Medeniyetin tohumu Ahilik kutlanıyor…

Medeniyetin tohumu Ahilik kutlanıyor…

19.09.2017

ESNAFLARIN Piri Ahi Evran-ı Veli’nin felsefesi ve prensiplerini yaşatmak ve Ahi Evran-ı Veli’yi anmak amacıyla her yıl düzenlenen Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı görkemli bir törenle başladı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde kutlanan 30. Ahilik Haftası ve 53. Esnaf Bayramı’nda geleneksel kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, Gümrük […]

ESNAFLARIN Piri Ahi Evran-ı Veli’nin felsefesi ve prensiplerini yaşatmak ve Ahi Evran-ı Veli’yi anmak amacıyla her yıl düzenlenen Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı görkemli bir törenle başladı.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı koordinesinde kutlanan 30. Ahilik Haftası ve 53. Esnaf Bayramı’nda geleneksel kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşeyeva, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Bilgin, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, il protokolü, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki açılış programında konuşan Vali Necati Şentürk, en büyük medeniyet projesinin Ahilik olduğunu söyledi.
Cömertlik ve dürüstlük konularına Ahilerin çok önem verdiğini belirten Valimiz Sayın Necati Şentürk, “Kendi karnı açken, kendi muhtaçken elindekini bir başka muhtaca verirler. Sevdiği şeylerden Allah rızası için bir başkasına da verirler, onlarla paylaşırlar. Ahilerde cömertlik ve kul hakkı çok önemlidir. Ahilerin sofraları açık, kapıları açıktır. Can ve mal kardeşliği, ortaklaşa üretim ve tüketim, birlikte yaşama ilkeleri, sosyallik, eğitim hepsi Ahiliğin önem verdiği konulardır. Bu tarihten yüzyıllar önce Ahiler bu ilkeleri bu topraklarda hayata geçirmişler. Ahilik medeniyetlerin tohumudur. Gönül coğrafyamıza kök salan Ahiliği ilimizde kutlamaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Bu düşüncelerle 30. Ahilik Haftası’nın hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Milletvekili Mikail Arslan da, “Ahilik Haftası kutlamaları ilimizde çeşitli etkinliklerle coşkulu bir şekilde kutlanacak. Bu hafta Kırşehir için özel günler. Bütün Kırşehirli hemşerilerimi ve esnaflarımızı etkinliklere katılmaya davet ediyorum. Biz bu değerlerimize sahip çıkacağız ki dünya üzerinde tanıtılsın. Ahilik Kültürünü yaşatmak ve gelecek nesillere de aktarmak adına çalışmalar yürütüyoruz. Ahilik Haftası’nın kutlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi
Milletvekili Salih Çetinkaya da, “Ahilik Haftası’nın ilimizde coşkulu bir şekilde kutlanmasından dolayı mutluyuz. Ahiliğin başkenti Kırşehir’de Ahilik Haftası’nı layıkıyla kutlayacağımızdan eminim. Şanla şerefle dolu geçmişimizi unutursak ileriye gidemeyiz. Kırşehir’de başlayan Ahilik Haftası günümüzde tüm ülkemizde kutlanıyor. Umarım yakın zamanda bütün dünya ülkelerinde kutlanır. Bu düşüncelerle kardeşlik felsefesi olan Ahilik Haftasını kutluyorum.” şeklinde konuştu.
Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi de konuşmasında, “İlkeleri, felsefesi, değerleri zamanın ötesine geçerek bugüne kadar ulaşan Ahi Evran Hazretlerinin kurduğu Ahiliği yaşatmak adına kutlanan Ahilik Haftası vesilesiyle bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ahi Evran-ı Veli, Anadolu’nun Türkleşmesinde çok büyük katkı sağlamıştır. Ahi felsefesi yüzyıllar boyunca Anadolu insanı için sarsılmaz bir ölçü olmuştur. Esnafta güvenilir, insan hak ve hukukunu uygulayan, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olmayı olmazsa olmaz kabul eden bir anlayıştır Ahilik. Ahilikte sisteminde çıraklar eğitilir, yetiştirilir ve büyük bir usta yapılır. Günümüzde uygar dünyanın yapmaya çalıştığı anlayışı 13. Yüzyılda yaşatan bir yapıdır Ahilik. Ahilikte amaç en kaliteli üretimi toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapabilmektir. Bu çerçevede Ahilik ilkelerinin tanıtılması, esnafımızın bu ilkeleri yaşaması ve yaşatması, bu ilkelerin gelecek nesillere aktarılması bizim asıl görevimizdir” dedi.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Ahi Külliyesinin tamamlanması için gayretlerimiz devam ediyor. Ayrıca, kurulacak Ahilik Vakfı da Ahiliğe yeni bir perde açacak. Kırşehir, bütün altyapısı ve bütün dinamikleri ile Ahiliğin başkenti olmaya hazır” şeklinde konuştu.
Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşeyeva ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk’ün de birer konuşma yaptığı program Mehteran Bölüğü konseri ve halk oyunları gösterisinin ardından Dr. Yusuf Ekinci’nin Ahilik ile ilgili verdiği konferans ile sona erdi.
Vatandaşlara Ahi Pilavı ve Ahi Helvasının ikram edildiği Ahilik Haftası etkinlikleri, Vali Şentürk’ün Ahi Evran Külliyesinde Akpınar’ın tanıtımının yapıldığı sergiyi gezmesi ile devam etti.
Daha sonra, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk başkanlığındaki esnaf ve sanatkarlar Vali Necati Şentürk’ü ziyaret etti.
Dünya sigortacılığına ve sendikacılığına temel teşkil eden, esnaf ve sanatkarların piri, büyük mutasavvıf, Türkmen lideri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerini yaygınlaştırmak amacıyla, “Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut” prensibi temel alınarak 53 yıldır bayram, 30 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinlikleri çerçevesinde panel, çeşitli gösteriler, konserler ve konferanslar düzenlenecek.

“AHİLİĞİN YAŞATILMASI ONURUMUZDUR”
30. Ahilik Haftası kutlamalarına tüm Kırşehir halkını davet eden TSO Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “Hak ile sabır dileyip, bize gelen bizdendir. Akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir’ diyerek 12. yüzyılda, bu topraklarda, toplumsal adaletin sağlanması için ilk meşaleyi yakmış, Kırşehir’in tarihsel süreç içerisinde yarattığı en büyük değerlerden biri olan Ahi Evran-ı Veli’yi bu yıl 30.’su düzenlenecek olan Ahilik Haftası münasebetiyle bir kez daha saygıyla yad edeceğiz. Bugün, onun yerelden evrensele yükselmiş felsefesinin ışığında, esnaf ve sanatkarımıza yerleşen yüksek ticaret ahlakı ve çalışma disiplinin, günümüzde de yaşatılması, hem ekonomik gelişimimiz, hem de sosyal adaletin sağlanması açısından çok büyük önem taşımaktadır. Büyük değerimiz Ahi Evran-ı Veli’nin felsefesini yaşatmak ve yaymak bizim için büyük bir onurdur. Bu duygu ve düşüncelerle başta esnafımız olmak üzere bütün ticaret erbabının Ahilik Bayramı’nı kutluyor; bütün hemşehrilerimizi, 18-24 Eylül tarihlerinde yapılacak olan 30. Ahilik Haftası kutlamalarına davet ediyorum” dedi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .