Kurbanlıklar el yakıyor, vatandaş düşüş bekliyor!

Kurbanlıklar el yakıyor, vatandaş düşüş bekliyor!

17.08.2017

Kırşehir Lokantacılar, Pastacılar ve Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü: “Kurbanlıklar 850-2 bin lira arasında”

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık arayışına giren Kırşehir’deki vatandaşlar, fiyatları görünce adeta şaşkına dönüyor.
Kurban bayramına sayılı günler kala vatandaşların gündemini oluşturan kurbanlık fiyatları geçen yılla aynı gibisinden açıklamalar yapıladursun, aksine bu yıl biraz daha yüksek. Özellikle küçükbaş hayvanlarda biraz gösterişli kurbanlığın en az bin liradan başlarken, büyükbaşların kişi başına en ucuzu bin 500 liradan başlıyor, 2 bin liraya kadar çıkıyor.
1-4 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan Kurban Bayramı öncesi satışa sunulan kurbanlık fiyatlar el yakarken, Kırşehir Lokantacılar, Pastacılar ve Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, besicilikteki maliyetlerin artışı devam ettiği sürece hayvan fiyatlarının yükseleceğini, dolayısıyla bu yıl da fiyatların maliyetlere paralel olarak yüksek olduğuna dikkati çekti.
Türkiye’de hayvancılıktaki yanlış politikaların hayvancılığı bitirme noktasına geldiğini, et ve hayvan ihtiyacını ithalatla çözme arayışlarının sonuç vermeyeceğini ifade eden Hasan Ünlü, “Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hemşehrilerimiz kurbanlık almak için harekete geçti. Tabi geçen yıla göre aynı olmasını bekleyenler de var. Bu mümkün değil. Çünkü maliyetler sürekli artarken, fiyatların düşmesi beklenemez. Devlet kurbanlık için Angus getirmeye başladığı için fiyatlarda belki 100-200 lira düşürülebilir. Onun dışında zor. Kırşehir’de küçükbaş kurbanlık 800- bin 250 lira arasında büyükbaş ise kişi başına 1,5-2 bin lira civarında olur. Kurbandan sonraki satışlar için et, balık besiciler mal getirtmeye başladı. Et-Balık Kurumu’na yazılıyor. Devlet yazıldığımız malı erken getirmiyor. Yazıldığımız mal erken gelse sıkıntımız olmayacak. Mart’ta yazıldığımız danalar Mayıs’ta geldi. Nisan’da yazılanlar Haziran’da geldi. Haziran’da yazılanların malları ise hâlâ gelmedi. İki-üç ay gecikmesi bizleri perişan ediyor. Dolayısıyla kurbanlık fiyatlarının düşmesi şu aşamada zor gözüküyor” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .