Kurban kelleleri öğrenciler için temizlendi

Kurban kelleleri öğrenciler için temizlendi

05.09.2017

Kırşehirli hayırsever iki aile, muhtaç öğrencilere katkı olması amacıyla topladıkları koyun kellelerine binbir zahmetle ütme işlemi yaptı

Kırşehir’de kesilen kurbanların kellelerini muhtaç öğrenciler için toplayarak bin bir zahmetle ütleyip temizleyen hayırsever aileler, örnek davranış sergiledi.
İl merkezinde muhtaç durumdaki üniversite ve imam hatip lisesi öğrencilerinin kışlık yiyecek ihtiyaçları için şimdiden faaliyet yürüten iki aile, Kurban Bayramı’nda kesilen kurbanlıkları da değerlendirmeye çalıştı.
Zahmetli olması nedeniyle kurban kesenlerin fazla ilgilenmediği koyun kellelerini ve karınları toplayan aileler, müstakil evlerinin bahçelerinde yaptıkları ütüleme ve temizlik çalışmasıyla pişirilebilir hale getirdi. Kelle ve karınlar, kışın çorba yapılmak üzere derin dondurucuya konuldu.
Bir devlet kuruluşunda işçi olarak çalışan Saffat Yürekli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kısa süre önce üniversite ve imam hatip lisesine giden muhtaç durumdaki çocuklar için öğrenci evi açıldığını, kendilerinin de buraya katkı yapmaya çalıştıklarını söyledi.
Kurban Bayramı’nı da bu anlamda değerlendirmeye çalıştıklarını ifade eden Yürekli, şöyle konuştu:
“Kardeş aileyle çalışma yaptık. Kurban kesim yerinde kelleleri ve karınları topladık. Kurban kesenler zahmetli diye fazla ilgilenmezler kelle ve karın ile. Evlerimizin bahçesinde 8 toklu kellesini pürmüz aleti ile ütüledik. Daha sonra karın ve kelleleri temizleyerek öğrenci evine aldığımız derin donduruculara koyduk. İnşallah, kışın onlara çorba yapılacak.”
İlk defa bu yıl böyle bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Yürekli, gelecek sene çadır kurarak ilgilenen diğer ailelerle çalışmayı genişletmeyi planladıklarını kaydetti.
KIRŞEHİR (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .