Liselilere ‘ortak sınav’ sürprizi

Liselilere ‘ortak sınav’ sürprizi

19.01.2015

Bu yıl Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre, bütün notlar verildikten sonra herhangi bir dersten puanı 50’nin altında olan öğrencilere ‘ortak sınav’ uygulanacak. Daha önce yaz aylarında uygulanan ‘ortalama yükseltme sınavları’ dönem içine çekildi. Milli Eğitim Bakanlığı, 13 Eylül 2014 tarihinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle, liselerde zayıf notu olan öğrenciler için bir nevi ‘kurtarma […]

Bu yıl Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre, bütün notlar verildikten sonra herhangi bir dersten puanı 50’nin altında olan öğrencilere ‘ortak sınav’ uygulanacak. Daha önce yaz aylarında uygulanan ‘ortalama yükseltme sınavları’ dönem içine çekildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 13 Eylül 2014 tarihinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle, liselerde zayıf notu olan öğrenciler için bir nevi ‘kurtarma yazılısı’ yerine geçecek ‘ortak sınav’ zorunluluğu getirdi. Herhangi bir dersten ortalaması 50’nin altında olan bütün öğrenciler bu sınavlara girmek zorunda. Sınava girmeyenler ‘sıfır’ alacak ve not hesaplamasına bir yazılı daha ekleneceği için ortalamaları daha da düşecek.
Sınavlara notunu yükseltmek isteyen öğrencilerin de girebileceğini belirten Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, her okulun sınavları kendisinin yapacağını söyledi.
Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nden gönderilen yazıda, “Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre her dönemde yazılı, uygulamalı sınavlar, performans ve proje çalışmaları sonucunda herhangi bir dersten başarısız dersi olan öğrencilere bir yazılı sınavdan daha yararlanma imkânı veriliyor. Bu sınavlara zayıfı olan öğrenciler zorunlu, ortalamasını yükseltmek isteyen öğrenciler ise isteğe bağlı olarak girecekler. Öğrenciler bu sınavlar sonucunda da notunu yükseltemezse ve bir üst sınıfa bazı derslerden sorumlu geçerse sorumluluk sınavlarına da girme hakkı var. Sorumluluk sınavları Eylül ve Şubat aylarında yani birinci ve ikinci dönemin ilk haftasında yapılıyor” denilirken, kurtarma sınavları ile ilgili haber ekibimize bilgiler veren Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, şunları söyledi:
“Ortaöğretim kurumlarımızda dersleri zayıf olan veya herhangi bir şekilde raporlu olması nedeniyle sınavlara giremeyen öğrencilerimizin ortak sınavla ilgili Bakanlığımız Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından yazımız gelmiştir.
“Bu ortak sınava mazeretleri sebebiyle yazılıya giremeyen öğrenciler girdiği gibi diğer öğrencilerimizde bu sınavlara notunu yükseltmek amacıyla girer ve bu girdiği sınavlarla ilgili not ortalaması, kaç sınava girdiyse onun ortalaması alınmak suretiyle notları almış olur. Eğer bu sınavlarda kopya çeken olursa K veya girmediyse G konur. Yine notları buna göre bölünür, yani bu girmediği sınavların ortalaması alınmak suretiyle sonuçlar ilan edilir. Bu dönemin sonuna kadar yapılacak. Şu an tedbirler alındı. Her okul kendi nispetinde sınavları yapacaklar.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .