHİR Kent Konseyi Tarih Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Göktürk’ün “Seyfe Gölü ve Kırşehir’de Yakın Tarihte Sulak Alanlar” araştırması ödüllendirildi.
Mehmet Göktürk, Kırşehir’de Aşıkpaşa gazetesinde yayımlanan “Seyfe Gölü ve Kırşehir’de Yakın Tarihte Sulak Alanlar” araştırmasıyla 1. Ödüllü Bölgesel Medya Yarışması’nda yazılı araştırma dalında birincilik ödülü kazandı.
Yarışmaya Kırşehir, Kayseri, Sivas, Niğde, Nevşehir, Yozgat illerinden 9 kategoride toplam 160 katılım oldu. Yarışma Kayseri Gazetecilik Cemiyeti ile Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce düzenlendi.
2008 yılında 20 yıllık bir araştırmanın ürünü olan “Tarihi ve Anıtları Işığında Kırşehir Mezar Taşları” adlı kapsamlı araştırmasını kitaplaştıran Mehmet Göktürk, “Seyfe Gölü ve Kırşehir’de Yakın Tarihte Sulak Alanlar” çalışmasının yarışma alanına taşınmasıyla birlikte öncelikle medya alanında Kırşehir’in tanıtımına katkı sağlandığını, Kırşehir Seyfe Gölü konusuna bir kez daha dikkat çekildiğinin söyledi.
Göktürk, yarışmaya dair ulusal medyada çok sayıda haberler yayınlandığını, sosyal medyada yer tuttuğunu, yarışmaya dair Kırşehir, Kayseri, Sivas, Niğde, Nevşehir, Yozgat yerel gazete ve televizyonlarında çok sayıda haber yapıldığını, yerel ve ulusal medyada Kırşehir adının yüzlerce kez geçtiğine vurgu yaparak Seyfe Gölü konusuyla yarışmada birincilik, ikincilik ve üçüncülük kazanılmasıyla Kırşehir’in tanıtılmasında başarılı bir katkı sunulduğu kanaatini belirtti.

64770_ copy
Kırşehir tanıtımının sadece yerel idarelere bırakılmaması gerektiğini ve ayrıca hemşehri bilinciyle hareket edilerek ulusal alanda her konuda Kırşehir’in gerek bireysel, gerekse toplum ve sivil toplum kuruluşlarınca gerekli ölçüde temsil edilmesinin ihtiyacı olan il ve şehir tanıtımını gerçekleştireceğini söyleyen Arkeolog Göktürk, Kırşehir Kent Konseyi Tarih Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı olarak 2014 Mart ayından beri her hafta Aşıkpaşa gazetesinde sayısı 50’ye ulaşan, tümüne yakını Kırşehir konulu olan yazılarının yayınlandığını, bu yazıların ortalama 5’er sayfadan hesaplandığında 250 sayfa gibi bir geniş yekun teşkil ettiğini, yazıların tümüne yakınının araştırma çalışmalarının ürünü olduğunu belirtti.
Bu çalışmaların bir Kırşehir kitabı gibi www.asikpasagazetesi.com internet adresinde yayımlandığını, araştırma yazılarının büyük bölümünün sosyal medyada facebook ve tweeter adreslerinde yer aldığını, bazı yazıların ise Kırşehir Kent Konseyi facebook adresinde yayınlandığını belirtti.
Katkı verdiği için mutluluk duyduğunu söyleyen Tarih Kültür ve Sanat Çalışma Grup Başkanı Göktürk, Kırşehir’de geniş ve önemli bir başarı gerçekleştirildiğini, kendi birinciliği yanında; makale köşe yazısı dalında Gürsel Seçilmiş hemşehrimizin ikincilik, röportaj dalında Burcu Öztürk’ün, sayfa düzeni dalında Semra Yılmaz’ın üçüncülük kazanmasıyla perçinli bir başarı sergilendiğini belirtti.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .