Mart 2019 yerel seçimleri

Mart 2019 yerel seçimleri

25.10.2018

Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli yerel seçimler için siyasi partilerde hareketlilik her geçen gün artıyor. Her partiden aday adayları ortaya çıkarak adaylıklarını açıklıyorlar. Kırşehir’de şu anki duruma bakılırsa seçimin CHP ile AKP arasında çetin bir yarışa sahne olması bekleniyor. Eğer genel seçimlerde olduğu gibi partiler arasında gizli ya da açık ittifaklar kurulursa diye düşünülürken […]

Mart 2019 tarihinde yapılacak olan mahalli yerel seçimler için siyasi partilerde hareketlilik her geçen gün artıyor. Her partiden aday adayları ortaya çıkarak adaylıklarını açıklıyorlar. Kırşehir’de şu anki duruma bakılırsa seçimin CHP ile AKP arasında çetin bir yarışa sahne olması bekleniyor.
Eğer genel seçimlerde olduğu gibi partiler arasında gizli ya da açık ittifaklar kurulursa diye düşünülürken AKP ile MHP’nin arası açıldı. MHP Cumhurbaşkanlığı seçiminde verdiği desteği sanki çekti, o zaman yüzde on bir oyunu geri aldığını düşünürsek sonuçları yeniden değerlendirmek gerekir.
Yerel seçimlerde sürpriz sonuçların çıkacağı şimdiden anlaşılıyor. Genel seçimde AKP adaylarına kızan seçmen ittifak halindeki MHP ye oyunu vermişti. Yerel seçimlerde de aynı durum yaşanırsa AKP’nin seçimi kaybetme ihtimali yüksek.
Kırşehir’i üç dönemdir AKP’li belediye başkanları yönetiyor. İyi diyen de var, kötü diyen de. Zira şehir içinde yapılan düzenlemeyi doğru bulanların olduğu gibi, yanlış olduğunu söyleyenler çoğunlukta. Caddelerin çok daraltılması, bazı caddelerde trafiğe tek yönden verilmesi, Cacabey Camiinin yanında yapılan çalışmanın uzun zaman alması eleştiri konusu yapılmaktadır.
Dahası, şehrimizin hastane kavşağına yapılarak Kırşehir’i ortadan ikiye bölen ucube üst geçit her kesimden insanların eleştiri konusu olmaya devam ediyor. Çevre yolu projesinin durdurulması da başka bir konu…
Zaten Kırşehir’e kalıcı ve istihdam yaratıcı büyük projeler yapılmadığı gibi, sadece ufak tefek park bahçelerle, çiçek ekim dikimiyle yetinildiği için genel seçimde AKP’nin şehir merkezinde oy kaybı yaşadığı görülüyor.
Evet, gerçekler acıdır paylaşmak gerekir, aynı durumun yerel seçimlerde de artarak devam edeceği artık bilinmektedir.
Sadece bu mu?
Ekonomide yaşanan olumsuzluklar da AKP’nin oy kaybetmesini hızlandıracak gibi…
AKP’nin belediye başkanı adayı kim olursa olsun fark etmez oy kaybının devam etmesi artık önlenemez. Birçok ilde olduğu gibi Kırşehir’ de de seçimin kaybedeni olacak gibi, zira Kırşehir kamuoyu öyle görüntü vermektedir.
Buradan Kırşehir’i yönetmeye aday adayı olan tüm siyasi partilerin temsilcilerine de sözümüz var. Kırşehir halkının bildiği gördüğü ve yüksek sesle düşündüğü yanlış yapılanları ve olumsuzlukları bu güne kadar tek kelime etmeyip hiç gündeme getirmediler, halkın arasında yoklar, basında yoklar, doğruya doğru, yanlışa yanlış demeyenlerin şimdi aday olduklarında ne söyleyecekleri merak konusu doğrusu…
Gelinen nokta da, artık seçmenin ne istediğine ve nasıl düşündüğüne bakmak gerekir. Klasik yöntemlerle seçim kazanma dönemi artık bitmiştir. Siyasi partilerin ve adayların hazırlayacağı plan ve projelerle seçmende kabul görmesi gerekir. Seçmen yaşamını doğrudan etkileyecek ve kolaylaştıracak projelere göre karar verecektir. Bu da ancak sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile mümkün olur.
Cumhuriyet Halk Partisi ve çıkaracağı belediye başkanı adayı, seçmenin yaşamını doğrudan etkileyecek sosyal projeleri ile seçmende karşılık bulmaya ve Mart 2018 yerel seçimlerini kazanmaya en yakın parti olarak görülmektedir.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .