Mahalli seçimler yakın

Mahalli seçimler yakın

17.12.2018

Memleket mahalli seçimlere hazırlanırken siyasi partilerde de hareketlilik bir hayli yüksek. AKP ile MHP’nin genel seçimlerin ardından yerel seçimlerde de koalisyon yapacağı konuşuluyordu, ancak şu anki duruma bakılırsa her ikisi de seçimi kazanmasının zora girdiği illerde birbirlerine destek olmaya net olmasa da ikna oldular gibi sanki. Ama yaptıkları koalisyon birlikteliği tavanda yapıldı görüntüsü var, tabanda […]

Memleket mahalli seçimlere hazırlanırken siyasi partilerde de hareketlilik bir hayli yüksek. AKP ile MHP’nin genel seçimlerin ardından yerel seçimlerde de koalisyon yapacağı konuşuluyordu, ancak şu anki duruma bakılırsa her ikisi de seçimi kazanmasının zora girdiği illerde birbirlerine destek olmaya net olmasa da ikna oldular gibi sanki. Ama yaptıkları koalisyon birlikteliği tavanda yapıldı görüntüsü var, tabanda böyle bir koalisyon olasılığı hiç görünmüyor.
Zira yerelde seçmen oy kullanırken ince eleyip sık dokuyor. Kendi yaşadığı kasaba, ilçe veya şehir’in kalkınması, daha iyi yaşanılır hale getirilmesi ve ayrıca adayın seçmende karşılık bulmasına, bilgi ve becerisine, geçmişte yapmış olduğu kalıcı hizmetlerine bakar ve tercihini bu yönde kullanır. Öyle benim partimdir aday yetersiz de olsa oy vermeliyim düşünceleri gerçeklerden uzaktır.
Tüm illerde olduğu gibi, Kırşehir’de de birçok senaryolar yazıldı çizildi, MHP ile AKP’nin tek adayla gideceği, AKP’nin MHP’yi destekleyeceği v.s söylenilmişti, ancak, önce MHP adayını açıkladı ve Ardından da AKP Belediye başkan adayını açıklamak suretiyle seçimlere kiminle ve nasıl gidileceğini açıklamış oldular.
Özellikle AKP seçmeni oy oranlarının düştüğünü biliyor, CHP’nin hızlı yükselişi de AKP yöneticilerini ciddi endişelere sevk etmektedir. Zira seçimin AKP ile CHP arasında geçeceği zaten baştan belli olmuştu.
Artık partilerde saflar belirlenmeye başladı, AKP seçmeninin kendi partisinin çıkartmış olduğu adaya, yine MHP seçmeninin de kendi adayına oy vereceği belli oldu yani bu cephe de ittifak, koalisyon, birliktelik falan ne derseniz deyin yok. Kamuoyuna yansıyanlara bakılırsa bu kez atı alan Üsküdar’ ı da geçemeyecek çünkü CHP zaten adayı ve örgütüyle 24 Haziran’da olduğu gibi yine, Üsküdar da karargâh kurmuş durumda. O halde AKP’nin bu kez, Üsküdar’ a gelmesi sanki söz konusu olamaz.
CHP ve İYİ partinin henüz adayları resmiyet kazanmadı, ancak üç aşağı beş yukarı belli gibi. Şimdi yapılması gereken açık ve net, her iki parti AKP ve MHP dışında kalan partilerle de iletişim kurmak suretiyle Belediye başkanı adayı ve meclis üyeliklerini seçmen tabanında karşılığı pozitif olan isimleri belirleyerek seçimin galibi olmak durumundadır.

CHP tabanında seçmenin hiçbir bahanesi artık olamaz. Olmazsa olmazı birlik ve beraberlik içinde tek vücut gibi hareket ederek seçimin galibi olmasıdır. Cumhuriyet Halk Partisi seçmeni sadece geçmişin bekçileri değil geleceğin öncüleridirler. CHP tabanı nerede, ne zaman, ne yapacağını ve nasıl davranacağını gayet iyi bilir.
Birlik ve beraberliğin nasıl sağlanacağını, seçimin kazanılması için yapılması gerekenleri uygulamaya koyacak bilgi ve birikimi olan deneyimli kadroları ve örgütü zaten vardır. 31 Mart 2019 günü her kesimden insanların tabanda bir araya gelerek yapacağı ittifakla seçimin sonucunun belirleneceği gözüküyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .