MEB’den servislere gün ışığı ayarı

MEB’den servislere gün ışığı ayarı

14.09.2017

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmasının engellenmesi için bir genelge yayınladı. İllerdeki okul başlama saatleri buna göre ayarlanacak. Genelge doğrultusunda Vali Necati Şentürk’ün onayı ile Kırşehir’de de ders saatinin 08.00 olarak belirlenmesiyle okul servis saatleri de değişti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 Eylül tarihinde yeni öğretim yılında okul servislerini ilgilendiren bir genelge yayınladı. Milli […]

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmasının engellenmesi için bir genelge yayınladı. İllerdeki okul başlama saatleri buna göre ayarlanacak.
Genelge doğrultusunda Vali Necati Şentürk’ün onayı ile Kırşehir’de de ders saatinin 08.00 olarak belirlenmesiyle okul servis saatleri de değişti.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 Eylül tarihinde yeni öğretim yılında okul servislerini ilgilendiren bir genelge yayınladı.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz adına Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu imzasıyla yayınlanan genelgenin 4. maddesinde, “2017-2018 eğitim-öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceğinin göz önünde bulundurulması” istendi.
Alınan bu karar Kırşehir’de birkaç okula servis yapan servis esnafını memnun etmezken, saat belirlenmesiyle servislerin hızlarını ayarlayarak, kazaya sebebiyet verme tehlikesi de önlenmiş olacak.

Genelgede, “Taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi” talimatı verildi.
Kırşehir Valiliği’ne gönderilen genelgede Kırşehir’de iklim ve coğrafi koşullarının dikkate alınarak, ilk ders başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirlendi.
Okula giriş ve servis saatleri de Kırşehir Valiliği tarafından belirlendi. Kırşehir’de özellikle ikili eğitim gören okullarda öğrencilerin ders saati 08.00 olarak belirlenirken, okul servislerinin de saatlerini bu saate göre ayarlamaları gerekiyor.
Genelgede akşam çıkış saatiyle ilgili herhangi bir bilgi yer almadı.
KAYIT PARASI İSTEYENE İŞLEM YAPILACAK
BU ARADA her yıl okulların açılma zamanında tartışma konusu olan kayıt parası ile ilgili de, velilerden kayıt ücreti adı altında ücret talep edilmemesi gerektiği hatırlatılan genelgede, isteyen okul yöneticileri hakkında işlem yapılacağı kaydedildi.
Geçen yıl sabahın erken saatlerinde öğrencilerin yollara düşmesi yoğun eleştirilere neden olmuştu. Uykulu gözlerle ders başı yapan öğrenciler için yeni bir adım atıldı. İkili eğitim yapan okullarda derslerin saat 08.00’den önce başlatılmaması talimatı verildi.
Yeni uygulama tekli eğitim yapan okulları memnun ederken ikili öğretim olan kurumlarda ders çıkış saati 19.00’u bulacak.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .