Mahalli Çevre Kurulu toplandı

Mahalli Çevre Kurulu toplandı

03.02.2015

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarından tıbbi atıklar için kilogram başına 2,50 TL, ASM hekimlerinden de tıbbi atık bertaraf ücreti yıllık 140,00 TL alınacak… KIRŞEHİR’DE Mahalli Çevre Kurulu toplantısı yapıldı. 29 Ocak Perşembe günü Vali Yardımcısı Vekili Mucur Kaymakamı Arif Yalçın başkanlığında Mahalli Çevre Kurulu bir araya geldi. Toplantıda Kırşehir Mahalli Çevre Kurulu’nca 2015 yılı Mahalli […]

Kamu ve özel sağlık kuruluşlarından tıbbi atıklar için kilogram başına 2,50 TL, ASM hekimlerinden de tıbbi atık bertaraf ücreti yıllık 140,00 TL alınacak…
KIRŞEHİR’DE Mahalli Çevre Kurulu toplantısı yapıldı.
29 Ocak Perşembe günü Vali Yardımcısı Vekili Mucur Kaymakamı Arif Yalçın başkanlığında Mahalli Çevre Kurulu bir araya geldi.
Toplantıda Kırşehir Mahalli Çevre Kurulu’nca 2015 yılı Mahalli Çevre Kurulu toplantı tarihleri ile 2015 yılı tıbbi atık bertaraf ücretlerinin belirlenmesi ve havai fişek kullanım izin talebi konulu gündem görüşüldü.
2015 Yılı Mahalli Çevre Kurulu Toplantı tarihleri Kırşehir Valiliği Toplantı Salonu’nda saat 14.00’te 9 Nisan 2015 Perşembe, 9 Temmuz 2015 Perşembe ve 8 Ekim 2015 Perşembe günü olarak belirlendi.
Kamu ve özel sağlık kuruluşlarından tıbbi atıklar için kilogram başına 2,50 TL, ASM hekimlerinden de tıbbi atık bertaraf ücreti yıllık 140,00 TL alınacak.
Toplantıda 2015 yılı tıbbi atık bertaraf ücretlerinin belirlenmesine ilişkin, “2872 sayılı Çevre Kanunu’na istinaden 22.07.2005 tarih ve 25881 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliğinin 23. maddesinde ‘Tıbbi atık üreticileri, ürettikleri atıkların toplanması, taşınması ve bertarafı için gereken harcamaları, bertaraf eden kurum ve kuruluşa ödemekle yükümlüdürler. Bu yönetmelikteki teknik kriterlere uygun olmak şartıyla, toplama, taşıma ve bertaraf harcamalarına esas olacak tıbbi atık bertaraf ücreti, her yıl tıbbi atık üreticileri ve bertaraf edecek kurum ve kuruluşların görüşleri de alınarak 11 Mahalli Çevre Kurulu tarafından tespit edilir’ hükmü yer almaktadır. Tıbbi atıkların toplama, taşıma ve bertaraf harcamalarına esas olacak tıbbi atık bertaraf ücreti ile ilgili olarak Kırşehir İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü, Özel Sağlık Kuruluşları, İl ve İlçe Belediye Başkanlıklarından alınan görüşler Mahalli Çevre Kurulumuzda değerlendirilmiştir. Buna göre 2015 yılından geçerli olmak üzere tıbbi atık toplama, taşıma ve bertaraf ücretinin ilimizdeki kamu ve özel sağlık kuruluşlarından kaynaklı tıbbi atıklar için kilogram başına KDV hariç 2,50 TL/kg bedel alınmasına. İlimizdeki Aile Sağlığı Merkezlerinden oluşan tıbbi atıklar için Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli her bir hekim için tıbbi atık bertaraf ücreti KDV hariç yıllık 140,00 TL bedel alınmasına. Türkiye Kızılay Derneği Kırşehir Kan Merkezi’nin tıbbi atıklarının ücretsiz bertaraf edilmesi. Tıbbi atıkların toplanması, geçici depolanması, taşınması ve nihai bertarafının sağlanmasında Belediyeler ve yetkilerini devrettiği kişi ve kuruluşlar tarafından Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’ndeki esaslara uyulmasına” şeklinde karar alındı.

haberler16709_3 copy
Havai fişek kullanım izin talebi ile ilgili gündem maddesine ilişkin Mahalli Çevre Kurulu, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğinin 26/ğ maddesinin; “Eğlence maksadıyla patlayıcı, maytap, havai fişek ve benzeri şeyleri kullanmak, ateşlenmek gibi benzeri faaliyetlerin, çok hassas ve az hassas kullanımlarının bulunduğu alanlarda yapılması yasaktır. Bu faaliyetler hassas ve az hassas kullanımlarının bulunduğu alanlarda ancak İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile belirlenecek alanlarda ve saatlerde, 14.08.1987 tarihli ve 87/12028 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe giren Tekel Dışı Bırakılan Patlayıcı Maddeler Av Malzemesi ve Benzerlerinin Üretimi, İthali, Taşınması, Saklanması. Depolanması. Satışı, Kullanılması, Yok Edilmesi, Denetlenmesi Usul ve Esaslara İlişkin Tüzüğün 117’nci maddesine istinaden yerel mülki amirinden izin alınarak yapılabilir’ hükmü gereğince Kristal Düğün Salonu’nda eğlence maksadıyla patlayıcı, maytap, havai fişek ve benzeri şeyleri kullanmak, ateşlemek gibi benzeri faaliyetlerin 21.00-23.00 saatleri arasında Valilik makamından (İl Emniyet Müdürlüğü’nden) izin almak kaydı ile havai fişek kullanımının düğün salonunun ana giriş kapısının baz alınması durumunda düğün salonunun güneydoğu (düğün salonun arka kısmı) kanadında yaklaşık 50 metrelik parke taşıyla döşeli zemin alanda yapılmasına” oy birliği ile karar verdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .