Kurbanlık satış ve kesim yerleri belirlendi

Kurbanlık satış ve kesim yerleri belirlendi

17.08.2017

Aykırı hareket edenlere hayvan başına 2.752 TL idari para cezası uygulanacak…

KURBAN Bayramı’na sayılı günler kala hazırlıklar devam ederken, Kırşehir’de Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından kurban kesim ve satış yerleri belirlendi.
Kırşehir Kurban Hizmetleri Komisyonu kararına göre, Kırşehir Merkez İlçe’de Kırşehir Ticaret Borsası, Kaman ilçesinde Kaman Hayvan Pazarı, Mucur ilçesinde Mucur Terminal Yanı, Akpınar ilçesinde Örenler Mevkii’nde kurban satışları yapılabilecek.
Kırşehir’de kurbanlık kesimleri ise Merkezde İstanbul Et Kombinası, Kırşehir Et Kombinası, Kısmet Et Kombinası, Kapalı Pazaryeri; Kaman ilçesinde Kuluncak Mezbahanesi, Mucur ilçesinde Belediye Eski Mezbahanesi, Akpınar ilçesinde Örenler Mevkii’nde yapılacak.
Kurbanlık hayvan satın alırken “Dini ölçülere uygun olması, sağlıklı, besili olması, gebe olmaması, veteriner sağlık raporunun bulunması, aşı kaydı olması, kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesi, sığırların iki yaşını doldurmuş olması” gibi hususlara dikkat edilmesi gerekiyor.
Kurban olarak kesilen sığır cinsi hayvanların kulak küpe ve pasaportları, üreticiler, satıcılar, kasaplar, kasap yardımcıları, veteriner hekimler, muhtarlar, belediye zabıta görevlileri, vekâletle kurban kesim organizasyonu yapanlar ve diğer görevliler vasıtasıyla Kırşehir İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne Kurban Bayramı’nı takip eden 7 gün içinde teslim edilecek.
Kırşehir İl Müftülüğü Kurban Hizmetleri Komisyonu, hayvan hareketlerinde uygulanacak esaslar ile kurbanlık hayvanların sevkleri sırasında yapılacak kontroller, kurban satış yerlerinde alınacak önlemler ile ilgili bilgiler verdi.
Hayvanların pazarlarda ve özellikle satılmayanların geri dönüşlerinde herhangi bir risk taşımaması için, sevk öncesi özellikle şap hastalığı yönünden aşı ve bağışıklık sürelerine dikkat edilecek.
Kurbanlık hayvan yetiştiren işletmelerdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar salgın hastalıklar yönünden kontrol edilecek.
Hayvan sevklerinin 17 Ağustos itibarıyla başlayacağı belirtilirken, sevk edilecek kurbanlık hayvanlar için TÜRKVET üzerinden tanzim edilen veteriner sağlık raporu düzenlenmeden önce usulüne uygun bastırılmayan, silintili ve okunaksız olan pasaportlar/nakil belgeleri işleme konulmayacak.
Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık hayvanların sevklerinin kontrol ve denetimi açısından Kırşehir İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı ve Belediye Zabıtası ile sıkı işbirliği ve koordinasyon sağlanarak, belgesiz hayvan hareketlerine karşı düzenlenen yol kontrol ve denetimlerin sayısı artırılacak.
Kurban Bayramı öncesi ve bayram süresince Kırşehir Belediyesi Zabıta ekipleri aralıksız denetim yapacak.
hususlara aykırı hareket edenlerden;
1) Park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu gereğince 203 TL,
2) Kurban kesim yerlerinde gerekli yasaklara uymayan ve önlem almadan kurban atıklarını toprağa veren tesislere ise Çevre Kanunu gereğince toplu kesimler için 50.975 TL, bu fiilin konutlarda işlenmesi halinde 1.267 TL cezai işlem uygulanır.
b) Cadde, sokak ve parkları kurban kesim yeri olarak kullananlar ile kurban kesiminden sonra kan, atık ve iç organları sokak, cadde ve parklarda bırakanlara, yetkili birimlerce gerekli yasal yaptırımlar uygulanır.
c) 24.06.2004 tarihli ve 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 12’nci maddesinin birinci fıkrasına göre; hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır. Bu hükümlere aykırı hareket edenlere hayvan başına 1.097 TL idari para cezası uygulanır.
ç) 5199 sayılı kanunun 12’nci maddesinin ikinci fıkrasına göre “Dini amaçla kurban kesmek isteyenlerin kurbanlarını dini hükümlere, sağlık şartlarına, çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde bir anda kesimi, kesim yerleri, ehliyetli kesim yapacak kişiler ve ilgili diğer hususlar Bakanlık, kurum ve kuruluşların görüşü alınarak, Diyanet İşleri Başkanlığının bağlı olduğu Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir” hükmüne aykırı hareket edenlere hayvan başına 2752 TL idarî para cezası uygulanır.
d) 5199 sayılı kanunun 14’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre; hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 546 TL idari para cezası uygulanır.
e) 5199 sayılı kanunun 14’üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendine göre; kesin olarak öldüğü anlaşılmadan hayvanların vücutlarına müdahalede bulunmak yasak olup bu hükme aykırı davrananlara 546 TL para cezası uygulanır.
Cezai işlemler İçişleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarının ilgili birimleri ve Kırşehir Belediyesi’nce uygulanacak.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .