Kutlu Doğum Haftası’nda ‘Birlikte Yaşama Ahlakı’ irdelenecek

Kutlu Doğum Haftası’nda ‘Birlikte Yaşama Ahlakı’ irdelenecek

09.04.2015

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla bu yıl Kırşehir Müftülüğü’nün yanı sıra din görevlileri ile Kur’an Kursu öğreticileri de hazırladıkları programla çeşitli etkinlikler gerçekleştirecek…

Her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası kapsamında Kırşehir’de de çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Kırşehir İL Müftülüğü’nün yanı sıra din görevlileri ile Kur’an Kursu öğreticileri tarafından da hafta dolayısıyla çeşitli faaliyetler düzenlenecek.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in doğumunun 1444. yıldönümü dolayısıyla kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl belirlenen ana tema bu yıl ‘Daha İyi Bir Dünya İçin Sevgi, Saygı ve Merhamet; Hz. Peygamber ve Yaşama Ahlakı’ olarak belirlenirken, ilimiz Kırşehir’de gerçekleştirilecek Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, 14 Nisan 2015 Salı günü başlayacak.
Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Kırşehir İl Müftülüğü tarafından hazırlanan kutlama programında 14 Nisan 2015 Salı günü saat 09.30- 10.30 saatleri arasında Valilik, Belediye, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü gibi kamu kurum ve kuruluşlar ziyaret edilecek.
Kutlu Doğum Haftası açılış töreni ise saat 10.30’da Ahi Evran Külliyesi’nde gerçekleştirilecek. Ahi Evran Camii avlusunda Mukaddes Emanetler Resim Sergisi açılacak.
Kırşehir İl Müftülüğü tarafından hazırlanan program kapsamında 14 Nisan Salı günü saat 10.00-11.00 arası Ahi Evran Külliyesi alanında kan bağış kampanyası yapılacak.
14 Nisan Salı günü Terme Caddesi’nde Mehter Takımı gösterisinin ardından gül dağıtımının yapılacağı programda, saat 12.00’de Cacabey Meydanı’nda Kutlu Doğum Aşı İkramı yapılacak. Aynı gün Cacabey Meydanı’nda Kur’an Ziyafeti programının ardından 14.00-15.30 saatleri arasında Cacabey Meydanı’nda Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu tarafından konferans verilecek. Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla yapılan bilgi yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verileceği 14 Nisan Salı günkü programda, 20.00-21.00 saatleri arasında Cacabey Meydanı’nda Kur’an-ı Kerim ziyafeti verilecek.
15 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 10.30-12.00 arasında Aşıkpaşa Kapalı Spor Salonu’nda bayanlara yönelik program, 11.30-12.00 saatlerinde Aşıkpaşa Kapalı Spor Salonu’nda 40 Hadis Ezberleme Ödül Töreni, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta ziyaret yapılacak, şehit aileleri ile gaziler de ziyaret edilecek.
15 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 14.30-16.00 arasında Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde, 20.00-21.00 saatlerinde de KYK Kırşehir Kervansaray Öğrenci Yurdu’nda Prof. Dr. Ali Erbaş konferans verecek.
16 Nisan 2015 Perşembe günü saat 14.00’te Huzurevi, saat 10.00’da Kırşehir Açık Ceza İnfaz Kurumu, saat 15.00’te Fatma Bacı Sevgi Evleri ziyaret edilecek.
17 Nisan 2015 Cuma günü saat 09.30’da Sıddık Demir Anadolu Lisesi’nde İl Müftüsü Mehmet Şahin tarafından konferans verilecek. Saat 11.30’da da Ahmet Yesevi Camii’nde Kutlu Doğum Haftası Vaaz ve Hutbesi verilecek. Cuma namazı çıkışında da Ahmet Yesevi Camii’nde Kutlu Doğum Aşı İkramı yapılacak.
18 Nisan 2015 Cumartesi günü saat 05.00’te Ahmet Yesevi Camii’nde sabah namazı buluşması gerçekleştirilecek ve kahvaltı ikram edilecek. 19 Nisan 2015 Pazar günü de saat 11.50’de Ahmet Yesevi Camii’nde Mevlid-i Şerif okunacak ve Hatim Duası yapılacak. 40 Hadis Ezberleme Ödül Töreni’nin de gerçekleştirileceği Ahmet Yesevi Camii’nde namaz çıkışı Kutlu Doğum Aşı İkramı yapılacak.

kapak copy
2015 yılı Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla din görevlilerince hazırlanan etkinliklerde de 15 Nisan 2015 Çarşamba günü Karlıoğlu Camii’nde öğle namazına müteakip Kutlu Doğum Pilav İkramı, 16 Nisan Perşembe günü Recep Kımçak/Büngüldek Camii’nde mevlit okunacak ve gül dağıtılacak. Ulucan Dayan İlköğretim Okulu’nda öğrencilere bilgi yarışması ve yemek ikramı, Molla Osman Cami’nde de öğle namazının ardından hatim duası-mevlit, yemek ikramı, gül dağıtımı, Kervansaray Mahallesi Tepe Camii’nde mevlid-i şerif programı gerçekleştirilecek ve Aşıkpaşa İlköğretim Okulu’nda öğrencilere Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından oluşan kitaplar dağıtılacak ve hasta ziyaretleri gerçekleştirilecek.
Kerimverdi Camii görevlileri Erol Güngör İlköğretim Okulu’nda öğrencilere kandil simidi dağıtarak, Hz. Peygamber hakkında bilgiler anlatacak. 17 Nisan Cuma günü de Hasan Yüceer Camii’nde hatim ve mevlit programı, Küçük Kındam Camii’nde mevlid-i şerif ve hatim duası, yemek ikramı; Koşuyeri Camii’nde hatim ve mevlit duası ile Kutlu Doğum Pilavı ikramı yapılacak. 18 Nisan Cumartesi günü Karahıdır Yayla Mahallesi Camii’nde birlikte sohbet merasimi, Kutlu Doğum Pilavı ikramı; 19 Nisan Pazar günü de Özbağ Karşıyaka Camii’nde öğle namazının ardından mevlit ve ilahiler okunacak, yemek ikramı ve gül dağıtımı yapılacak. Özbağ Helvacılar Camii ile Özbağ Kışlapınar Camii’nde de Kutlu Doğum Haftası Programı kapsamında Kur’an tilaveti, hadis demeti, mevlid-i şerif, ilahiler ve gençler şiir okuyacak, pilav ikramı yapılacak.
Özbağ Örcün Camii’nde öğle namazı öncesi avluda Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duası, namaz sonrası yemek ikramı; 19 Nisan Pazar günü Karahıdır Merkez Camii’nde kan bağışı kampanyası; Kortulu Köyü Camii ile Hacı Ömer Durak Camii’nde kan bağışı kampanyası yapılacak, kutlu doğum ikramı, hatim mevlit duası, eşlerle birlikte Huzurevi ziyareti, gül dağıtımı yapılacak.
Bu arada din görevlileri tarafından hazırlanan program çerçevesinde 15 Nisan Çarşamba günü Fatma Gökbulut Kız Kur’an Kursu’nda, 16 Nisan Perşembe günü H. Faika Çobanoğlu Kız Kur’an Kursu’nda, Özbağ Kışlapınar Kız Kur’an Kursu’nda, Toklumen Y. Ilıca Kız Kur’an Kursu’nda, Toklumen Kız Kur’an Kursu’nda, 1071 Sultan Alparslan Kız Kur’an Kursu’nda, 17 Nisan Cuma günü Sıdıklı Kumarkaç Köyü Kız Kur’an Kursu’nda, Lalezar Kız Kur’an Kursu’nda, Sıdıklı Küçükoba Köyü Kız Kur’an Kursu’nda bayanlara yönelik konferans programı ve yemek ikramı yapılacak.

2015 yılı Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Kur’an Kursu öğreticileri tarafından hazırlanan kutlama programı çerçevesinde de 17 Nisan Cuma günü Buhara Kız Kur’an Kursu’nda, 20 Nisan Pazartesi günü Sosyal Hizmetler Merkezi tarafından Kültür Merkezi’nde; Hz. Ali Kız Kur’an Kursu’nda; Nazmiye Toklucu Kız Kur’an Kursu’nda; Hatice Hatun Yatılı Kız Kur’an Kursu’nda bayanlara yönelik program düzenlenecek.

Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla 14 Nisan Salı günü saat 09.30’da Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin başkanlığındaki heyet, Vali Necati Şentürk ile Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’yi makamlarında ziyaret edecek.
Ahi Külliyesi’nde saat 10.30’da Mukaddes Emanetler Resim Sergisi açılışının ardından Ahi Sokağı’nda Kur’an Kursları Kermes açılışı gerçekleştirilecek.
Eski Sanayi Sitesi’nden başlayacak ve Cacabey Meydanı’nda son bulacak Kutlu Doğum Yürüyüşü ise saat 11.00’de gerçekleştirilecek.
Anıt Meydanı’nda Kutlu Doğum Pilavı ikramının ardından Cacabey Meydanı’nda İmam-Hatip Ortaokulu İlahi Korosu’nun sunumunu, Mısırlı Hafız Mahmut Tuhi’nin Kur’an-ı Kerim tilaveti izleyecek.
İl Müftüsü Mehmet Şahin’in açış konuşması sonrasında sırasıyla Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ve Vali Necati Şentürk birer konuşma yapacak.
Ödül töreni sonrasında saat 15.00’te başlayacak Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun konferansını İl Müftülüğü İlahi Korosu’nun sunumu ve Mısırlı Hafız Ahmet Naina’nın Kuran-ı Kerim ziyafeti izleyecek.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .